Gündem Haberleri

  'Antalya'daki binada çökme tehlikesi yok'

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Antalya'da dün gece foseptik çukurunun çökmesi sonucu boşaltılan 7 katlı apartmanda tehlike olmadığı belirlendi. Bina sakinlerinin çukurun doldurulmasından sonra evlerine alınacağı bildirildi.


  Gençlik Mahallesi 1318 Sokak'taki Girne Apartmanı'nda meydana gelen foseptik çukuru çökmesinin apartmana zarar vermediği tespit edildi.

  Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Ali İhsan Öztürk, dün gece ve bugün sabah apartmanda yapılan incelemede, binada herhangi bir hasara rastlanılmadığını söyledi.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT), Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleriyle yapılan incelemede, binaya zarar verecek bir tehlikenin söz konusu olmadığını vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

  “İtfaiyeye dün saat 23.00 sıralarında yapılan ihbar üzerine bölgeye geldik. İtfaiye ekipleri güvenlik gerekçesiyle binayı ve karşı apartmanı boşaltmış. Teknik elemanlarımızın ilk yaptığı incelemede foseptik çukuru çökmesinin ana binaya zarar vermediği belirlendi. Ancak biz bunu yeterli görmeyerek sabah bir inceleme daha yaptık. Sonuç akşam yapılanla aynı çıktı.

  Binanın foseptik çukurunu doldurduktan sonra başka bir çukur açılması gerektiği şeklinde bir rapor hazırladık. Buranın 30 yıllık bir çukur olduğunu belirledik. Çökmenin yer çökmesi sonucu mu yoksa foseptik asidinin eritmesi sonucu mu olduğunu araştıracağız. Çökmenin gerçek nedeni yapılacak inceleme sonucu ortaya çıkacak.”

  ANTALYA'DAKİ ZERZEMİN BOŞLUKLARI

  Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Fethi Yalçın, kentin büyük bir bölümünde, zerzeminlerin (Kaya tabakası arasındaki boşluklar) foseptik çukuru olarak kullanıldığını bildirdi.

  Altyapı sisteminin tam olarak bitirilememesi nedeniyle foseptiklerin bu kanallardan yer altına atıldığını belirten Yalçın, ”Zaman zaman bu tür çukur çökmeleri yaşanıyor. Uzun süreden beri ilk defa bu kadar büyük bir çökme oldu. Foseptik asidi travertenleri eritiyor. Bu yetmiyormuş gibi bir de zaman zaman tıkanan zerzeminler apartman yöneticileri tarafından asit salınarak açılıyor. Bu tür asit yoğunlukları kayalardaki erimeyi hızlandırarak çökmelere neden oluyor” diye konuştu.

  İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI'NIN GÖRÜŞÜ...

  Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, falezler üzerinde yer alan bölgede traverten zemin yapısında karstik boşluklar olduğunu belirtti.

  Bu boşluklara yağmur suyu ve atık suların girdiğini ifade eden Oğuz, “Dolayısıyla zeminle boşluk arasında kalan toprak zaman zaman kayıyor. Bu apartmanda da bu yaşanmıştır. Bunu önlemek için oluşan çukura iri çakıllar doldurularak beton enjekte ediliyor ve zemin sağlamlaştırılmaya çalışılıyor” dedi.

  Oğuz, binada risk bulunmadığını belirterek, bina taşıyıcısı olmayan bir kolonda çökme nedeniyle yer yer çatlaklar oluştuğuna dikkati çekti.

  APARTMAN SAKİNLERİ

  Apartman sakinleri ise ilk anda yaşadıkları paniğin ardından, olumsuz bir gelişme olmadığının tespit edilmesiyle rahat bir nefes aldıklarını söylediler.

  Bina sakini Ahmet Metin Çiviçioğlu (75), AA muhabirine, yaptığı açıklamada, büyük bir gürültü duyduklarını belirterek, “İlk anda bina yıkılıyor sandık. Ancak bir süre sonra çökmenin foseptik çukurunda olduğu anlaşılınca rahat bir nefes aldık. Burası 3 yıl önce de çökmüştü. Komşularımız dün geceyi, komşu ve akrabalarında geçirdi. Tehlike olmadığının anlaşılmasıyla rahatladık” dedi.

  Öte yandan, oluşan yaklaşık 2.5 metre derinliğindeki çukur Antalya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ekiplerince çakıllarla dolduruluyor.

  Yetkililer, doldurma işleminin tamamlanmasından sonra vatandaşların evlerine girebileceklerini kaydettiler.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı