Gündem Haberleri

  Apartman çatısında cami minaresi

  Karabük
  17.02.2005 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Karabük'te Bayır Mahallesi'nde, zemin katı cami olarak kullanılan 5 katlı apartmanın çatısında bulunan 6 metrelik minare, görenleri şaşırtıyor.

  Arif Çayır isimli vatandaş tarafından Bayır Mahallesi'nde 1979'da yapılan apartmanın zemin katı, mahallede ibadethane bulunmaması nedeniyle cami olarak hizmete açıldı, 5 katlı evinin çatısına da minare yaptırıldı.

  Mahalle sakinlerinin katkılarıyla kurulan Şükrullah Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği aracılığıyla ilgili yerlere başvurularak kadrolu imam atanması da sağlanan cami, en yakın ibadethane olması nedeniyle, halen 4 mahalledeki cemaate 26 yıldır hizmet veriyor.

  1994'te yaşamını yitiren Arif Çayır'ın oğlu Kemal Çayır, apartmanlarının inşası sırasında, babalarının, “mahallede eksikliği bulunduğu” düşüncesiyle binanın zemin katını ibadethane olarak düzenlettirdiğini, kendilerinin de bu mirası yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

  Apartmanın zemin katında cami olduğunun anlaşılması için çatı katına da minare yaptırarak giriş kapısına tabela astıklarını belirten Çayır, şöyle konuştu:

  “Babamın vefatının ardından, 5 kardeşimle miras paylaşımı yaparken, zemin katın cami olarak kullanılmasını devam ettirme kararı aldık. Böylece babamın mirasını yaşatmaya çalışıyoruz. Tuvaleti, şadırvanı ve kadınlara yönelik ayrı bölümü bulunan camiden 300 kişi faydalanabiliyor. Özellikle cuma namazlarında tamamen doluyor.”

  Karabük Müftüsü Hanif Burun da caminin genel mimarisinin yasalara uygun olmadığını belirterek, “Camilerin yapımıyla ilgili, 1998'de yasa çıktı. Ancak burası çok daha önce inşa edildiğinden, hizmet vermesi için herhangi bir yasal engel yok. Kadrolu imamı bulunan ve merkezi ezan sistemine bağlı camiden vatandaşlar faydalanıyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı