Gündem Haberleri

  Apo'ya Blair engel oldu

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunan istihbarat görevlisi Kalenderidis’in iki gün boyunca savcılığa verdiği ifadeden bazı bölümler Ta Nea Gazetesi’ne sızdı. Kalenderidis’in Atina’yı sarsan itiraflarına göre İngiltere Başbakanı Tony Blair, bizzat devreye girerek Güney Afrika'nın Apo'ya siyasi sığınma hakkı tanımasına son anda engel oldu.

  Bölücü başı Abdullah Öcalan'ı Nairobi Büyükelçiliği'nde saklayan Yunan Büyükelçisi'nden sonra Yunan istihbarat görevlisi Kalenderidis de, Atina'yı sarsan itiraflarda bulundu. Kalenderidis'e göre İngiltere Başbakanı Tony Blair, Güney Afrika'nın Apo'ya siyasi sığınma hakkı tanımasına engel oldu.

  Kalenderidis'in iki gün boyunca Atina Savcılığı’na verdiği ifadeden bazı bölümler Ta Nea Gazetesi’ne sızdı. Yunan istihbarat görevlisinin ifadesindeki çarpıcı bölümler şöyle:

  TEHLİKEYİ FARK ETTİ

  Öcalan Nairobi'deki Yunan Büyükelçiliği'nde olduğu dördüncü gün hayatının tehlikede olduğunu anladı. Kalenderidis’in iddiasına göre, İnternet’ten bir şifreli mesaj aldı. Yandaşlarınca hazırlandığı sanılan İnternet sayfasında Öcalan'a ‘Oradan sakın çıkma hedef oldun. Seni öldürecekler’ mesajı gönderildi. Bu nedenle Öcalan sonuna kadar büyükelçilikten çıkmamak için direndi.

  Apo, Rusya'dan Rus mafyasının ölüm tehdidi üzerine çıkmak zorunda kaldı. Rusya'dan sadece iki defa telefon etmesine izin verildi. İlk telefon görüşmesini Suriye'yle yaptı. Suriye'den ‘gelirsen seni Türkiye’ye teslim ederiz' tehdidiyle karşılaştı. Bunun üzerine Rozalin Lazer'i aradı. Lazer de emekli amiral Naksakis'i devreye soktu.

  Öcalan için Güney Afrika'dan tam siyasi iltica hakkı sağlanacağı sırada İngiltere Başbakanı Tony Blair, bizzat devreye girdi ve önledi.

  Apo'nun Yunanistan'a gelmesini büyük ülkeler istedi. Her şey büyük güçlerin istihbarat teşkilatlarının bilgisi dahilinde yaşandı. Öcalan'ı gizleme operasyonunda büyük hatalar yapıldı. Operasyon baştan sona acemiceydi.

  Öcalan, 14 Şubat günü Kenya Dışişleri Bakanı ültimatom verdiği zaman bitkindi. Morali çok bozuktu. ‘Artık yolculuğun sonuna geldik. Sizin başınızı daha fazla belaya sokmak istemiyorum.’ dedi.

  KONUŞMALAR KASETTE

  Bu arada Ta Nea Gazetesi, Kalenderidis‘in Büyükelçilik’te geçen 12 gün içindeki bütün konuşmaları kayda aldığını ve savcılığa 25 kaset teslim ettiğini de yazdı. Kasetlerden birinde Öcalan’la Kalenderidis arasında geçen son konuşma yer alıyor. Kalenderidis’in, Öcalan'a ‘sen istemiyorsan ben seni büyükelçilikten çıkartmam’ dediği yer alıyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı