GeriGündem Antalya'da şiddetli yağış büyük hasar verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Antalya'da şiddetli yağış büyük hasar verdi

Antalya'da geceden bu yana etkili olan fırtına ve yağış, Manavgat, Kemer ve Finike ilçelerinde de yaşamı olumsuz etkiliyor.

Geceden bu yana Kemer'de etkili olan yağış ve fırtına ilçe merkezi ve çevresindeki bir çok ağaçla iş yerlerinin levhalarının devrilmesine yol açtı. Kuzdere Mahallesi ile Göynük beldesindeki Değirmendere köyünde dağlardan gelen yağmur suları da Ağva deresinin yükselmesine neden oldu. Sel ve su baskınlarına karşı ilçedeki tedbirler artırıldı.
Kemer Emniyet Müdürlüğü ekipleri de Sarısu deresinin taşması sonucu Antalya-Kemer kara yolunda tedbirlerini devam ettiriyor.

MANAVGAT IRMAĞI YÜKSELDİ

Antalya'nın Manavgat ilçesinde de devam eden şiddetli yağış nedeniyle Manavgat ırmağı ile Oymapınar Barajı'ndaki su seviyeleri yükseldi.

Her yağıştan sonra olduğu gibi Manavgat Şelale tesislerinin seyir bölümü ve ana binanın ilk katı sular altında kaldı.
Manavgat Irmağı'nın yükselmesi sonucu, Manavgat Şelalesi çevresindeki restoran ve kafeleri su bastı. Manavgat Belediyesi tarafından ırmak çevresinde yaptırılan Balık Hali'nin alt katındaki kafeteryayı da su bastı.
Su baskınları sonucu, tesislerdeki eşyalar zarar gördü.

FİNİKE'DE DOLU YAĞDI

Öte yandan, Antalya'nın Finike ilçesinde dün akşam saatlerinden bu yana devam eden yağmurun ardından yaklaşık 10 dakika dolu yağdı.

Yağış nedeniyle ilçeye bağlı 4 beldede, Yeni Mahalle ile Çavmallar mevkisindeki bazı evlerin giriş katları, seralar ve portakal bahçelerini su bastı. Etkili dolu yağışı da seralarda ve açık tarım alanlarında zarara neden oldu.

Finike'de gece boyunca metrekareye düşen yağış miktarının 18.4 kilogram olduğunu bildiren Meteoroloji yetkilileri, 08.00-12.00 saatleri arasında ise yağış miktarının metre karede 24.8 kilograma ulaştığını söyledi.

KEMER'E GİDEBİLMEK İÇİN DAĞLAR AŞILACAK

Bu arada, Antalya-Kemer kara yolunun Sarısu Deresi'nin taşması sonucu kapanması üzerine Karoyolları Bölge Müdürlüğü, Kemer'e gitmek zorunda olan araç sürücülerine, Antalya-Korkuteli-Elmalı-Finike-Kemer güzergahını kullanmalarını, Kemer'den Antalya'ya geleceklerin de bu güzergahı kullanmalarını önerdi.

Böylece, yaklaşık 45 kilometre olan Antalya-Kemer kara yolu, alternatif güzergahın takip edilmesi halinde sürücüler yaklaşık 235 kilometre yol katetmiş olacak.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle