Gündem Haberleri

  Antalya'da fırtına

  DHA - A.A
  03.12.2009 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Antalya'da şiddetli rüzgar ve yüksekliği 4-5 metreyi bulan dalgalar nedeniyle yükü kayan ve su alan kosterin 6 mürettebatı, Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri tarafından kurtarıldı. Can, mal ve seyir emniyeti güvenliğinin sağlanması için Antalya Limanı'na gemi giriş çıkışı geçici olarak durduruldu.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  FIRTINADAN FOTOĞRAFLAR

  GEMİLER BATMAK ÜZEREYKEN KURTARILDI - FOTO GALERİ

  ANTALYA'DA FIRTINA / WEB TV       

  BODRUM'U LODOS VURDU / WEB TV     

  FIRTINA SONRASI GÖRÜNTÜLER / WEB TV  

  Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan,  sabah saatlerinde Kemer ilçesinde Güney Antalya Turizm Altyapı Hizmetleri Birliğinin (GATAB) deniz deşarj çalışmalarında faaliyette bulunan 296 grostonluk “Eyüpoğulları-3” isimli kosterin yükünün, Tekirova açıklarında yan yattığını bildirdi.

  Geminin su almaya başladığını belirten Kaplan, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı botun saatteki hızı 70-80 kilometreyi bulan kuvvetli rüzgar ve 4-5 metreyi aşan dalgalar nedeniyle kostere yanaşamadığını söyledi. Kaplan, Antalya Liman başkanlığı koordinasyonunda Sahil Güvenlik Komutanlığına ait bir helikopter tarafından kosterdeki 6 mürettebatın kurtarıldığını kaydetti.

  ANTALYA LİMANI'NA GİRİŞ ÇIKIŞ DURDURULDU

  Öte yandan, şiddetli fırtına nedeniyle Antalya Limanı'na gemi giriş-çıkışlarının, can, mal ve seyir emniyetinin sağlanması için geçici olarak durdurulduğu öğrenildi. Antalya Limanı açığında 6 yük gemisinin demirlediği, 2-3 geminin de daha emniyetli olduğu gerekçesiyle Kemer kıyılarına gittiği bildirildi.

  FIRTINA VURDU

  Antalya'da fırtına nedeniyle denizde oluşan dev dalgaların etkisiyle Moldova bayraklı 2833 grostonluk ‘Zelek Star’ gemisi karaya oturdu, ‘Eyüpoğulları- 3’ kosteri yan yattı. Karaya oturan geminin kaptanı kurtarılma talebinde bulunmayıp beklemeyi sürdürürken, yan yatan kosterdeki 6 mürettebat helikopterle tahliye edildi.

  Turizm kenti Antalya'da dün akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca etkisini sürdüren fırtına nedeniyle deniz ulaşımı aksadı. Hızı zaman zaman 70 kilometreyi aşan fırtınada, Büyük Liman girişinde Moldova bayraklı 2833 grostonluk ‘Zelek Star’ adlı gemi sürüklenerek karaya oturdu.

  Tekirova açıklarında Güney Antalya Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği'nin (GATAB) deniz deşarj çalışmalarında görev alan 296 grostonluk 40 metre boyundaki ‘Eyüpoğulları- 3’ adlı koster de yükünün kayması sonucu yan yattı. Su almaya başlayan gemiye yardıma giden Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı bot fırtına nedeniyle yaklaşamayınca, 6 mürettebat saat 07.30'da helikopterle gemiden alınarak kurtarıldı. Kaptanı Adem Oflu ile gemiciler Mustafa Uzun, Bayram Alemdar, Adnan Yazıcıoğlu, Barış Aslan ve Mehmet Şükrü Altıntaş'ın sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

  ‘TALEP GELİRSE KURTARIRIZ’

  Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan, araya oturan ‘Zelek Star’ gemisinin sahibinin Fudan Denizcilik adlı Türk şirketi olduğunu söyledi. Kaplan, “Antalya Limanı'ndan çimento almaya gelen geminin 13 personeli bulunuyor ve can güvenlikleri sağlandı. Kurtarma talepleri olursa römorkörlerle çekip kurtarabiliriz” dedi.

  Ramazan Kaplan, fırtına nedeniyle Antalya Limanı'na gemi giriş- çıkışlarının, can, mal ve seyir emniyetinin sağlanması için geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

  Bu arada Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Arandı, gece yarısı başlayan fırtınanın hızının saatte 72 kilometreye ulaştığını söyledi. Arandı, son 24 saatte kent merkezinde metrekareye 34 kilogram yağış düştüğünü, yağışın bugün de süreceğini kaydetti.

  TÜRKİYE'NİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİNDE

  Türkiye’nin güney , iç ve doğu bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesinin etkisine altında kalacak. Hava sıcaklığı iç ve doğu bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Mevsim normallerinin altında seyredecek.

  Türkiye’nin güney , iç ve doğu bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesinin etkisine altında kalacak.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son tahminlere göre, Marmara'nın güneyi, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile gece geç saatlerden itibaren doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında görülecek yağışların; İzmir, Muğla ve Aydın çevreleri ile Batı Akdeniz genelinde kuvvetli olmak üzere güney bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak, iç ve doğu bölgelerde yağmur yüksekleri karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

  İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in İç kesimleri ile Doğu Anadolu’da bu sabah saatlerinde yer yer yoğun olmak üzere, sis bekleniyor.

  Hava sıcaklığı iç ve doğu bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Mevsim normallerinin altında seyredecek.

  Rüzgar, genel olarak güney ve güneydoğu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esecek.

  UYARILAR

  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İzmir, Muğla ve Aydın çevreleri ile Batı Akdeniz genelinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, taşkın v.b.) karşı yurttaşlar ve ilgililer dikkatli ve tedbirli olmaları konularında uyarıldı.

  SİS UYARISI; İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in İç kesimleri ile Doğu Anadolu’da gece ve sabah saatlerinde yer yer yoğun olmak üzere, sis hadisesi beklendiğinden, oluşabilecek olumsuz şartlara karşı yurttaşların ve ilgililerin (ulaşımda aksamalar, hava kirliliği vb.) tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

  BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

  Yapılan tahminlere göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

  MARMARA: Çok bulutlu, güneyi (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Kocaeli) kısa süreli ve hafif olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

  EGE: Bölge geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların İzmir, Muğla ve Aydın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  AKDENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, bölgenin batısı ile zamanla bölge geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Antalya, Isparta ve Burdur çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  İÇ ANADOLU: Batısı ile zamanla bölge geneli çok bulutlu, öğle saatlerine kadar batısı(Ankara, eskişehir, Çankırı, Konya), öğle saatlerinden sonra ve gece doğusu yağışlı geçecek. yağışlar genellikle yağmur ve sağanak akşam ve gece saatlerinde doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bu sabah saatlerinde kuzeyinde yer yer sis görülecek.

  BATI KARADENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerine kadar batısı (Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bartın ), akşam ve gece saatlerinde doğusu (Kastamonu ve Sinop) yağmurlu, iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

  ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Orta Karadeniz ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, gece geç saatlerden itibaren Samsun, Tokat, Amasya ve Çorum çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Bölgenin doğusunun iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde yer yer sis görülecek.

  DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık zamanla bölge geneli parçalı batısı çok bulutlu, yarın (Cuma)sabah saatlerinde batısı (Malatya, Elazığ ve Tunceli) yağmur ve sağanak yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde yer yer hafif sis görülecek.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli çok bulutlu, gece geç saatlerden itibaren batısı (Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa) yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı