Gündem Haberleri

  Apo'yu barındırana gerekeni yaparız

  Hürriyet Haber
  23.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın Rusya topraklarında bulunmadığı yönünde Moskova'dan gelen açıklamanın ardından, bölücü terör örgütüne kucak açmamaları konusunda Türkiye'nin komşularını sert bir dille uyardı.

  Ecevit, ‘‘Özellikle komşu ülkelerin buna imkan vermemesi gerekir. Herhangi bir ülkenin Apo'yu terörist kimliğini bile bile sığındırmayacağını, barındırmayacağını temenni ediyoruz. Bunu Türkiye'ye karşı açık bir düşmanca hareket olarak değerlendirir ve ona göre gereken tedbirleri alırız.’’ dedi.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'le Rusya'nın açıklamasının ardından Dışişleri Bakanlığı'nda yaklaşık 1.5 saat görüşen yapan Ecevit, basına bir açıklama yaptı. Ecevit, 10 binlerce cana kıyan terör örgütü başının hiçbir ülkede kabul görmemesinin temenni edildiğini söyledi. Ecevit, ‘‘Bölücübaşı Öcalan'ın Rusya topraklarında bulunmadığı Rus yetkili makamları tarafından kesinlikle ifade edildi. Yani daha önce orada olduysa bile orayı terketti fakat hangi ülkeye gittiği belli değil’’ dedi.

  Öcalan'ın Karabağ'da bulunduğu haberlerine ilişkin bir soruya da Ecevit, ‘‘Orada olmadığına ya da orada olabileceğine dair çeşitli haberler geliyor, fakat bu kesin değil’’ yanıtını verdi.

  ERMENİSTAN MI?

  Ecevit'in açıklamasında üstü kapalı mesaj gönderilen bu komşu ülkeler ise özellikle son günlerde Öcalan'ın gittiği söylenen başta Ermenistan, diğer ihtimaller olarak da Yunanistan veya İran olarak algılandı. Başkent kulislerinde Lübnan ile birlikte adı geçen Ermenistan için, bölücübaşının Moskova yakınlarındaki bir havaalanından Ermeni bir pilotun kullandığı uçakla ayrıldığı ve büyük bir olasılıkla Dağlık Karabağ'a gittiği iddiası da konuşuluyor. Türk Dışişleri ise Batı ve Kuzey Avrupa'dan, Afrika'ya dek bir çok seçeneği gözardı etmiyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı