Gündem Haberleri

  AÖL sınav giriş yerleri açıklandı mı? AÖL sınav giriş belgesi nasıl alınır?

  Hürriyet Haber
  04.08.2015 - 15:03 | Son Güncelleme:

  8-9 Ağustos tarihli AÖL sınav giriş belgesi adaylar tarafından merakla bekleniyor. 8 Temmuz'da sona eren 3. dönem AÖL kayıt yenileme işlemlerinin ardından adaylar AÖL sınav giriş belgelerini merakla bekliyor.


  8-9 Ağustos tarihli AÖL sınav giriş belgesi adaylar tarafından merakla bekleniyor. 8 Temmuz'da sona eren 3. dönem AÖL kayıt yenileme işlemlerinin ardından adaylar AÖL sınav giriş belgelerini merakla bekliyor.

  AÖL 3. Dönem Sınav Giriş yerlerinin 1 Ağustos - 5 Ağustos tarihleri arasında açıklanması bekleniliyor.


  İnternet üzerinden açıklanacak olan Açık Öğretim Lisesi sınav giriş yerlerine http://www.aol.meb.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

  AÖL SINAV GİRİŞ BELGELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


  Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir. Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız. Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.


  SINAV GÜNÜ YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER


  Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, pasaport ya da ehliyet. Sistem üzerinden alınan fotoğraflı Sınava Giriş Belgesi. Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız. Tarafınıza verilecek olan cevap kâğıdının adınıza düzenlenmiş olmasına dikkat ediniz. Yanınızda cep telefonu bulundurmayınız.
  30-31 Mayıs 2015 tarihinde yapılan 2014-2015 Öğretim yılı II. Dönem ( 2014-2 ) sınav sonuçları açıklanmıştır.

  Sınav sonuçlarınızı Öğrenci Girişlerinden sisteme girerek "Öğrenci Genel Bilgiler" menusu altındaki "Sınav Sonuçları" veya "Dönem Dersleri" seçeneklerinden (2014/2.dönem) öğrenebilirsiniz.

  Mezun olan öğrencilerimizin diplomaları sonuçlar açıklanmasından sonra en kısa süre içerisinde hazırlanarak koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilecektir. Diplomaların üniversite kayıtlarına kadar hazırlanması planlanmaktadır.

  Mezun olduğuna dair belgeye ihtiyaç duyanlar işlemlerini yaptırdıkları irtibat bürolarına (Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi) başvurabilirler. (Çok zorunlu olmadıkça, çıkma belgesi istemeyiniz bunun yerine "mezuniyet yazısı" alabilirsiniz.) Durumu "Mezuniyet incelemesinde" olan öğrencilerimiz gerekli incelemeler yapıldıktan sonra "mezun" konumuna gelecek olup, sistemde öğrencilik durumu "Mezun" görünenler "Çıkma belgesi" veya "mezuniyet yazısı" alabilirler.

  AÖL Sınav sonuçlarına itirazı olan öğrencilerimiz, sınav sonuçlarının www.aol.meb.gov.tr ve www.maol.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 beş takvim günü içerisinde dilekçe ekinde, 20 TL itiraz harcını bankalara (T.C Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden herhangi birine) yatırdığını gösteren makbuzla birlikte müracaat etmesi gerekmektedir.

  Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne bu yönde yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

  AÖL SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. AÖL 30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde daha önce seçmiş olduğunuz sınav merkezinde yapılacaktır.

  2. Yurt dışında okuyan öğrencilerimiz Belçika- Mons, Avusturya-Linz, Avusturya- Viyana, Almanya- Dortmund ve Fransa – Strasbourg da aynı günlerde kendileri için belirlenmiş sınav merkezlerinde sınava gireceklerdir. Bu öğrencilerimiz sınava girecekleri okulun ayrıntılı adresini ve iletişim bilgilerini sınav giriş belgelerinde görebileceklerdir. Adresler ve iletişim bilgileri için tıklayınız.

  3. AÖL sınavına gireceğiniz okul bilgileri 26 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yayımlanacaktır. Bu tarihten sonra sisteme kullanıcı adı ve şifreniz ile girip sınav giriş belgenizi indirebilirsiniz.

  4. AÖL Sınav giriş belgenizi sistemde yayımlandıktan hemen sonra alınız son günlere bırakmayınız. Sınava yakın günlerde sistemde yoğunluk yaşanmakta sisteme girişlerde sorun çıkabilmektedir.

  5. Sınava seçmiş olduğunuz derslerin ders kitapları, web sistemimizde yayımlanan ders notları, daha önce sorulan sınav soruları, online testler ile çalışabilirsiniz.

  6. AÖL sınavları 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü 2 oturum. 31 Mayıs 2015 Pazar günü 1 oturum olmak üzere toplam 3 oturumda yapılacaktır. Sınav giriş belgenizde hangi dersten hangi oturumda sınava gireceğiniz belirtilecektir. Sınav anında seçtiğiniz ders kodu ile soru kitapçığındaki ders kodunu mutlaka kontrol ediniz.

  7. Öğrencilerimiz bazen sınav heyecanı ile seçmedikleri derslerin sorularını cevaplamaktadırlar. Örneğin bazı öğrencilerimiz, Dil ve Anlatım 3 dersi yerine Seçmeli Dil ve Anlatım 3 dersinin sorularını cevaplamaktadır veya Tarih 1 Dersi yerine İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersinin sorularını cevaplamaktadır. Bu ve buna benzer hususlara mutlaka dikkat ediniz.

  8. AÖL sınav günü yanınıza fotoğraflı nüfus cüzdanı, Pasaport gibi geçerli kimlik belgesi mutlaka bulundurunuz. Bunun yanında Öğrenci kimlik belgeniz, sınav giriş belgenizin de yanınızda bulunması gerekmektedir.

  9. Öğrenci kimlik belgesi alamayanlar geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulundurmak kaydıyla salon yoklama listelerinde isimlerinin bulunması halinde sınavlara katılırlar.

  10. AÖL sınavına gireceğiniz sınıf ve sırayı bulduktan sonra cevap kağıdınızı mutlaka kontrol ediniz adınıza düzenlenmemiş ise mutlaka görevlileri uyarınız.
  11. Bazı öğrencilerimizin sınavlarda cevap kâğıtları üzerindeki ders kodlarını değiştirdikleri tespit edilmiştir. Adınıza düzenlenen cevap kâğıtlarında ders kodlarında herhangi bir değişiklik yapmayınız.

  12. Yedek salonlarda AÖL sınavına giren öğrencilerin cevap kâğıtları adlarına düzenlenmemiştir. Bu öğrencilerimizin bilgileri kendileri cevap kâğıtlarına işaretlemeleri gerekmektedir. Yedek salonda sınava giriyor iseniz seçtiğiniz dersleri doğru bir şekilde cevap kağıdına kodlayınız.

  13. Cevaplarınızı kesinlikle tükenmez kalem ile kodlamayınız.

  14. Kodlamalarınızı cevap kağıdında belirtilen kurala göre yapınız. Kutucuğun tam karalanmadığı durumlarda o cevabınız değerlendirilemeyecektir.

  15. Aday sınava girmedi kısmını kodlayan öğrencilerimiz görülmektedir. Aday sınava girmedi kutucuğunu kesinlikle kodlamayınız. Bu kısım sınava girmeyen adaylar için görevliler tarafından doldurulacaktır.

  16. AÖL 2. Dönem sınav sonuçlarına göre mezuniyete hak kazanan öğrencilerin diplomaları düzenlenir ve irtibat bürolarına gönderilir.

  17. Mezun olamayan öğrencilerimizden 7 Ağustos 2015 tarihi itibariyle 18 yaşına girenler (07 Ağustos 1998 ve daha önceki doğumlu) 3. Dönem için kayıt yenileme yapmaları ve ders seçmeleri gerekmektedir. Diğer öğrencilerimiz için bir sonraki kayıt yenileme Eylül 2015 dir.

  Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden 18 yaşını dolduranlar 3. Dönem uzaktan eğitim dersleri sınavlarına istemeleri halinde katılabileceklerdir. 3. Dönem sınavlarına katılmayacak öğrenciler 3. Dönem için kayıt yenilemek zorunda değillerdir.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı