Gündem Haberleri

  Antalya'da piyano sesleri

  Hürriyet Haber
  09.11.2009 - 12:40 | Son Güncelleme:

  Antalya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 10. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, genç yetenekleri Antalyalı sanatseverlerle buluşturdu.

  Uzun yıllar Ankara Devlet Konservatuvarı'nda görev yapan, Fazıl Say, Muhiddin Dürrüoğlu, Emre Elivar gibi piyanistleri yetiştiren, 2006 yılında hayatını kaybeden piyanist ve eğitimci Kamuran Gündemir anısına gerçekleştirilen Genç Yetenekler Konseri'nde, genç piyanistler, müzikseverlere keyifli dakikalar yaşattı.

  Konser, Liszt'in “Obermann Vadisi” başlıklı eseriyle programına başlayan Cem Oslu'yla açıldı. Oslu, programını Scriabin'in Op. 42, 4 ve 5 numaralı etütleriyle sürdürdü. Kapanış tercihi Saygun olan piyanist, ünlü bestecinin Aksak Ritimler Üzerine 10 Etüt'ünden 1 numara ile dinletisini tamamladı.

  Konserin en genç ve tek kadın konuğu, aynı zamanda Antalya'nın da konserdeki temsilcisi 1997 Antakya doğumlu Iraz Yıldız, Schubert'in Mi Bemol Majör İmpromptu'su ile başladığı programına Mendelssohn'un Op. 14 Rondo Capriccioso'su, Chopin'in Do Diyez Minör ve Mi Minör Valsleri ile devam etti. Programını “Kurtuluş” filminin müzikleriyle daha yaygın tanınan besteci Muammer Sun'un “Yurt Renkleri” süitinden “Dinlenti” ve “Köçekçemsi” başlıklı bölümlerle sonlandıran Yıldız, seyircilerden büyük alkış aldı.

  Konserin üçüncü piyanisti 1992 Sivas doğumlu Salihcan Gevrek'ti. Gevrek, Domenico Scarlatti'nin L. 5 ve L. 108 klavye sonatları ile resitaline başladı. Liszt'in piyano için uyarladığı iki Schubert Lied'i “Auf Dem Wasser zu Singen” ve “Erlkönig” ile dinletisini sürdüren Salihcan Gevrek, Prokofiev'in 3 Nolu Op. 28 tek bölümlü sonatını da başarıyla seslendirdi.

  Konserde son olarak 1993 Moskova doğumlu Rus piyanist Dmitry Mayboroda sahneye çıktı. Polonyalı besteci Frederick Chopin'in Op. 34 No. 1 La bemol Majör Vals'ini çalan, La Bemol Majör Op. 53 Polonez'i ile başlayıp Çaykovski'nin Op. 51 Polka Peu Dansante ile devam eden Mayboroda “Genç Yetenekler Konseri”ni Rahmaninof'un Op. 16 “Müzikal Anlar”ından iki parçayla bitirdi.

  Konserin sonunda bir arada sahneye gelen dört piyanist ayakta alkışlandı. Sahneye davet edilen Kamuran Gündemir'in eşi, piyano hocası Selçuk Gündemir, bu fırsatı gençlere sunan Fazıl Say'a ve organizasyonu yıllardır başaryla sürdüren Kadir Dursun ve ekibine teşekkür etti. Genç piyanistlere plaket sunan Gündemir'e de festival anısına teşekkür plaketi verildi.

  FESTİVAL, GRAMMY ÖDÜLLÜ CAMİLO'YU AĞIRLAYACAK

  Festival, 11 Kasım Çarşamba günü de Grammy ödüllü sanatçı Michel Camilo'yu ağırlayacak.

  Melodilerini Afro-Karayip ritimleri ve caz armonileri ile tatlandıracağı büyüleyici performansıyla Camilo, 11 Kasımda saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde müzikseverlerle buluşacak.

  Dominik Cumhuriyeti'nin Santo Domingo şehrinde doğan Camilo, yaptığı 18 kayıt, bir Grammy ödülü, bir Emmy ödülü, iki Latin Grammy ödülü, iki Grammy adaylığı ve İspanya'da iki Premios De La Música ödülüyle tanındı. Solo, ikili, üçlü, altılı, Big Band ve senfoni orkestraları ile kayıtların yanı sıra film müziği kayıtları yapan Camilo, cazdan Latin müziğine, Flamenko'dan klasik müziğe çok geniş yelpazede rahatlıkla hareket edebilen bir sanatçı.

  1985 yılında Carnegie Salonu'ndaki konserinden beri önemli bir kariyere sahip olan sanatçı, ABD, Avrupa, İsrail, Asya, Güney Amerika ve Karayipler'de birçok festivale katıldı. Grammy ödüllü Camilo, Amerikan Ulusal, Cleveland, Los Angeles Filarmoni, Atlanta, Gülbenkian, Madrid, Barcelona, İspanyol Ulusal, Seville, Yeni Japon, Dominik Cumhuriyeti Ulusal, Kopenhag Filarmoni gibi orkestralarla çalıyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı