Gündem Haberleri

  Antalya'da İran sineması tartışıldı

  Hürriyet Haber
  28.09.2005 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni uluslararası boyuta taşıyan 1. Uluslararası Avrasya Film Festivali'nin "Asya'dan Seçmeler" bölümünde, İranlı yönetmen Mohammed Rasoulof'un "Demir Ada" filmi gösterime sunuldu. Gösterimin ardından, filmin yönetmen ve senaristi Mohammed Rasoulof, izleyicilerle yaptığı söyleşide, İran'da film yaparken iki türlü sansürün söz konusu olduğunu, bunlardan birinin cinsel sansür, diğerinin de düşünce sansürü olduğunu söyledi.

  “Demir Ada”nın büyük bölümünün hayal ürünü olduğunu ama birçok karakterde de kendi hayatından kesitler sunduğunu ifade eden  Rasoulof, “Filmde denizden balık tutup, daha sonra bu balıkları denize bırakan çocuk, benim geçmişte çocukluğumdan kalan bir anı. Bu olayın benliğimde önemli bir izi oldu. Hayatımın bazı kesitlerini filmlerimde sunuyorum ve bu şekilde üzerime düşeni yapıyorum” diye konuştu.

  Filmde yalnızca bir profesyonel oyuncu kullanan Rasoulof, şunları söyledi: "Aslında filmde hiç profesyonel oyuncu oynatmak istemiyordum. Ancak yapımcı bunu istedi ve ben de oynattım. 15 yıl önce yine kaptan rolünde oynayan başrol oyuncusu Ali Nasirian'nın bu filmde de aynı rolü oynaması tesadüftü. Nasirian rolünün hakkını verdi.”

  Filmi bir toplumun yalnızlığı, yalıtılmışlığı üzerine kurguladığını, ama bu yalıtılmışlığa rağmen güzelliklerin de olabileceğini göstermeye çalıştığını anlatan Rasoulof, “Her şeye rağmen hayat güzeldir” dedi.
    
  FİLM, İRAN'DA GÖSTERİME SUNULAMIYOR...

    
  Filmi İran'da çekmesine rağmen İran'da filminin şu ana kadar gösterilmemesiyle ilgili bir soruya Rasoulof, “İran'da iki türlü sansür var: Birincisi cinsel sansür. Örneğin, kadın oyuncuların saçının tamamının görünmesinin yasak olması. İkincisi ise düşünce sansürü” dedi.

  İran'da hükümetin sinema sanatçılarına destek olması konusunda yöneltilen soruyu Rasoulof, “İran'da hükümetin düşüncelerine paralel filmler yaptığınız taktirde yardım alabilirsiniz. Aksi durumda destek görmeniz çok zor” diye yanıtladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı