Gündem Haberleri

  AP, Azerbaycan yönetimini kınadı

  a.a.
  27.10.2005 - 17:26 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu, Azerbaycan'da genel seçimler öncesi muhalefete yönelik baskıyı kınadı ve muhalefetin yaptığı son gösterilerde gözaltına alınanların tamamının derhal serbest bırakılmasını istedi.

  Avrupa Parlamentosu, bugün kabul ettiği kararda ayrıca, Azerbaycan yönetimini toplantı yapma özgürlüğünü korumaya ve 6 Kasım'da yapılacak genel seçimlerin serbest ve adil olmasını sağlamaya çağırdı. Parlamento, bağlayıcılığı olmayan kararında, polis tarafından bastırılan gösterilerle ilgili olarak, güvenlik kuvvetlerinin sorumluluğu da dahil tam ve adil bir soruşturma yapılmasını ve gözaltına alınanların temel insan haklarının korunmasını istedi.

  Avrupa Parlamentosu, ayrıca Azerbaycan yetkililerinden, basın çalışanlarına yönelik şiddet olaylarından sonra, gazetecileri korumak için acil tebdirler alınmasını da talep etti. Azerbaycan'da muhalefetin yaptığı gösterileri dağıtan polisin, aralarında milletvekili adaylarının da bulunduğu 100'den fazla göstericiyi gözaltına aldığı ve çok sayıda göstericinin yaralandığı bildirilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı