GeriGündem AP, KKTC ile temas grubu kurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AP, KKTC ile temas grubu kurdu

Avrupa Parlamentosu, KKTC ile ilişkilerin geliştirilmesi için “Yüksek Seviyede Temas Grubu” kurdu.

Fransız sağcı parlamenter Françoise Grossetete, Avrupa Parlamentosu'ndaki bütün siyasi eğilimlerin temsilcilerinin bulunduğu temas grubunun koordinatörü olarak görev yapacak. Grup, gelecek 6 ayda yapılacak faaliyetlerle ilgili konuları görüşmek üzere Strasbourg'da ilk toplantısını yaptı.

KKTC ile ilişkilerin güçlendirilmesi ve diyaloğun artırılması için çalışacak grup, Kıbrıslı Türk siyasetçi, sivil toplum örgütü, işadamları ve işçi temsilcileriyle görüşmelerde bulunacak. AP üyesi 8 parlamenterden oluşan grubun, Mart ayında KKTC'ye ilk ziyaretini yapması bekleniyor. Grup, BM planının Rumlar tarafından reddedilmesinden sonra AB Konseyi tarafından kabul edilen ve KKTC'ye yönelik ekonomik izolasyonun kaldırılmasını öngören kararların nasıl etkili bir biçimde yürürlüğe gireceği konusuna da bakacak.

KKTC'ye yönelik 250 milyon avro tutarındaki maddi yardım ve KKTC'deki tarım ürünlerinin yurtdışına ihracına olanak sağlayan tüzük, uzun süredir Rum ve Yunanlıların engellemesi yüzünden yürürlüğe giremiyor. Grubun Türk asıllı Alman üyesi Cem Özdemir, A.A'ya yaptığı açıklamada, “Grubun kurulması olumlu bir gelişme. Avrupa Parlamentosu, ilk defa Kıbrıslı Türk yöneticileri ve siyasileri muhatap alacak. Grup içindeki görüş ayrılıklarımızı yenip olumlu bir rapor hazırlamak için çalışacağız” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle