Gündem Haberleri

  Apo, Birdal’a para gönderdi

  Hürriyet Haber
  25.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şemdin Sakık'ın itirafları arasında, İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal ile ilgili ilginç iddialar da yeralıyor. İfadesinin bu bölümünde Sakık, şöyle diyor:

  ‘‘Akın Birdal benden değildir. Ama benden daha fazla PKK'cıdır. Abdullah Öcalan'ın onunla defalarca telefonda konuştuğuna şahit oldum. Bazen de Öcalan ona bir kurye gönderir ve bazı konularda nasıl davranması gerektiğini söylerdi.

  Apo, HADEP'e bir ölçüde güvenir ama İnsan Hakları Derneği'ne sonsuz bir güven duyar, ‘Benim Türkiye'deki tabancamdır. İHD sayesinde Avrupa'da kendimize bir bulduksa bunda Akın Birdal'ın rolü büyük. Bazı Türk gazeteciler gibi bize destek için bizden para istemiyor. gönüllü çalışıyor' derdi. Ancak bazen yapılacak faaliyetler için ona para gönderirdi. HADEP bile bu ölçüde Öcalan'ın kontrolünde değildir. Bir keresinde Öcalan sinirli bir şekilde, ‘Akın Birdal boşuna bizim HADEP ile işbirliği yapın sözümüze karşı çıkmamış.Bu adamlar Ankara'nın havasına uyup bize ihanet etmek mi istiyor' demişti. Bir de İHD'de bir kadın varmış, adını hatırlamıyorum. Akın Birdal bu kişiden devlet ajanı olabilir diye şüpheleniyormuş. Öcalan'dan bu kişinin korkutulmasın istemiş, ne oldu bilmiyorum.’’


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı