Gündem Haberleri

  Antalya'da Fraklı' eylem

  Tolga YILDIRIM/ ANTALYA DHA
  18.06.2013 - 21:53 | Son Güncelleme:

  Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde görevli tenor Devrim Demirel, Gezi Parkı olaylarına ve Alman piyanist Davide Martello’nun çaldığı piyanoya el konulmasına tepki göstermek amacıyla Cumhuriyet Meydanı’nda frak giyerek iki saat boyunca saygı duruşunda bulundu.

  Opera sanatçısı Devrim Demirel, Gezi Parkı olaylarına tepkisini göstermek ve Alman piyanist Davide Martello ile devlet sanatçısı Gülsin Onay’ın çaldığı piyanoya el konulmasına tepkisini gerçekleştirdiği protestoyla gösterdi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki su parkının arkasında bir ağacın yanına frak giyerek gelen Demirel, eylemine başlamadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. 19 Mayıs 1919 ve Atatürk’ün yaşamını yitirdiği saat olan 09.05’e dikkati çekmek için, saat 19.05’te eylemine başlayacağını belirten Demirel, Taksim’de Alman piyanist Davide Martello ile devlet sanatçısı Gülsin Onay’ın çaldığı piyanoya el konulmasını eleştirdi.

  Cumhuriyetin temelinin kültür sanat ve bilim olduğunu insanlara hatırlatmak istediğini dile getiren Demirel, "Bu eylemle ülkemizin en çok ihtiyacı olan ’Yurtta barış dünyada barış’ mesajını dünyaya duyurmak istiyorum. İki saat saygı duruşunda bulunmayı planlıyorum. Yaşasın kültür, yaşasın sanat, yaşasın bilim, yaşasın Türk halkı ve yaşasın Mustafa Kemal Atatürk" dedi.

  Demirel, daha sonra müzik notalarıyla kitaplarını bıraktığı ağacın yanında, saat 19.05’de eylemine başladı. Demirel, gerçekleştirdiği eylemle vatandaşların da ilgi odağı oldu. Bazı vatandaşlar cep telefonuyla Demirel’i görüntüledi. Demirel, İstanbul Taksim’deki Erdem Gündüz’ün protestosunda esinlendiğini aktardı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı