Gündem Haberleri

  AP Sosyalist Grup Başkanı Swoboda: Müzakereler ertelenebilir

  Emre KIZILKAYA
  09.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Gezi Parkı protestoları nedeniyle Ankara’ya tepkinin dozunu arttırdı.

  AP’nin Türkiye’de polis şiddetini kınayan bir karar alması için ısrarcı olduğunu söyleyen Swoboda, Hürriyet’e “AB ile müzakerelerde bir erteleme mümkün” dedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı konuşmada Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la kıyaslamasına Hannes Swoboda çok sert tepki göstermişti. AP Sosyalist Grup Başkanı, Türkiye’de polisin Gezi Parkı protestolarına müdahalesini de bir haftadır Twitter’da eleştiriyor. Hürriyet’in sorularını yazılı olarak İngilizce yanıtlayan Swoboda şu ifadeleri kullandı:

  AĞIR ELEŞTİRİ:
  Türkiye’nin demokratik, modern bir ülke olarak itibarı son bir haftada büyük zarar gördü. Polisin protestoculara karşı tepki olarak sergilediği şiddetin düzeyi ile Başbakan Erdoğan’ın “ignorant” (bilgisizlikten ileri gelen, cahilce) tepkileri ve açıklamaları çok endişe vericidir. Bunun, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin tamamen durması için bir neden olabileceğini düşünmüyorum. Fakat görüşme ve müzakerelerde bir erteleme pekala mümkün.

  ORTAKLIK DEĞİŞEBİLİR:
  Uluslararası toplumun Türkiye’deki olayları yakından takip ettiğinin altını çizmek istiyorum. AB ve Türkiye’nin sağlam bir ortaklığı olsa da, Türkiye’deki siyasi güçler aklın yoluna dönmezse bu durum değişebilir. AP’nin kınama kararı, olayların Türkiye’nin uluslararası ilişkilerine ciddi zarar verebileceği yönünde Erdoğan hükümetine net bir sinyal olur.

  O PROJE MEVCUT GİDİŞATIN SEMBOLÜ:
  (Kılıçdaroğlu’na tepki) Bunun tek nedeni, Esad benzetmesiydi. Batı medyasında, ne kadar eleştirel olurlarsa olsunlar, Erdoğan ile Esad’ı kıyaslayan birini bulamazsınız. Erdoğan’ın olumlu bazı reformlarla başlayan politikalarındaki değişikliği ben zaten uzun süredir eleştiriyorum. Ancak bugün o, ‘Kemal devriminin’ olumlu unsurlarını giderek daha fazla geri alıyor. İstanbul’a önerilen proje, bu gidişat açısından sembolik.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı