GeriGündem Apple bir yılda 70 milyon şarkı sattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Apple bir yılda 70 milyon şarkı sattı

Popüler dijital müzik arşivi iTunes’un birinci yılını kutlayan Apple, bir yıl içinde 70 milyon’dan fazla şarkı sattıklarını duyurdu. 100 milyon hedefine ulaşamayan firma, yine de iTunes’un yakaladığı başarıdan memnun.

Online müzik pazarının lideri olan Apple, iTunes’un yıldönümü dolayısıyla abonelerine sekiz gün boyunca bedava şarkı hediye edecek. iTunes dijital müzik yazılımına da bazı yeni özellikler ekleyen Apple, ‘iMix’ sayesinde kullanıcılarının kendi şarkı listelerini yayınlamasını sağlayacak. İsteyen müşteriler bu listedeki şarkıları siteden indirebilecek.

 

Apple’ın kurucularından ve başkanı Steve Jobs, bir yıl önce 200 bin şarkı ile açtıkları dijital müzik servisinin şu anda 700 bin şarkı kapasitesine ulaştığını ve haftada 2.7 milyon şarkı sattıklarını söyledi. Şarkı başına 99 cent ödeyen iTunes aboneleri istedikleri şarkıları tek tek ya da albüm halinde indirebiliyor.

 

iPOD’LA GELEN BAŞARI

 

Apple’ın internet üzerinden bu kadar çok şarkı satmasında taşınabilir dijital müzik çaları iPod’un payı büyük. iPod’un Apple için kilit öneme sahip olduğunu söyleyen Jobs, Ekim 2001 tarihinden itibaren 3 milyon adet sattıkları bu cihazın dijital müzikte bir standart haline geldiğini savundu. Jobs’a göre iPod satışları, tek başına MP3 çalar pazarının yüzde 50’sini oluşturuyor. ABD’deki yoğun talep nedeniyle Apple, iPod’un daha küçük modeli olan iPod mini’nin küresel pazara sunumunun üç ay geciktirmişti.

 

ABD’de 249-499 dolar arasında satılan iPod’lar içindeki sabit disk sayesinde bin-10 bin şarkı depolayabiliyor.

 

İnternetten bedava şarkı sunan P2P servislerinin mahkeme yoluyla birer birer kapanmaya zorlandığı bir dönemde hizmete giren iTunes, 'indirdiğin kadar öde' yöntemiyle dijital müzikte yeni bir dönemin kapılarını açmıştı. Apple'ın başarısının yakından takip eden diğer şirketler de kendi yasal dijital müzik servislerini açmaya başladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle