Gündem Haberleri

  AP Başkanı Fontaine: Türkiye AB'ye hazır değil

  Hürriyet Haber
  14.12.2001 - 13:39 | Son Güncelleme:

  AP Başkanı Nicole Fontaine, Laeken Zirvesi'nde, Türkiye'nin oluşturulacak Konvansiyon'a katılması gerektiğini, AB'ye tam üyelik kriterlerine ise uymadığını söyledi.

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Nicole Fontaine, Laeken zirvesi sırasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye`nin zirvede oluşturulacak konvansiyona katılması gerektiğini, AB`ye tam üyelik konusunda ise kriterlere henüz uymadığını söyledi.

  Nicole Fontaine, bu sabah devlet ve hükümet başkanları önünde yaptığı konuşmada, Romanya ve Bulgaristan`a destek vermiş ve bu ülkelere ``rötar kapatma fırsatı verilmesini`` veya ``aileden olduklarını vurgulayan bir takvim belirlenmesini`` önermişti.

  Fontaine, basın toplantısında, aynı öneriyi Türkiye için düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine, Kopenhag`da belirlenen siyasi kriterlere ``henüz`` uymayan Türkiye`nin eksikliklerini kendisinin de bildiğini, Dışişleri Bakanı İsmail Cem`in bunu açıkça söylediğini belirtti.

  Kıbrıs sorununun varlığına da dikkat çeken Fontaine, adadaki liderlerin müzakerelere dönmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti ve ``Gelişmeleri adım adım izliyoruz`` dedi.   Avrupa Parlamentosu Başkanı, AB`nin geleceğinin tartışılacağı bir platform olacak konvansiyona, tüm aday ülkeler gibi Türkiye`nin de katılımından yana olduğunu söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı