Gündem Haberleri

  Antik Tiyatro’da Uzak Doğu rüzgarı

  Hürriyet Haber
  06.09.2012 - 11:07 | Son Güncelleme:

  "Türkiye’de Çin Yılı” etkinlikleri kapsamında, Side 12. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali çatısı altında 13 Eylül 2012, Perşembe akşamı saat 21:30’da verecek. Üstelik festival kapsamındaki bütün etkinlikler sanatseverlere ücretsiz olacak.

  Avrupa turnesinin Türkiye’deki tek konseri olma ayrıcalığını da taşıyan konserde, Tan Lihua şefliğindeki Pekin Senfoni Orkestrası, Side Antik Tiyatro’da Uzak Doğu rüzgarı estirecek.

  1977 yılında kurulan, 1990’larda şef Tan Lihua tarafından tekrar yapılandırılan Pekin Senfoni Orkestrası; geniş bir repertuar, sanatsal mükemmellik ve kendine özgü stil anlayışı ile bestelere hayat veren bir orkestra olma özelliği taşıyor. Çin’in ulusal marşını kendine özgü stiliyle yeniden yorumlayan orkestra; 2008 Pekin Olimpiyatları’nda ise olimpiyat marşını da tekrar hazırlayıp başarısını uluslararası platforma taşıdı. Otoriteler tarafından, Viyana ve Berlin Filarmoni orkestralarının ardından, dünyanın en iyi 3. orkestrası olarak kabul edilen Pekin Senfoni Orkestrası ayrıca; okullar, üniversiteler ve sosyal kurumlarda da kapsamlı ve ileriye dönük programlarla senfonik müziğin yeni dinleyiciler kazanmasında da öncü rol üstleniyor.

  Kültür ve medeniyetin şehri Side’de düzenlenen 12. Uluslararası Side Kültür ve Sanat Festivali; “2012 Türkiye’de Çin Yılı” etkinliklerinin bir parçası olarak, yalnızca ulusal kültürü değil, bulunduğu coğrafyanın tarihine de büyük önem veren programına Pekin Senfoni Orkestrası’nın Türkiye’de vereceği ilk ve tek konserle devam ediyor. Çin ve Türkiye’nin karşılıklı olarak ilan ettiği “Kültür Yılı”; her iki ülkenin de kültürel ve diplomatik geçmişinde büyük önem taşırken, bu iki eski ve tarihi ülkeyi birbirine daha çok yaklaştırması, iki ülke arasındaki kültürel iletişim ve işbirliğini güçlendirmesi, halkalar arasındaki karşılıklı anlayış ve geleneksel dostluğu pekiştirmesi amacıyla gerçekleştiriliyor.

  Antik Tiyatro’da Uzak Doğu rüzgarı

  Orkestranın, “2012 Türkiye’de Çin Yılı” etkinlikleri kapsamında Side’de vereceği konserde solistliğini ise perküsyon ustası Li Biao üstlenecek. Li Biao, 2012 Londra Olimpiyatları’nın açılışında seslendirdiği parçayı, bu kez Side 12. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali için çalacak. Avrupa turnesi kapsamında Türkiye’de ilk kez ve sadece 13 Eylül 2012, Perşembe akşamı saat 21:30’da Antik Tiyatro’da sanatseverlerle buluşacak olan Pekin Senfoni Orkestrası; sanatseverlere tarihi bir konser gecesi yaşatacak.

  Bu yıl Side Belediyesi tarafından 12.’si düzenlenen, 2010 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali; 25 Ağustos – 30 Eylül 2012 tarihleri arasında Side Antik Tiyatrosu ve Apollon Tapınağı’nda ücretsiz olarak düzenleniyor.

  SİDE 12. ULUSLARARASI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVAL PORGRAMI


  25 Ağustos 2012 Cumartesi 
  Viyana Schloss Schönbrunn Orkestrası, Şef: Mete Yalçın /  Antik Tiyatro
  28 Ağustos 2012 Salı Flüt: Massimo Mercelli&Luis Bacalov İkilisi Massimo Mercelli, Piyano: Luis Bacolov / Apollon Tapınağı
  30 Ağustos 2012 Perşembe Golden Trombon Orkestrası / Apollon Tapınağı
  2 Eylül 2012 Pazar Türksoy Oda Orkestrası Şef : Anvar Akbarov / Apollon Tapınağı
  5 Eylül 2012 Çarşamba Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Şef : Antonio Pirolli, Mezzosoprano: Louise Innes, Tenor: Bülent Bezdüz, Bas: Mischa Schelomianski / Antik Tiyatro
  9 Eylül 2012 Pazar Enbe Orkestrası Şef : Behzat Gerçeker / Apollon Tapınağı
  13 Eylül 2012 Perşembe Beijing Senfoni Orkestrası Şef: Tan Li Hua, Li Biau / Antik Tiyatro
  15 Eylül 2012 Cumartesi Ege Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu Apollon Tapınağı
  18 Eylül 2012 Salı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası Cem'i Şef: Can Deliorman, Keman: Cihat Aşkın / Antik Tiyatro
  21 Eylül 2012 Cuma Lezginka, Dağıstan Halk Dansları Topluluğu Antik Tiyatro
  24 Eylül 2012 Pazartesi Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Şef: Orhan Şallıel,  Klarnet: Serkan Çağrı / Antik Tiyatro
  27 Eylül 2012 Perşembe Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars Apollon Tapınağı
  30 Eylül 2012 Pazar Side Festival Orkestrası “Kapanış Konseri” Şef: Krzysztof Penderecki, Keman: Alena Baeva / Antik Tiyatro

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı