Gündem Haberleri

  Araç çakmağıyla kalbini çalıştırdı

  Hürriyet Haber
  27.05.2010 - 10:19 | Son Güncelleme:

  Kalbi doğuştan sağda olan Avustralyalı Anne Britten, nakil beklediği yıllar boyunca otomobilinde şarj ettiği yapay kalp ile hayata tutundu.

  KALBİNİ ŞARJ ETTİRDİ

  Tıp dilinde ‘Dekstro Kardi’ olarak anılan ve milyonda bir rastlanan bu durum sonucunda Britten’ın diğer organları da ters konumlanırken, iki çocuk annesi kadının yaşaması için kendi durumundaki bir donörden nakil alması gerekiyordu.

  Uygun kalp için 3 yıldan fazla bekleyen 43 yaşındaki kadın, son iki seneyi Left Ventricular Assist Device (LVAD) adlı cihazla geçirdi.

  Çocukları hastalığını bilmedi

  Uzun süre beklediği kalbe Anneler Günü’nde kavuşan Britten’a St. Vincent’s Hastanesi’nde Prof. Dr Paul Jansz liderliğinde ameliyat yapıldı. Cihaza veda edip yeni kalbine kavuşan Britten,  LVAD ile geçirdiği süreyi şöyle açıkladı: “Kalp yetmezliğinin baş göstermesinden sonra tüm günü yatakta geçiriyordum. Doktorum cihazdan bahsetti. Yapay kalp takıldı. Otomobilimde şarj ettiğim cihazla hayatım kolaylaştı. Oğullarım hasta olduğumu anlamadı. Ben de 4 saatte bir şarj etme işini aksatmadım.”

  İki batarya ile çalışıyordu

  Anne Britten’ın göğsünde takılı kalp destek cihazında, hastaya implante edilen bir pompa, bunu cilt dışındaki kontrol ünitesi ve güç kaynağına bağlayan bir hat, bel altı kılıflarında taşınan iki küçük batarya ve kontrol ünitesi bulunuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı