Gündem Haberleri

  Antalya'ya 1 günde 34 bin 506 turist

  İbrahim OKUMAMIŞ/ ANTALYA (DHA)
  24.07.2001 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Antalya, turizm sektöründe bir rekora daha imza attı. Pazar günü 177 uçak Antalya Havalimanı'na indi ve toplam 34 bin 506 turist getirdi. Bu rakam bir günde Antalya'ya gelen turist bazında, son yılların rekoru oldu. Yılbaşından bu yana gelen turist sayısı ise 2 milyon 200 bin 289'a ulaştı.

  Antalya Havaalanı'nda büyük izdiham yaşandı. Yer hizmetleri veren firmalar da zaman zaman zorlandı. Alana her 4 dakika 11 saniyede bir uçak iniş-kalkış yaptı. Bugüne kadar tatil için Antalya'ya gelen 2 milyon 200 bin 289 turistin yüzde 58'ini Almanlar oluşturdu. Almanları, Avusturyalı, Rus, Hollandalı ve İsraili turistler takip etti. Akdeniz'deki turist tesisler de yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet vermeyi sürdürüyor. Turizmciler, ağustos ayı sonuna kadar yüzde 100 dolu olduklarını, eylül rezervasyonlarının da büyük ölçüde tamamlandığını söyledi.

  Dalaman, Avrupa'nın en iyi 6 turistik havaalanından

  Dalaman Havalimanı'nın Avrupa'nın turistik bölgelerdeki en iyi 6 havalimanı arasında gösterilmesi, ilçede sevinç yarattı. Dalaman Kaymakamı Mehmet Suphi Küspeci, ‘‘Çok daha iyi olacağız’’ dedi. Yurtdışından gelen yolcunun 15 dakikada ayrıldığı havalimanında 1 saat içinde 1600-1700 yolcunun işlemleri tamamlanıyor. Dalaman Havalimanı, 17 Temmuz Salı günü de 10 bin 95 kişinin girişiyle günlük rekorunu kırdı.

  İngiltere'de yayımlanan yüksek tirajlı pazar gazetesi Sunday Times, 15 Temmuz tarihli nüshasında, Avrupa turistik bölgelerindeki havalimanları içinde Dalaman'ı, İspanya'nın Palma ve Malaga, Portekiz'in Faro, Yunanistan'ın Atina ve Korfu havaalanları ile birlikte Avrupa'nın en iyi 6 havalimanı arasında gösterdi. Gazete, ‘‘Büyük iş yoğunluğuna rağmen liman başarıyla yönetiliyor' diyerek personelin işini iyi yaptığını, tuvaletlerin temizliği ve free-shopların ucuzluğunu anlattı.

  Havalimanında 1000 kişi hizmet veriyor, 110 polis 24 saat görev yapıyor. Ayrıca 95 kişilik özel güvenlik birimi var. Özel güvenlik personeli sayısı 102'ye çıkarılacak ve jandarmanın görevini üstlenecek. Alana yağmur veya sis gibi koşullarda da iniş yapılabiliyor. Modern donanımlı alandaki aprona 21 uçak park edebiliyor. Alanın çevresi 13 bin metre.

  9 bin 500 dekarlık alanda kurulu Dalaman Havalimanı ilçeye 6 kilometre uzaklıkta.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı