Gündem Haberleri

  Apollon'daki yıkım proje karışıklığındanmış

  Yaşar ANTER/DİDİM (Aydın), (DHA)
  26.05.2010 - 13:39 | Son Güncelleme:

  AYDIN'ın Didim İlçesi'ndeki 2 bin 500 yıllık Apollon Tapınağı'na gişe ve hediyelik eşya dükkanı yapmak için sur duvarlarının iş makineleriyle yıkılmasının, projedeki bir karışıklıktan kaynaklandığı iddia edildi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özelleştirme İhalesi'ni kazanan Bilkent Holding Bünyesi'ndeki Bilintur Şirketi, gişe ve hediyelik eşya dükkanı yapılmak için geçen pazartesi günü iş makineleriyle 2 bin 500 yıllık Apollon Tapınağı'nın sur duvarını yıktı. Tapınağın tarihi dokusuna zarar verildiği gerekçesiyle Didimliler, tapınağın önünde eylem yaparken, belediye inşaatı durdurup, mühürledi. Bir süre sonra, mühüre rağmen 8 işçi, kalıp çakarak inşaata devam etmek istedi. Ancak zabıta ve Belediye Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri çalışmaları tekrar durdurup, işçileri tapınaktan uzaklaştırdı. Zabıta ekipleri, inşaat çalışmalarını önlemek amacıyla tapınakta nöbet tutmaya başladı.

  Konunun basına yansımasının ardından DHA muhabirine telefonla açıklamada bulunan Bilintur Şirketi Murahhas Üyesi Orhan Hallik, Apollon Tapınağı'nın surlarında iş makineleriyle yapılan yıkımın projedeki karışıklık nedeniyle yaşanan yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını ileri sürdü.

  Türkiye'de şimdiye kadar 30'a yakın benzer proje geliştirdiklerini belirten Hallik, “Aydın'da üç tarihi mekanda bu tür projelerimiz var. Apollon Tapınağı'nda, proje karışıklığı nedeniyle yanlış anlamadan kaynaklanan bir inşaat başlangıcı olmuş. Evraklarımızı hazırlıyoruz. En kısa zamanda belediyeye müracaat edip Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan aldığımız izinler doğrultusunda beton ve inşaat malzemesi kullanmadan hafif konstüriksiyondan hediyelik eşya mağazası ve gişeyi yapacağız. Ayrıca yıkılan sur duvarlarını da orijinal haline getireceğiz. Kalıcı bir inşaat yapmayacağız” dedi.

  ‘HESABINI VERECEKLER’

  Yasal izinler alınana kadar yılda 150 bin kişinin ziyaret ettiği tapınağa tek bir çivi bile çaktırmayacaklarını ifade eden Didim Belediye Başkanı CHP'li Mümin Kamacı, “Herkesin gözü önünde, oldu bittiye getirerek, 2 bin 500 yıllık tapınağın suru iş makineleri ile yıkıldı. Müdahale edilmeseydi, istedikleri binaları yapacaklardı. Tarihi mekan üzerinde yanlış anlama olmuş, projeler karışmış türündeki açıklamaları ciddi bulmuyoruz. Tarihi mekan üzerinde yanlışlık olmaz” dedi.
  Tarihi talan edenlere, zarar verenlere karşı hukuk mücadelesi başlattıklarını söyleyen Başkan Kamacı, “Yargı önünde bunun hesabını mutlaka verecekler. Burada bir mağaza ve gişe yapacaklarını söylüyorlar. Bölgenin Koruma Amaçlı İmar Planı bulunmadığı gibi bölge 1. derece arkeolojik SİT alanı. Köylü bahçesindeki duvarı düzelti diye ağır ceza mahkemesinde yargılanırken, tarlaya girer gibi iş makineleri ile tapınağa dalanların vereceği hesap olmalı” diye konuştu.
  Başkan Kamacı, projeyi incelemek istediklerini de vurgulayarak, “Ona göre burada nasıl bir imalat yapılabilecği konusunda uzmanlardan ve Bilim Kurulu'ndan görüş isteyeceğiz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı