Gündem Haberleri

  Apo'nun odası yarı yarıya küçüldü

  Hürriyet Haber
  23.11.2009 - 10:25 | Son Güncelleme:

  Abdullah Öcalan'ın daha 20 metrekare olan odası, F tipine geçilmesiyle birlikte 10 metrekareye indi. 50 metrekarelik havalandırma alanı ise Apo ile birlikte 3 mahkum tarafından kullanılıyor.

  Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Öcçalan'ın daha önce kullandığı radyonun üç frekanszlı olduğunu belirtti, yeni düzenlemede televizyon alabileceğini söyledi.

  ABDULLAH Öcalan'ın İmralı'da yeni odasını beğenmediğini kardeşi Mehmet Öcalan "kaş yşapayım derken göz çıkarttılar" sözleriyle açıklarken, bunun odasının küçülmesinden kaynaklandığı anlaşıldı.

  Eski Adalet Bakanı Prof.Dr. Hikmet Sami Türk, Öcalan'ın yanına yeni mahkumlar gönderilerek F tipi cezaevlerindeki diğer mahkumlarla "eşit koşullara getirildiğini" söyledi. Abdullah Öcalan'ın sadece tek frekanslı radyosunun olduğu bilinmesine rağmen, eski Bakan Türk, Öcalan'ın radyosunun tek değil, üç frekanslı olduğunu belirtti.

  Odası 10 metrekare küçüldü

  Abdullah Öcalan'ın İmralı Adasına getirildiği dönemde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürülüğü görevini yürüten Ali Suat Ertosun da, Öcalan'ın bir hafta öncesine kadar kaldığı cezaevindeki odasının yaklaşık 20 metrekare olduğunu söyledi. Ertosun, yeni yapılan F tipi cezaevindeki tek kişilik odasının ise diğer F tipi cezaevlerindeki gibi 10 metrekare olduğunu  bildirdi.

  Saygı ÖZTÜRK YAZIYO.  Öcalan'ın, odasının küçülmesinden rahatsız olduğunu kardeşi ve avukatlarına bildirirken, havalandırma alanı daha önceki odasında 50 metrakere iken, bu kez 50 metrekarelik alanı diğer iki mahkumla günde bir saat paylaşmak zorunda kaldı.

  Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk,  Abdullah Öcalan'ın  İmralı'da "biri eli yağda, bir eli bolda, adeta sarayda yaşıyormuş gibi" gösterildiğini, ancak gerçek durumun öyle olmadığını, diğer mahkumlardan bir farkının bulunmadığını öne sürdü.  Bildiği kadarıyla Öcalan'ın bugüne kadar 3 frekanslı bir radyosunun bulunduğunu kaydeden Türk, şunları söyledi:

  Öcalan, F tipi cezaevine konuldu. Diğer mahkumlar gibi o da artık istemesi halinde odasına televizyon alabilecek, avukatları tarafından gündeme getirilen 'tecrit edildiği'ne ilişkin iddialar da, yeni mahkumların verilmesiyle de son bulmuş olacak" dedi.

  Apo, 3 kişilik odaya konulmuş olsaydı, kaldıkları dubleksin kullanım alanı 50 metre olacak, yine 50 metrekarelik havalandırması bulunacaktı. Apo'nun odası 10 metrekareye inerken, bahçesi ise daha önce olduğu gibi 50 metrekare. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı