Gündem Haberleri

  Apandisit hastasına spazm tedavisi

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Apandisit hastasına, bir hafta süreyle hastahanede mide spazmı tedavisi uygulandı. ‘‘İyileşti’’ diye taburcu edilen hasta, iki gün sonra tekrar hastahaneye kaldırıldı. Bu kez, apandisitin patladığı ortaya çıktı.

  Türkiye'de yanlış teşhis ve tedaviler neredeyse olağan hale geldi. Yanlış vurulan iğne kol ve bacağın kesilmesine, basit bir bademcik ameliyatı da hastanın hayatını kaybetmesine yol açabiliyor. Apandisiti nedeniyle hastahaneye kaldırılan Tuba Özgür'e de, bir hafta süreyle mide spazmı tedavisi uygulandı.

  ÜÇ DOKTORDAN MUAYENE

  Ağrıları nedeniyle Bahçelievler Ömür Hastanesi'ne kaldırılan Tuba Özgür'ü üç doktor birden muayene etti. Doktorlar, ağrılarının nedeninin geçirdiği mide spazmından kaynaklandığı sonucuna vardı ve hastahanede bir hafta süreyle mide spazmı tedavisi görmesini sağladı.

  Hasta, taburcu edildikten sonra, çektiği ağrılar dineceği yerde daha da artması üzerine tekrar Bahçelievler Ömür Hastanesi'ne kaldırıldı. Bu kez, Özgür'ün apandisitinin patladığı ve acil ameyliyata alınması gerektiği ortaya çıktı. Gecikilden ameliyata alınan Özgür, son anda ölüm tehlikesini atlattı.

  Arkadaşımız Fadime Çoban, Özgür'ün şikayetiyle ilgili olarak Bahçelievler Ömür Hastanesi Başhekimi Sarper Işıksel ile görüştü. Işıksel, sağlık konusunun spekülasyona açık bir konu olduğunu belirterek Özgür'ün reklam yazarı olmasından ötürü konuyu abarttığını öne sürdü. Apandisitin Özgür Hastane'den ayrıldıktan sonra da patlayabileceğine değinen Işıksel, ‘‘Apandisit hastane'de yatarken de, taburcu olduktan sonra da olabilir. Bazı apandisit türlerinin teşhisi hemen konulmaya biliyor. Biz hastayı taburcu ettiğimizde iki gün sonra tekrar kontrole gelmesini önerdik. Hastamız da bu önerimiz üzerine iki gün sonra tekrar muayeneye geldi. Muayene'de cerrahımız apandisit teşhisi koydu ve hemen ameliyata aldı. hastamız, hastanede yattığı dönemde karın ağrılarından şikayetçiydi. Biz de bu ağrıların dinmesi için tedavi uyguladık’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı