Gündem Haberleri

  Antandros antik kentinde kazı çalışmaları başladı

  A.A.
  14.07.2007 - 15:37 | Son Güncelleme:

  Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde bulunan Antandros antik kentinde kazı çalışmaları başladı.

  Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürcan Polat başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü, kentin “Nekropol” denilen bölgesinde gerçekleştirilecek.

  Doç. Dr. Gürcan Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılki kazılarda arkeologlardan ve arkeoloji bölümü öğrencilerinden oluşan 35 kişilik kazı ekibinin, Antandros-Gargara (Küçükkuyu-Edremit) antik yolunun geçtiği “Nekropol” alanında çalışacağını belirtti.
  Bu alanın geç Roma döneminde konut alanı olarak kullanıldığını, geçmiş yıllardaki kazı çalışmalarında bu bölgede yapı kalıntılarıyla karşılaşıldığını anlatan Polat, “Geçen yıllardaki çalışmalarımızda antik yolun, yaklaşık 2-3 metre kadar güneye kaydığını tespit etmiştik. Bu buluntular, söz konusu alandaki mezarlara ulaşılmasını kısmen engellediği için bu yıl önceki yıllara oranla daha az sayıda mezara ulaştık” dedi.

  Söz konusu mezarlardan ikisinin daha önce Antandros nekropolünde rastlanmayan anıt mezarlar olduğunu dile getiren Polat, şunları söyledi:
  “Helenistik döneme ait bu anıt mezarlar, antik yolun hemen kuzeyine yan yana konumlanmış 3x3 metre boyutlarında olup, at nalı plana sahipler. Açık olan güney kenarlarından üç basamak yardımı ile çıkılan bu anıt mezarların iç kısmında, bir seki bulunuyor. Anıt mezar içinde yapılan çalışmalarda kremasyon (yakarak gömülme) ve inhumasyon (toprağa gömülme) gömüler açığa çıkarılmıştır. Bu anıt mezarların yakınında ele geçen bir M.Ö erken 4. yüzyıla ait bir lahdin içinde de oldukça kaliteli ithal kaplar ele geçmiştir. Bu yılki çalışmalar, antik yolun her iki yanında da gömü yapıldığını kanıtlamıştır.”

  Doç. Dr. Polat, ikinci çalışma alanı olarak belirlenen Roma villasında, villaya ait özel hamamın tamamının, villanın ikinci katına çıkan merdivenler ile evin birinci katına girişi sağlayan bir kapının açığa çıkarıldığını kaydederek, yolun doğu kısmında ise yeni bir villanın varlığına işaret eden duvarlarla karşılaşıldığını bildirdi.

  Bu yılki çalışmalar kapsamında bulunan üçüncü ve dördüncü çalışma alanlarını, Antandros kentinin ilk yerleşim tabakalarını belirlemeye yönelik sondaj çalışmalarının oluşturduğunu anlatan Polat, “Bu çalışmalarda, henüz yeni olmasına karşın, oldukça ilginç sonuçlara ulaşılmıştır. M.Ö 3. yüzyıla tarihlenen bir tabakadan yüze yakın benzer tipte, fonksiyonel olmayan minyatür kabın çıkmış olması, bu alanda bir kutsal alanın varlığına işaret etmiştir. Diğer çalışma alanlarının yanı sıra yeni başlanan bu sondaj çalışmalarının, 2007 sezonunda genişletilmesi planlanmaktadır.” diye konuştu.
  Polat, kazı çalışmalarının 15 Eylüle kadar devam edeceğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı