Gündem Haberleri

  Antalya'da Suriye gerginliği

  DHA / AA
  31.05.2011 - 12:42 | Son Güncelleme:

  “Değişim İçin Suriye Konferansı”na katılmak için Antalya'ya gelen Suriyeli muhalifler, havalimanında Beşar Esad yanlısı grubun protestosuyla karşılaştı. Olay polisin araya girmesiyle büyümeden önlenirken, karşı toplantı için Antalya'ya gelen Esad taraftarları kaldıkları otelin önünde ise sloganlar atarak, Suriye liderinin posterini öptü.

  İstanbul’dan tarifeli uçak seferiyle Antalya’daki kongreye katılmak için gelen bir grup Suriyeli muhalife, aynı uçakta seyahat ettikleri Esad yanlısı bir grup Suriyeli tepki gösterdi.

  Antalya Havalimanı çıkışında Esad yanlısı Suriyeliler, kongrenin yapılacağı otele götürecek minibüse binmeden önce Devlet Başkanı Esad’ı protesto eden dövizler açan muhalif gruba tepki gösterdi. Olaylar polisin araya girmesiyle büyümeden önlendi.

  ANTALYA'DA SURİYE GERGİNLİĞİ / FOTO GALERİ

  DHA'nın haberine göre, Esad yanlısı Suriyelilerin havalimanından ayrılmasından sonra muhalifler de kongrenin yapılacağı otele geçti. Muhalifler zafer işareti yaparak havalimanından ayrıldı.

  “Değişim İçin Suriye Konferansı”na tepki gösteren bir grup Suriyeli ise ellerinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın posterleriyle gösteri yaptı.

  Porto Bello Oteli'ne yerleşen bir grup Suriyeli, Antalya'da Suriyeli muhaliflerin Falez Otel'de “Değişim İçin Suriye Konferansı” düzenlemelerine tepki gösterdi.

  Kaldıkları otelin önünde protesto gösterisi yapan Esad taraftarları, Arapça “Suriye halkı Beşar Esad’ı istiyor” diye slogan attı. Grup, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın fotoğraflarını yere koyarak secdeye durdu, fotoğrafları öptü.

  SİVİL POLİS İDDİASI

  Suriyeli eski milletvekili Muhammed Memun el Humsi de konferans için çeşitli ülkelerden gelen muhaliflerin, Esad yanlıları tarafından engellendiğini ve Antalya Havaalanı'ndan çıkartılmadığını iddia etti.

  Toplantının yapılacağı Falez Otel'de gazetecilere açıklamada bulunan el Humsi, “Toplantıya gelmek isteyen sivil toplum örgütü temsilcileri ve bazı  Suriye vatandaşları, ellerinde Beşşar Esad posterleri taşıyan bazı kişilerce engellendi. Katılımcı arkadaşlarımız havaalanı içinde mahsur kaldı” dedi.

  Esad posteri açanların, Suriye'den otobüsle gelen sivil polisler olduğunu öne süren El Humsi, "Bu kişiler katılımcıları dövmekle ve öldürmekle tehdit etti. El Cezire muhabiri de orada. Türk emniyeti havaalanındaki arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyor. Türk emniyet güçleri arkadaşlarımıza yardım etmek için  harekete geçti. Biz de arkadaşlarımızı kurtarmak için havaalanına gidiyoruz" diye konuştu.

  “Değişim İçin Suriye Konferansı”na katılmak üzere Suudi Arabistan'dan gelen Yemen Bitar da Antalya Havalimanı'nda kendilerini karşılayan Esad yanlısı bir grubun saldırısına uğradıklarını iddia etti.

  Saldırıda bulunan grubun Suriye Büyükelçiliği'nce organize edildiklerini iddia eden Bitar, Suriye'de bir çok güvenlik organizasyonu olduğunu ve bu organizasyonların tek görevlerinin Esad yönetimine hayır diyenleri öldürmek olduğunu savundu.

  "GÜVENLİK SAĞLANDI"

  Türk yetkililer, Anadolu Ajansı muhabirine yaptıkları açıklamada, İstanbul'dan gelen uçaktan inen bir Suriyelinin Esad'ın posterini açarak slogan atmak istediğini, ancak Türk polisinin herhangi bir tartışma ortamı meydana gelmemesi  için posterin açılmasına izin vermediğini bildirdiler.

  Yetkililer, önemli bir şey olmadığını, küçük bir olayın yaşandığını  vurgulayarak, “Bir kişinin Esad'ın posterini açmak istemesi üzerine olay  çıkmaması için yapılan bir uygulama” değerlendirmesinde bulundular.

  Bu arada Antalya polisi, Falez Otel'in içi ve  çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

  ESAD YANLILARI DA KONFERANS DÜZENLİYOR

  Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı çıkan ve baskıyı dünya kamuoyuna anlatmak için bir araya gelen eski parlamenterler, yazarlar, gazeteciler, insan hakları savunucuları ve hukukçulardan oluşan muhalifler, yaşanan süreci değerlendirmek amacıyla "Değişim İçin Suriye Konferansı" çerçevesinde Antalya’da toplanıyor. Beş yıldızlı Özkaymak Falez Otel’deki kongre yarın başlayacak ve 2 Haziran’da sona erecek. 

  Dünyanın çeşitli ülkelerinden Türkiye'ye gelen yaklaşık 300 Suriyeli muhalif 1-2 Haziran 2011 tarihlerinde Suriye halkının geleceği için görüşlerini paylaşacak ve bir yol haritasını içeren deklarasyonla uluslararası topluma seslerini duyuracak.

  Konferans sonunda Suriyeli muhaliflerin tek ses haline gelmesini sağlayacak bir komite de oluşturulacak.

  Esad yanlıların da aynı tarihler için Konyaaltı Sahili’ndeki 5 yıldızlı Porto Bello Otel’de toplantı düzenlediği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı