Gündem Haberleri

  Antalya'da büyük icat

  Kamil ATALAY/MANAVGAT (Antalya), (DHA)
  12.07.2012 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Antalya’da Manavgat Çobanyıldızı Yat ve Tekne Üretim Tesisi’nde yapımı süren, Alman gemi tasarım mühendisi İvan Klaus tarafından tasarlanan ve ’deniz tutması’ yaşatmayan katamaranın deneme sürüşü yapıldı.

  Denizde yol alırken sallanmayacak şekilde tasarlanan ve yapımı halen devam eden katamaranın deneme sürüşü, Manavgat Çobanyıldızı Yat ve Tekne Üretim Tesisi sahibi Ramazan Taş ve tasarım mühendisi İvan Klaus tarafından yapıldı. Manavgat Irmağı’ndan geçerek Boğaz Mevkii’nde denize giren katamaranın ilk sürüşü başarıyla tamamlandı.  

  DENİZCİLİK TARİHİNDE BİR İLK / WEB TV 
   
  Test sürüşünün ardından bilgi veren Ramazan Taş, katamaranın tabanının bilye üzerine kurulduğu için sallanmadığını belirtti. Katamaranın bu özelliği sayesinde pek çok kişinin k?busu olan ’deniz tutması’ sorununu ortadan kaldıracağını anlatan Taş, "Test sürüşünü başarıyla yaptık. 150 beygir güçündeki katamaran, 20 deniz mili hızına çıktı. Yapımı henüz devam ediyor. Tamamlandığında 4 bin yıllık denizcilik tarihinde bir ilk yaşanacak" dedi. Taş, yaklaşık 600 bin Euro’ya mal olacak katamaranın 2 ay sonra tamamlanacağını ve Hırvatistan’a gönderileceğini söyledi.

  Tasarımını ve projesini hazırladığı katamaranın patentini aldığını belirten tasarım mühendisi İvan Klaus ise gemi ve tekne yapımında önemli projelere atılan Manavgat’ın bu tasarımdan sonra çok daha fazla tekne, yat ve kataraman siparişi alacağını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı