Gündem Haberleri

  Anzak şafağı

  Burak GEZEN- Turan GÜLTEKİN- Tayfun ER / DHA
  26.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale’de Anzak Çıkarması’nın 94’üncü yıldönümü, dünyada ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda, Arıburnu önündeki Anzak Koyu’nda Şafak Ayini ile anıldı.

  TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

  Şafak sökerken 8 bin Yeni Zelanda ve Avustralyalı, savaşta ölen ataları için dua etti. Arıburnu önündeki Anzak Koyu’nda düzenlenen Şafak Ayini töreninde Türkiye’yi Çanakkale Vali Yardımcısı Ali Partal temsil ederken, törenlere Yeni Zelanda Genel Valisi Anand Satyanand, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Judith Collins, Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, Avustralya Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral David Hurley’in yanı sıra Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerle, 8 bin Anzak torunu katıldı. Törende Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında Anzak annelerine hitabı, 2’nci Kolordu Komutanlığı’nda görevli Albay Şamil Özdağ tarafından Türkçe, Binbaşı Şakir Çiçek tarafından İngilizce olarak okundu. Yeni Zelandalı Baş Rahip Don Parker ve Avustralyalı Baş Rahip Russell Mutzelburg tarafından barış için dua yaptırıldı, ilahiler okundu. Ataları için dua eden torunlar duygulu anlar yaşadı ve gözyaşı döktü.

  Karanlığa ilham olsun

  Fransa ve Avustralya’da da Anzak anıtlarına çelenkler kondu. Dünyanın bir ucundan kalkıp Türk askeriyle savaşmak için Gelibolu’ya çıkan askerler, yapılan konuşmalarla anıldı. Avustralya’nın Yeni Güney Galler Valisi Marie Bashir, törende yaptığı konuşmada, "Gelibolu’da şafak sökerken onların anısı, dünyanın karanlık yerlerine ışık gelmesi için çalışmamıza ilham sağlasın" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı