Gündem Haberleri

  Antalya'dan Baykal'a istifa çağrısı

  DHA- Esin ÇILDIR/ANTALYA
  26.07.2007 - 16:22 | Son Güncelleme:

  CHP Antalya eski il başkanları Ümit Uysal ve Ertuğrul Ünal'ın önderliğini yaptığı ‘Sol Değişim Hareketi', Genel Başkan Deniz Baykal'a memleketinden istifa çağrısında bulundu.

  Seçim sonucunun ardından CHP içerisindeki muhaliflerden Deniz Baykal'a istifa baskısı artıyor. Başını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün çektiği muhalifler Ankara'da toplanarak Deniz Baykal'ı istifaya çağırırken, aynı tepki Antalya İl Teşkilatı'ndaki muhaliflerden de geldi.

  ‘Sol Değişim Hareketi' adı verilen ve liderliğini eski il başkanları Ümit Uysal ve Ertuğrul Ünal'ın üstlendiği, CHP Gençlik Kolları eski Genel Başkan Yardımcısı Devrim Kök, CHP Antalya eski İl Sekreteri Şerafettin Şahin ve CHP Antalya eski Muratpaşa Belde Başkanı Adnan Yıldız'ın da içinde bulunduğu grup, memleketinden Deniz Baykal'a istifa çağrısı yaptı. Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenledikleri basın toplantısında başta Baykal olmak üzere genel merkezdeki yöneticileri istifiya davet eden Uysal, “Bu mücadele Mustafa Kemal'in ocağını kapattırmama mücadelesidir” dedi.

  Uysal, “İçinde bulunduğumuz şartlar parti camiası olarak en sade üyeden genel başkana kadar herkesin düşünmesini ve mevcut durumu gözden geçirmesini zorunlu kılmaktadır. Bir kısım resmi yetkililerimizin ifade ettiği ciddiyetten uzak başarı hikayelerini bir kenara bırakırsak, hemen herkes toplumumuzun taleplerine uygun bir yeniden yapılanmaya gitmemiz gerektiği konusunda hem fikirdir” diye konuştu.
  Ankara'da açıklama yapan grupla hiçbir bağlantıları olmadığını kaydeden Ümit Uysal şunları söyledi:

  “CHP'de Baykal ya da bir başkasının yerine gelecek çok kişi vardır. CHP bu konuda zengindir ve yüzlerce kişi üretebiliriz. Sarıgül, Akgül hareketi değil. CHP'den çok hareket çıkar. Doğru ya da yanlış olduğu tartışılır. Bu mücadeleyi Mustafa Kemal'in ocağını kapattırmama mücadelesidir. Risk alıyoruz. Ancak bu kişisel mücadele değildir. Bizim kişilerle bir derdimiz yok. Deniz Baykal ayrılsın ve demokratik bir genel kurul süreci işlesin” diye konuştu.

  Uysal'ın konuşmaları partililer tarafından sık sık, ‘İnadına CHP, inadına sol’, ‘Baykal istifa’ sloganları ile kesildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı