GeriGündem Araç başına yılda ortalama 32 YTL ceza ödeniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Araç başına yılda ortalama 32 YTL ceza ödeniyor

Yaklaşık altı kişiye bir motorlu taşıt düşen Türkiye’de araç başına yılda ortalama 32 YTL trafik cezası ödeniyor.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın verdiği bilgiye göre son beş yılda toplam 1 milyar 785 milyon 786 bin YTL trafik cezası kesildi. Anılan dönemde trafikteki yıllık ortalama araç sayısının 11 milyon 107 bin olduğu dikkati alındığında, araç başına düşen yıllık ortalama ceza tutarı yaklaşık 32 YTL'ye geldi.

Bakan Atalay, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ün, “radar kontrol uyarı” levhalarının yollara konulmayacağına ilişkin yapılan çalışmalarla 2002 yılından bugüne kadar trafik cezalarından elde edilen gelirlere ilişkin soru önergesini yanıtladı. Atalay, 2002-2007 yılları arasında tahsil edilen toplam 1 milyar 785 milyon 786 bin 255 YTL’lik trafik cezasının 594 milyon 844 bin 844 YTL’sinin Karayolları Trafik Kanunu’nun, trafik sigortası yaptırma zorunluluğunu düzenleyen 51’inci maddesi hükümleri gereğince uygulandığını da belirtti.

ARAÇ BAŞINA ORTALAMA 32 YTL

Türkiye İstatistik Kurumu’nun motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre ise 2002 sonunda 8 milyon 655 bin 170 olan Türkiye’deki toplam taşıt sayısı, 2007 sonu itibariyle 13 milyon 22 bin 945’e yükseldi. Son beş yıllık sayılar dikkate alındığında bu dönemde trafikteki araçların yıllık ortalama sayısı 11 milyon 107 bin 273 olarak gerçekleşti.

Buna göre anılan dönemde trafikteki araç başına tahsil edilen ortalama trafik cezası tutarı 32.20 YTL’ye geldi.

VİDEO KAMERALI RADAR KAYIT CİHAZLARI

Trafik kazalarının azaltılmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Atalay, kara yollarında radar ikaz levhası uygulamasına 2001 yılında başlandığını, bu levhaların karayollarına yerleştirildiği tarih öncesi ve sonrasında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin istatistiki bir çalışmanın ise bulunmadığını bildirdi.

Türkiye’de trafik kazalarının azaltılması ile trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerinin etkinliğini artırmak amacıyla, son üç yılın trafik kazalarının analiz edildiğini ve kaza nedenleri ortaya çıkartılarak denetim stratejileri geliştirildiğini ifade eden Atalay, “Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Projeleri” kapsamında söz konusu projenin uygulamaya konulduğunu söyledi. Atalay, 10 adet prototip trafik radarı ve video kameralı radar kayıt cihazı ile beş bölgede test arşiv sisteminin kurulmasının planlandığını da kaydetti.

KURALLAR TRAFİK EKİPLERİNİN OLMADIĞI YERLERDE İHLAL EDİLİYOR

Proje kapsamında yoğun kural ihlalleriyle ilgili denetimlere ağırlık verildiğini ifade eden Atalay, “hız ve yakın takip gibi trafik kazalarının oluşmasında büyük rol oynayan kural ihlallerinin, seyyar radar ikaz levhaları ve trafik ekiplerinin bulunduğu bölgelerde yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle, sürücülere, trafik denetimlerinin her zaman her yerde yapıldığı izlenimini vermek ve tüm karayolu güzergahlarında başta hız ihlali olmak üzere kurallara uyma alışkanlığını kazandırmak hedeflenmiştir” dedi.

SÜRÜCÜLERE “KIRMIZI IŞIK” EĞİTİMİ

Atalay, Emniyet Genel Müdürlüğü ile TRT Genel Müdürlüğü arasında ‘Kırmızı Işık’ adlı 13 bölümlük bir dizinin hazırlanması amacıyla protokol imzalandığını da bildirdi. Bakan Atalay, alkollü araç kullanımı, uykusuz ve yorgun araç kullanımı, aşırı hız ve yaya güvenliği gibi konularda 25’er dakika süreyle yayınlanacak olan bu dizilerle geniş kitlelerin trafik güvenliği konusunda bilinçlendirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Atalay, hazırlanan eğitim filmlerinin ulusal ve yerel televizyon kanallarında yayınlanmak üzere il emniyet müdürlüklerine gönderildiğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle