Gündem Haberleri

  Apophis’e traktör uydu

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  01.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya, 2036 yılında Dünya’ya çarpma riski bulunan Apophis isimli göktaşına 2020’de “traktör uydu” göndererek yörüngesini değiştirmeye çalışacak.

  Rus bilim adamları, 2004’te keşfedilen, iki buçuk futbol sahası büyüklüğündeki Apophis isimli göktaşının Dünya’ya 2036’da çarpma olasılığını ortadan kaldırmak için iddialı bir proje başlattıklarını açıkladı. Moskova’da düzenlenen uzay ve havacılık fuarında konuşan Rusya Merkez Makine Araştırma Enstitüsü yetkilileri, Apophis isimli göktaşına 2020’de “traktör uydu” göndermeyi planladıklarını açıkladı. Amaç, yapay yerçekimi yaratıp göktaşının rotasını değiştirmek.

  Çarpışma önlenecek

  Çekici görevi göreceği için “traktör” adı verilen, çizimleri hazırlanan uydu, 2020’de fırlatılacak. Rusya Merkez Makine Araştırma Enstitüsü’nden bir yetkili, “Dünyamızı tehdit eden benzer göktaşlarını parçalayarak imha etmek çok daha imkânsız bir uğraş. Uydu ise yaydığı manyetik dalgalarla yörüngesine yerleştiği göktaşının yönünü yavaş yavaş değiştirecek. Birkaç metrelik rota değişikliği göktaşının dünyamıza doğru aldığı yolda yüzbinlerce kilometrelik sapmaya neden olacak” dedi.

  Neden bu göktaşı

  Bu soruya uzmanlar şu yanıtı verdi: “Üç yıl önce Apophis göktaşı yüreğimizi ağzımıza getirmişti. İlk hesaplamalar 2036 yılında Dünya ile çarpışma olasılığının yüksek olduğunu göstermişti. Üç metre yarıçapındaki Apophis, dünyamıza çarpmış olsa 15 hidrojen bombası gücünde etki yaratacak.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı