Gündem Haberleri

  Arabulucular ilk turdan umutlu

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için Bayrampaşa Cezaevi'nde sürdürülen görüşmelerden ilk gün sonuç alınamadı. Arabuluculuk yapan aralarında Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk, Oral Çalışlar ve Can Dündar'ın da bulunduğu bir grup aydın saat 11.00'de girdikleri cezaevinden 19.30'da ayrıldı.

  8.5 saat görüşmeler sonrası Yaşar Kemal ‘‘Görüşmeler umut verici. Ancak bir sonuca varılamadı. Görüşmelerimiz devam edecek’’ dedi.

  TBMM İnsan Hakları İnceleme Alt Komisyonu üyeleri DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, FP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, DSP Muğla Milletvekili Tunay Dikmen ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici de, saat 19.50'de cezaevinden ayrıldılar. Dikmen, ‘‘Sayın bakanın çizdiği model üzerinde konunun çözümü için çalışmalarımız sürüyor. Ölüm oruçlarının bitirilmesi noktasında umutluyuz’ dedi.

  F tipi pazarlığının, yeni cezaevlerindeki proje tadilatının nasıl olacağı konusunda tıkandığı belirlendi. Cezaevlerindeki bir ve üç kişilik odalardan 15 kişilik odalara geçiş ve bu yönde projede tadilat yapılması isteniyor. Ancak Bakanlık bunu kabul etmek istemiyor.

  İstanbul ve Ankara Barosu da bakanlığa bir ve üç kişilik odalardan vazgeçilmesini ve oda sistemine geçişi önermişlerdi.

  F tipine erteleme

  CEZAEVLERİNDE 51 gündür devam eden ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için önemli bir adım atıldı. F tipi cezaevlerinin açılması belirsiz bir tarihe atılırken, daha önceki açlık grevlerinde sakat kalanların cezalarının infazı da ertelenecek. Adalet Bakanı Türk, 335 hükümlünün süresiz açlık grevinde 200 hükümlünün ölüm orucunda bulunduğunu, çıkarılan af yasasından bu hükümlülerden 12'sinin yararlanacağını bildirdi. F tipi cezaevlerinin yapılmasının ‘‘yasa gereği’’ olduğunu belirten Türk, af sayesinde cezaevlerinde yer rahatlığı yaşanacağından cezaevi nakillerinin artık sorun olmaktan çıkacağını vurguladı. Türk, bu nedenle F tipi cezaevlerinin açılmasının ertelendiğini bildirdi. F tipi cezaevlerinin çağdaş, evrensel standartlara uygun olarak yeniden değerlendirileceğini belirten Türk şunları söyledi:

  ‘‘Bu değerlendirme ilgili meslek kuruluşları, özellikle Türk Barolar Birliği, Türk Tabipleri Birliği ve TMMOB'un katılımıyla yapılacaktır. Bu konuda toplumsal bir mutabakata ulaşmak istiyoruz.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı