GeriGündem Antalya'da 40 yılın en iyileri
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Antalya'da 40 yılın en iyileri

Antalya'da bir kez daha Altın Portakal heyecanı başlıyor. Bu yıl yine bazı filmler, oyuncular ve yönetmenler ipi göğüsleyecek. Belki yine tartışmalar yapılacak. Geçmişten bugüne Altın Portakal'ın en iyilerini hatırlayalım istedik.

1.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (4 - 10 EKİM 1964)

FİLM : Gurbet Kuşları (Halit Refiğ)
YÖNETMEN : Halit Refiğ (Gurbet Kuşları)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ali Uğur (Acı Hayat)
KADIN OYUNCU : Türkân Şoray (Acı Hayat)
ERKEK OYUNCU : İzzet Günay (Ağaçlar Ayakta Ölür)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Yıldız Kenter (Ağaçlar Ayakta Ölür)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Ulvi Uraz (Yarın Bizimdir)
JÜRİ ÜYELERİ : Dr.Avni Tolunay, Bn.Tolunay, Dr.Burhanettin Onat, Prof.İsmail Hakkı Onay, Hadi Yaman, Selahattin Burçkin, Mustafa Yücel, Faruk Kenç

2.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (24 MAYIS - 4 HAZİRAN 1965)

1. FİLM : Aşk ve Kin (Turgut Demirağ)
2. FİLM : Keşanlı Ali Destanı (Atıf Yılmaz)
3. FİLM : Karanlıkta Uyananlar (Ertem Göreç)
YÖNETMEN : Atıf Yılmaz (Keşanlı Ali Destanı)
SENARYO : Vedat Türkali (Karanlıkta Uyananlar)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Gani Turanlı (Aşk ve Kin)
ÖZGÜN MÜZİK : Nedim Otyam (Karanlıkta Uyananlar)
KADIN OYUNCU : Fatma Girik (Keşanlı Ali Destanı)
ERKEK OYUNCU : Fikret Hakan (Keşanlı Ali Destanı)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Aliye Rona (Hepimiz Kardeşiz)
STÜDYO : Acar Film Stüdyosu
KISA METRAJLI FİLM : Bir Damla Suyun Hikâyesi (Behlül Dal)
JÜRİ ÜYELERİ : Nejat Duru, Nurhan Nur, Sabahattin Ataker, Davut Ergün, Mehmet Dinler, Dr.Ak, Bn.Tolunay, Bn.Turgay, Dr.Burhanettin Onat

3.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (24 MAYIS - 4 HAZİRAN 1966)

1. FİLM : Bozuk Düzen (Haldun Dormen)
2. FİLM : Toprağın Kanı (Atıf Yılmaz)
3. FİLM : Muradın Türküsü (Atıf Yılmaz)
YÖNETMEN : Memduh Ün (Namusum İçin)
SENARYO : Erol Keskin, Haldun Dormen (Bozuk Düzen)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Mustafa Yılmaz (Namusum İçin)
ÖZGÜN MÜZİK : Nedim Otyam (İsyancılar)
KADIN OYUNCU : Selma Güneri (Son Kuşlar,Ben Öldükçe Yaşarım)
ERKEK OYUNCU : Ekrem Bora (Sürtük)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Yıldız Kenter (İsyancılar)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Müşfik Kenter (Bozuk Düzen)
STÜDYO : Acar Film Stüdyosu (Namusum İçin)
KISA METRAJLI FİLM : Taşların Aşkı (Behlül Dal)
JÜRİ ÜYELERİ : Julien Jenger, Claude Mathiss, Harry Keith, Nejat Duru, Turgut Demirağ, Orhon M.Arıburnu, Kemal Baysal, Dr.Alyanak, Mücahit Beşer, Ümit Deniz, Dr.Burhanettin Onat, Baykan Tözgen, Ethem Soykan, Ata Karatay

4.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (25 MAYIS - 5 HAZİRAN 1967)

1.DRAM FİLMİ : Zalimler (Yılmaz Duru)
2.DRAM FİLMİ : Hudutların Kanunu (Lütfi Ö.Akad)
TARİHİ FİLM : Bir Millet Uyanıyor (Ertem Eğilmez)
KOMEDİ FİLMİ : Güzel Bir Gün İçin (Haldun Dormen)
YÖNETMEN : Yılmaz Duru (Zalimler)
SENARYO : Erol Günaydın-Erol Keskin(Güzel Bir Gün İçin)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ali Uğur (Zalimler)
KADIN OYUNCU : Fatma Girik (Sürtüğün Kızı)
ERKEK OYUNCU : Yılmaz Güney (Hudutların Kanunu)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Aliye Rona (Zalimler)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Erol Günaydın (Güzel Bir Gün İçin)
STÜDYO : Acar Film Stüdyosu (Çalıkuşu)
KISA METRAJLI FİLM : Ay Doğarken (Behlül Dal)
JÜRİ ÜYELERİ : N.Nazif Tepedelenlioğlu, Claude Mathiss, Faruk Timurtaş, Aclan Sayılgan, Orhan Çağman, Temiz Gürses, Ayfer Feray, Hikmet Türkmen, Charles Courtnay, Muharrem Ergin, Orhon M.Arıburnu, Aram Gülyüz, Emine Işınsu, Orhon Batı, Tarık Buğra

5.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (25 MAYIS - 5 HAZİRAN 1968)

1. FİLM : İnce Cumali (Yılmaz Duru)
2. FİLM : Vesikalı Yarim (Lütfi Ö.Akad)
3. FİLM : Ölüm Tarlası (Atıf Yılmaz)
YÖNETMEN : Yılmaz Duru (İnce Cumali)
SENARYO : Türkan Duru (İnce Cumali)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Gani Turanlı (Ölüm Tarlası)
KADIN OYUNCU : Türkan Şoray (Vesikali Yarim)
ERKEK OYUNCU : Fikret Hakan (Ölüm Tarlası)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Aliye Rona (Son Gece)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Erol Taş (İnce Cumali)
STÜDYO : Erman Film Stüdyosu (Kurbanlık Katil)
KISA METRAJLI FİLM : Altın Bıçaklar (Behlül Dal)
JÜRİ ÜYELERİ : Faruk Kenç, Orhan Elmas, Dr.Alyanak, Muharrem Ergin, Orhan Çağman, Refik Kemal Arduman, Melih Altınışık, Selahattin Alakavuk, Kaya Çakmakçı

6.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (25 MAYIS - 5 HAZİRAN 1969)

1. FİLM : Seçilmedi
2. FİLM : Bin Yıllık Yol (Yılmaz Duru)
3. FİLM : İnsanlar Yaşadıkça (Memduh Ün)
YÖNETMEN : Seçilmedi
SENARYO : Türkan Duru (Bin Yıllık Yol)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ali Yaver (Öksüz)
KADIN OYUNCU : Hülya Koçyiğit (Cemile)
ERKEK OYUNCU : Cüneyt Arkın (İnsanlar Yaşadıkça)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Muazzez Arçay (Bin Yıllık Yol)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Ferit Şevki (Cemile)
ÇOCUK OYUNCU : Zafer Karataş (Cemile)
KISA METRAJLI FİLM : Rüya Gibi (Behlül Dal)
JÜRİ ÜYELERİ : Nevzat Pesen , Tarık Buğra, Mahir Canova, Julien Jenger, Muhtar Körükçü, Kaya Çakmakçı, Tahir Kutsi Makal, Ayşe Kervancıoğlu, Selçuk Atlan, Kamuran Kıratlı, Alaeddin Perveroğlu, Muzaffer Tema, Nüzhet Birsel, Natuk Baytan, Suna Kan, Orhan Erinç

7.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (25 MAYIS - 5 HAZİRAN 1970)
1. FİLM : Bir Çirkin Adam (Yılmaz Güney)
2. FİLM : Kınalı Yapıncak (Orhan Aksoy)
3. FİLM : Büyük Öç (Yılmaz Duru)
YÖNETMEN : Ertem Eğilmez (Kalbimin Efendisi)
SENARYO : Sadık Şendil (Kalbimin Efendisi)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Kriton İlyadis (Kınalı Yapıncak)
KADIN OYUNCU : Belgin Doruk (Yuvanın Bekçileri)
ERKEK OYUNCU : Yılmaz Güney (Bir Çirkin Adam)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Lale Belkıs (Kalbimin Efendisi)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Hayati Hamzaoğlu (Bir Çirkin Adam)
ÇOCUK OYUNCU : İlker İnanoğlu (Yumurcak)
KISA METRAJLI FİLM : Vurgun (Behlül Dal)
JÜRİ ÜYELERİ : İlhan Filmer, Nevzat Pesen, Tarık Buğra, Altan Demirkol, Çetin Şencan, Selçuk Atlan, Sadık Şendil, Ali Cemali, Kamuran Kıratlı, Kaya Çakmakçı, Meral Savcı, Işık Aras, Nüvit Kodallı, Melih Başar, Melih Üstüngör, Erdoğan Bağlum

8.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 10 HAZİRAN 1971)

1. FİLM : Ankara Ekspresi (Muzaffer Aslan)
2. FİLM : Öleceksek Ölelim (Orhan Elmas)
3. FİLM : Pamuk Prenses Yedi Cüceler (Ertem Göreç)
YÖNETMEN : Muzaffer Aslan (Ankara Ekspresi)
SENARYO : Bülent Oran (Ankara Ekspresi)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Cengiz Tacer (Ankara Ekspresi)
KADIN OYUNCU : Filiz Akın (Ankara Ekspresi)
ERKEK OYUNCU : Fikret Hakan (Hasret)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Suna Selen (Pamuk Prenses)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Sadri Alışık (Afacan Küçük Serseri)
ÇOCUK OYUNCU : Menderes Utku (Afacan)
KISA METRAJLI FİLM : Hasret (Behlül Dal)
JÜRİ ÜYELERİ : Selahattin Alakavuk, Nevzat Pesen, Melih Başar, Atlan Demirkol, Ali Cemali, İlhan Filmer, Zeki Sözer, Erhan İsmet, Selçuk Atlan, Nedret Güvenç, Esat Özveren

9.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 10 HAZİRAN 1972)

1. FİLM : Zulum (Atıf Yılmaz)
2. FİLM : Sev Kardeşim (Ertem Eğilmez)
3. FİLM : Üvey Ana (Ülkü Erakalın)
YÖNETMEN : Atıf Yılmaz (Zulum)
SENARYO : Sadık Şendil (Sev Kardeşim)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Cengiz Tacer(Zulum)
KADIN OYUNCU : Zeynep Aksu (Üvey Ana)
ERKEK OYUNCU : Murat Soydan (Üvey Ana)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Fatma Karanfil (Üvey Ana)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Süleyman Turan (Güllü)
KADIN KARAKTER OYUNCU : Şükriye Atav (Emine)
ERKEK KARAKTER OYUNCU : Münir Özkul (Sev Kardeşim)
JÜRİ ÜYELERİ : Sadık Şendil, Esat Özveren, Enver İçli, Nahit Dinç, Erhan İsmet, TRT'den bir temsilci, Antalya'dan bir temsilci, Fatin Erişilgil

10.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 10 HAZİRAN 1973)

1. FİLM : Hayat mı Bu (Orhan Aksoy)
2. FİLM : Dinmeyen Sızı (Nejat Saydam)
3. FİLM : Suçlu (Mehmet Dinler)
YÖNETMEN : Nejat Saydam (Dinmeyen Sızı)
SENARYO : Hamdi Değirmencioğlu (Hayat mı Bu)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Melih Sertesen (Dinmeyen Sızı)
KADIN OYUNCU : Hülya Koçyiğit (Tanrı Misafiri)
ERKEK OYUNCU : Tarık Akan (Suçlu)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Semra Sar (Hayat mı Bu)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Yıldırım Önal (Dinmeyen Sızı)
ÇOCUK OYUNCU : Menderes Utku (Afacan Harika Çocuk)
STÜDYO : Acar Film (Dinmeyen Sızı)
KISA METRAJLI FİLM : Yuva Hasreti (Behlül Dal)
JÜRİ ÜYELERİ : Mahmut Baler, Nihat Akçan, Melih Başar, Oğuz Özdeş, Ahmet Üstel, Cahit Gürbüzer, Vasil Anas, Metin Çakalıklı, Zeki Özer, Kenan Değer, Atıf Başkan, Tuncer Özal

11.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 10 EYLÜL 1974)

1. FİLM : Düğün (Lütfi Ö.Akad)
2. FİLM : Bedrana (Süreyya Duru)
3. FİLM : Umut Dünyası (Safa Önal)
YÖNETMEN : Lütfi Ö.Akad (Düğün)
SENARYO : Sadık Şendil (Oh Olsun)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Enver Burçkin (Pir Sultan Abdal)
ÖZGÜN MÜZİK : Yılmaz Duru (Namus Borcu)
KADIN OYUNCU : Perihan Savaş (Bedrana)
ERKEK OYUNCU : Hakan Balamir (Yunus Emre)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Yıldız Kenter (Kızım Ayşe)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Orçun Sanat (Sokaklardan Bir Kız)
JÜRİ ÜYELERİ : Dr.Alyanak, Recai Akçaoğlu, Melih Başar, Atilla Dorsay, Berker İnanoğlu, Prof.Dr.Alim Şerif Onaran, M.Tali Öngören, Sami Şekeroğlu, Semih Tuğrul

12.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 10 EYLÜL 1975)

1. FİLM : Endişe (Şerif Gönen)
2. FİLM : Arkadaş (Yılmaz Güney)
3. FİLM : Zavallılar (Yılmaz Güney,Atıf Yılmaz)
YÖNETMEN : Şerif Gören (Endişe)
SENARYO : Yılmaz Güney (Endişe)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Kenan Ormanlar (Endişe)
ÖZGÜN MÜZİK : Atilla Özdemiroğlu,Şanar Yurdatapan(Arkadaş)
KADIN OYUNCU : Hülya Koçyyiğit (Diyet)
ERKEK OYUNCU : Erkan Yücel (Endişe)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Seden Kızıltunç(Zavallılar)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Erol Taş (Diyet)
JÜRİ ÜYELERİ : Semih Tuğrul, Kenan Değer, Faruk Güvenç, Prof.Özdemir Nutku, M.Tali Öngören, Erman Şener, Sadun Tanju, İki Antalya'lı

13.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (18 - 26 HAZİRAN 1976)

1. FİLM : Deli Yusuf (Atıf Yılmaz)
2. FİLM : Mağlup Edilemeyenler (Atıf Yılmaz)
3. FİLM : Pisi Pisi (Zeki Ökten)
YÖNETMEN : Atıf Yılmaz (Deli Yusuf)
SENARYO : Umur Bugay (İşte Hayat)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Gani Turanlı (Ağrı Dağı Efsanesi)
ÖZGÜN MÜZİK : Melih Kibar (Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı)
KADIN OYUNCU : Adile Naşit (İşte Hayat)
ERKEK OYUNCU : Cüneyt Arkın (Mağlup Edilemeyenler)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Diler Saraç (Pisi Pisi)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : İhsan Yüce (İşyte Hayat)
JÜRİ ÜYELERİ : Prof.Dr.Alim Şerif Onaran, Atilla Dorsay, Kami Suveren, Ahmet Gönen , Suna Kan, Nuri Dağtekin, Mehmet Küçükince, Özer Kabaş

14.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI 2- 9 TEMMUZ 1977

1. FİLM : Kara Çarşaflı Gelin (Süreyya Duru)
2. FİLM : Kapıcılar Kralı (Zeki Ökten)
3. FİLM : Merhaba (Özcan Arca)
YÖNETMEN : Zeki Ökten (Kapıcılar Kralı)
SENARYO : Vedat Türkali (Kara Çarşaflı Gelin)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Çetin Gürtop (Baş Belası)
KADIN OYUNCU : Semra Özdamar (Kara Çarşaflı Gelin)
ERKEK OYUNCU : Kemal Sunal (Kapıcılar Kralı)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Gönül Hancı (Merhaba)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Hüseyin Peyda
KISA METRAJLI FİLM : Safranbolu'da Zaman (Süha Arın)
KISA METRAJLI 2. FİLM : Çöpçüler (Feyzi Tuna)
KISA METRAJLI 3. FİLM : Piri Reis (A.Ulvi,L.Dönmez)
JÜRİ ÜYELERİ : Onat Kutlar, Oktay Akbal, Selim İleri, Osman Aydın, Önder Aydınlı, Kami Suveren, Tunca Yönder, Kamuran Yüce, Ahmet Gönen, Prof.Özdemir Nutku, M.Tali Öngören

15.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1- 8 TEMMUZ 1978)

1. FİLM : Maden (Yavuz Özkan)
2. FİLM : Selvi Boylum,Al Yazmalım (Atıf Yılmaz)
3. FİLM : Fıratın Cinleri (Korhan Yurtsever)
YÖNETMEN : Atıf Yılmaz (Selvi Boylum,Al Yazmalım)
SENARYO : Umur Bugay (Çöpçüler Kralı)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Çetin Tunca (Selvi Boylum,Al Yazmalım)
ÖZGÜN MÜZİK : Cahit Berkay (Fıratın Cinleri)
KADIN OYUNCU : Hale Soygazi (Maden)
ERKEK OYUNCU : Tarık Akan (Maden)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Meral Orhonsay (Maden)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Şener Şen (Çöpçüler Kralı)
KISA METRAJLI FİLM : Urartu'nun İki Mevsimi (Süha Arın)
KISA METRAJLI 2. FİLM : Ladik 76 (Güner Sarıoğlu)
KISA METRAJLI 3. FİLM : Üç Bölümlü Kısa Film (Özcan Arca)
JÜRİ ÜYELERİ : Prof.Dr.Alim Şerif Onaran, Genco Erkal, Ahmet Gönen, Kami Suveren, Mevlüt Ekinci, Onat Kutlar, Osman Aydın, Ömer Kavur, Şanar Yurdatapan, Tan Oral, Vecdi Sayar

16.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1979)

Sansür Kurulu'nun yarışmaya katılan bazı filmleri yasaklayıp, bazı bölümleri de kesmek istemesi üzerine tüm yapımcılar şenlikten çekilme kararı aldılar ve yalnızca kısa metrajlı film yarışması yapıldı.
EN İYİ KISA METRAJLI FİLM : Tahtacı Fatma (Süha Arın)
JÜRİ ÜYELERİ : Prof.Özdemir Nutku, Prof.Dr.Alim Şerif Onaran,Süreyya Duru, Onat Kutlar, Emre Kongar, Hale Soygazi, TRT'den bir temsilci, Antalya'dan bir temsilci

17.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1980)

12 Eylül askeri müdahalesi sonucu tüm yurtta sıkı yönetim ilan edildi ve bu nedenle şenlik yapılmadı.

18.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (25 EYLÜL - 4 EKİM 1981)

1. FİLM : Seçilmedi
2. FİLM : Ah Güzel İstanbul (Ömer Kavur)
3. FİLM : Gül Hasan (Tuncel Kurtiz)
YÖNETMEN : Erden Kıral (Bereketli Topraklar Üzerine)
SENARYO : Tuncel Kurtiz, Nurettin Sezer (Gül Hasan)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Salih Dikişçi (Derya Gülü)
ÖZGÜN MÜZİK : Nedim Otyam (Derya Gülü)
KADIN OYUNCU : Meral Orhonsay (Derya Gülü)
ERKEK OYUNCU : İhsan Yüce (Derya Gülü)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Meral Çetinkaya (Hazal)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Yaman Okay (Bereketli Topraklar Üzerine)
JÜRİ ÜYELERİ : Cihan Çiftçili, Zuhal Çevik, Mehmet Doğan, Osman Üntürk, Nuri Dağtekin, Ahmet Gönen, Burçak Evren, Turgay Ulusan, Nisa Serezli, Kami Suveren

19.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 9 EKİM 1982)

1. FİLM : Çirkinler de Sever (Sinan Çetin)
2. FİLM : At (Ali Özgentürk)
3. FİLM : Kırık Bir Aşk Hikayesi (Ömer Kavur)
YÖNETMEN : Ömer Kavur (Kırık Bir Aşk Hikayesi)
SENARYO : Yavuz Turgul (Çiçek Abbas)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Salih Dikişçi (Kırık Bir Aşk Hikayesi)
ÖZGÜN MÜZİK : Cahit Berkay (Kırık Bir Aşk Hikayesi)
KADIN OYUNCU : Nur Sürer (Bir Günün Hikayesi)
ERKEK OYUNCU : Genco Erkal (At)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Güler Ökten (Kırık Bir Aşk Hikayesi)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Orhan Çağman (Kırık Bir Aşk Hikayesi)
JÜRİ ÜYELERİ : Bilgin Adalı, Rekin Teksoy, Füruzan, Cihat Çiftçili, Süreyya Duru, Sami Güner, Ekrem Çatay, Önder Aydınlı, Ayşe İçli, Erman Şener, Ahmet Gönen, Nazan Akgün

20.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 9 EKİM 1983)

1. FİLM : Faize Hücum (Zeki Ökten )
2. FİLM : Derman (Şerif Gönen)
3. FİLM : Tomruk (Şerif Gönen)
YÖNETMEN : Zeki Ökten (Faize Hücum)
SENARYO : Fehmi Yaşar (Faize Hücum)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Orhan Oğuz (Tomruk)
ÖZGÜN MÜZİK : Yeni Türkü Topluluğu (Derman)
KADIN OYUNCU : Hülya Koçyiğit (Derman)
ERKEK OYUNCU : Genco Erkal (Faize Hücum)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Asuman Arsan (Faize Hücum)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Talat Bulut (Derman)
KISA METRAJLI FİLM : Kula'da Üç Gün (Süha Arın)
KISA METRAJLI 2. FİLM : Çocuklar Çiçektir (Yalçın Yelence)
CANLANDIRMA FİLMİ : Sentez (Ateş Benice)
ONUR ÖDÜLÜ : Lütfi Ö.Akad
JÜRİ ÜYELERİ : Nazan Akgün, Cihat Çiftçili, Atilla Dorsay, Süreyya Duru, İzzet Günay, Prof.Dr.Özdemir Nutku, Ülkü Tamer, Rekin Teksoy, Hayati Tungar, Gani Turanlı, Ziya Uçkan, Süheyla Uysal, Hurşit Yenigün

21.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (22 - 29 EYLÜL 1984)

1. FİLM : Bir Yudum Sevgi (Atıf Yılmaz)
2. FİLM : Kardeşim Benim (Nesli Çölgeçen)
3. FİLM : Kaşık Düşmanı (Bilge Olgaç)
YÖNETMEN : Atıf Yılmaz (Bir Yudum Sevgi)
SENARYO : Bilge Olgaç (Kaşık Düşmanı)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Selçuk Taylaner (Kardeşim Benim)
ÖZGÜN MÜZİK : Yalçın Tura (Bir Yudum Sevgi)
KADIN OYUNCU : Hale Soygazi (Bir Yudum Sevgi)
ERKEK OYUNCU : Tarık Akan (Pehlivan)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Zuhal Olcay (İhtiras Fırtınası)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Macit Koper (Bir Yudum Sevgi)
ONUR ÖDÜLÜ : Sezer Sezgin
JÜRİ ÜYELERİ : Lütfi Ö.Akad, Sadri Alışık, Umur Bugay, Yıldız Kenter, Rekin Teksoy, Cihat Çiftçili, Semra Yener, Emin Gerçeker, Necati Onursal, Sema Ece

22.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (22 - 29 EYLÜL 1985)

1. FİLM : Dul Bir Kadın (Atıf Yılmaz)
2. FİLM : 14 Numara (Sinan Çetin)
3. FİLM : Bir Avuç Cennet (Muammer Özer)
YÖNETMEN : Sinan Çetin (14 Numara)
SENARYO : Muammer Özer (Bir Avuç Cennet)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Orhan Oğuz (Dul Bir Kadın)
ÖZGÜN MÜZİK : Tarık Öcal (Bir Avuç Cennet)
KADIN OYUNCU : Zuhal Olcay (Amansız Yol)
ERKEK OYUNCU : Hakan Balamir (14 Numara)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Keriman Ulusoy (14 Numara)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Engin İnal (Bir Kadın Bir Hayat)
JÜRİ ÜYELERİ : Lütfi Ö.Akad, Rekin Teksoy, Selda Alkor, Müşfik Kenter, Metin Deniz, Süreyya Duru, Halim Horasan, Nejat Gökçe, İhsan Yüceözsoy, Alpaslan Öner , Mevlüde Aydın, Süleyman Akyüz

23.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (22 - 29 EKİM 1986)

1. FİLM : Ah Belinda (Atıf Yılmaz)
2. FİLM : Yılanların Öcü (Şerif Gönen)
3. FİLM : Adı Vasfiye (Atıf Yılmaz)
YÖNETMEN : Atıf Yılmaz (Aaahh Belinda)
SENARYO : Yavuz Turgul (Züğürt Ağa)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Aytekin Çakmakçı
ÖZGÜN MÜZİK : Atilla Özdemiroğlu (Kurbağalar,Züğürt Ağa)
KADIN OYUNCU : Müjde Ar (Ah Belinda, Adı Vasfiye)
ERKEK OYUNCU : Kadir İnanır (Yılanların Öcü)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Füsun Demirel (Züğürt Ağa)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Erdal Özyağcılar (Yılanların Öcü)
STÜDYO : Fono Film Stüdyosu
JÜRİ ÖZENDİRME ÖDÜLÜ : Beyaz Bisiklet (Nisan Akman)
JÜRİ ÜYELERİ : Süha Tanık, Prof.Dr.Alim Şerif Onaran, Memduh Ün, Bedri Koraman, Osman Seden, Faruk Bayhan, Atilla Dorsay, Nejat Gökçe, Metin Kasapoğlu, İsa Çelik, Tanju Gürsu

24. ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (6 - 9 EKİM 1987)

1. FİLM : Muhsin Bey (Yavuz Turgul)
2. FİLM : Anayurt Oteli (Ömer Kavur)
3. FİLM : Hayallerim Aşkım ve Sen (Atıf Yılmaz)
YÖNETMEN : Ömer Kavur (Anayurt Oteli)
SENARYO : Yavuz Turgul (Muhsin Bey)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Çetin Tunca (Hayallerim Aşkım ve Sen)
ÖZGÜN MÜZİK : Atilla Özdemiroğlu (Muhsin Bey)
KADIN OYUNCU : Türkan Şoray (Hayallerim Aşkım ve Sen)
ERKEK OYUNCU : Şener Şen (Muhsin Bey)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Hümeyra (Asiye Nasıl Kurtulur)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Uğur Yücel (Muhsin Bey)
STÜDYO : Sinefekt (Hayallerim Aşkım ve Sen)
ONUR ÖDÜLÜ : Metin Erksan
JÜRİ ÜYELERİ : Hulki Saner , Feyzi Tuna, Fatma Girik, Sami Şekeroğlu, Turgut Özakman, Hasan Türere, Faruk Bayhan, İbrahim Altınsay, Halim Horasan

25.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (15 - 22 EKİM 1988)

1. FİLM : Gece Yolculuğu (Ömer Kavur)
2. FİLM : Dolunay (Şahin Kaygun)
3. FİLM : Zincir (Metin Kondakçı)
YÖNETMEN : Ömer Kavur (Gece Yolculuğu)
SENARYO : Seçilmedi
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Salih Dikişçi (Gece Yolculuğu,Dolunay)
FİLM MÜZİĞİ : Atilla Özdemiroğlu(Gece Yolculuğu,Kaçamak)
KADIN OYUNCU : Gülşen Bubikoğlu (Kurtar Beni)
ERKEK OYUNCU : Aytaç Arman (Gece Yolculuğu)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Fatoş Sezer (Kurtar Beni)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Tanju Gürsu (Kurtar Beni)
STÜDYO : Filmler arasında, Türk sineması ürünlerine uluslararası teknik standartlarda yeterince özen göstermedikleri için bu ödüle layık stüdyo bulunamamıştır.

Ayrıca, büyük jüri önerisiyle Türk sinemasına geçmişteki katkıları ile yönetmen Süreyya Duru'ya ve yine Türk sinemasına son yıllardaki olumlu yaklaşımı nedeniyle de TRT TV Daire Başkanlığı'na AKSAV özel ödülleri verilmesi uygun görülmüştür.
JÜRİ ÜYELERİ : Orhan Aksoy , İhsan Yüce Özsoy, Oğuz Makal, Fikret Hakan, Ünal Uzun, Burçak Evren, Tarık Dursun Kakınç, Faruk Bayhan, Abdurrahman Keskiner

26.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (2 - 8 EKİM 1989)

1. FİLM : Uçurtmayı Vurmasınlar (Tunç Başaran)
2. FİLM : Sis (Zülfü Livaneli)
3. FİLM : Hanım (Halit Refiğ)
YÖNETMEN : Halit Refiğ (Hanım)
SENARYO : Feride Çiçekoğlu (Uçurtmayı Vurmasınlar)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Erdal Kahraman (Uçurtmayı Vurmasınlar, Arkadaşım Şeytan, Ölü Bir Deniz)
FİLM MÜZİĞİ : Selim Atakan (Ölü Bir Deniz)
KADIN OYUNCU : Nur Sürer (Uçurtmayı Vurmasınlar)
ERKEK OYUNCU : Tarık Akan (Üçüncü Göz)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Meral Oğuz (Film Bitti)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Menderes Samancılar (Sis)
STÜDYO : Şafak Film Stüdyosu (Film Bitti)
KURGU : İsmail Kalkan (Film Bitti, Üçüncü Göz)
Ayrıca, Türk sinemasına büyük katkılarından ötürü Ertem Eğilmez'e Onur Ödülü, sinemamıza uzun yıllar oyuncu olarak katkılarından ötürü Eşref Kolçak 'a jüri özel ödülü, Uçurtmayı Vurmasınlar filminin çocuk oyuncusu Ozan Bilen'e jüri özel ödülü verildi.

Büyük Jüri değerlendirmesinden başka, 2-8 Ekim günleri arasında yarışma filmlerini seyreden Antalya'lıların oluşturduğu Halk Jürisi oyları, 8 Ekim 1989 günü, festival merkezinde Antalya 1. Noter huzurunda tasnif edilmiş. Sonuçta Uçurtmayı Vurmasınlar filmi en iyi film seçilmiştir. Bu filmin yapımcısına Dr.Avni Tolunay ödülü (altın şilt) verildi.
JÜRİ ÜYELERİ : Hürrem Erman, Türker Atakan, Sabahattin Atmaca, Yavuz Bülent Bakiler, Rafet Bintez, Atilla Dorsay, İzzet Günay, Nuri Çetin, Doç.Dr.Faruk Kalkan, Yavuz Turgul, Kadri Yurdatap

27.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI  (2 - 8 EKİM 1990)

1. FİLM : Karılar Koğuşu (Halit Refiğ)
2. FİLM : Karartma Geceleri (Yusuf Kurçenli)
3. FİLM : Camdan Kalp (Fehmi Yaşar)
YÖNETMEN : Halit Refiğ (Karılar Koğuşu) , Yusuf Kurçenli (Karartma Geceleri)
SENARYO : Süheyla Acar Kalyoncu (Bütün Kapılar Kapalıydı)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ertunç Şenkay (İkili Oyunlar, Büyük Yalnızlık)
ÖZGÜN MÜZİK : Atilla Özdemiroğlu (Aşk Filmlerinin Unutulmaz
Yönetmeni)
KADIN OYUNCU : Hülya Koçyiğit (Karılar Koğuşu)
ERKEK OYUNCU : Tarık Akan (Karartma Geceleri)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Ayşegül Ünsal (Karılar Koğuşu)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Tuncer Necmioğlu (Karılar Koğuşu)
STÜDYO : Fono Film Stüdyosu
KURGU : Mevlüt Koçak
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Memduh Ün
JÜRİ ÜYELERİ : Şerafettin Gür, Engin Ardıç, Erdoğan Tokatlı, Erdoğan Kahya, Ekrem Bora, Enver Özer, Avni Özgürel, Alev Olgun, Faik Cesur, Muzaffer Hiçdurmaz, Yrd.Doç. Cem Odman

28.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (23 -29 EKİM 1991)

1. FİLM : Gizli Yüz (Ömer Kavur)
2. FİLM : Ateş Üstünde Yürümek (Yavuz Özkan)
3. FİLM : Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu (Engin Ayça)
MANSİYON : Uzlaşma (Oğuzhan Tercan), Devlerin Ölümü (İrfan Tözüm)
YÖNETMEN : Yavuz Özkan (Ateş Üstünde Yürümek)
ÖZGÜN SENARYO : Orhan Pamuk (Gizli Yüz)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ertunç Şenkay (Ateş Üstünde Yürümek,
Seni Seviyorum Rosa)
ÖZGÜN MÜZİK : Cahit Berkay (Gizli Yüz)
KADIN OYUNCU : Sumru Yavrucuk (Seni Seviyorum Rosa)
ERKEK OYUNCU : Ekrem Bora (Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu),Fikret Kuşkan (Gizli Yüz)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Gülsen Tuncer (Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Hayati Hamzaoğlu (Tatar Ramazan)
STÜDYO : Fono Film (Ateş Üstünde Yürümek)
KURGU : Mevlüt Koçak (Ateş Üstünde Yürümek, Gizli Yüz)
JÜRİ ÜYELERİ : Ertem Göreç, Prof.Metin Sözen, Turgut Aslan, Fehmi Yaşar, Doç. Yalçın Tura, Necip Sarıcı, Hülya Koçyiğit, Cengiz Tacer, Canan Arsoy, Tülay Bilginer, Mustafa Uysal

29.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (19 -24 EKİM 1992)

1. FİLM : Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri (İrfan Tözüm)
2. FİLM : Fikrimin İnce Gülü (Tunç Okan)
3. FİLM : Kapıları Açmak (Osman Sınav)
YÖNETMEN : Tunç Okan (Fikrimin İnce Gülü)
ÖZGÜN SENARYO : Macit Koper (Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Uğur İçbak (Denize Hançer Düştü)
ÖZGÜN MÜZİK : Münir Nurettin Beken (Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri)
KADIN OYUNCU : Lale Mansur (Düş Gezginleri)
ERKEK OYUNCU : Mehmet Aslantuğ (Kapıları Açmak)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Serap Aksoy (İki Kadın)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Tuncer Necmioğlu (Yağmur Beklerken)
KURGU : Andre Goultier (Fikrimin İnce Gülü)
JÜRİ ÜYELERİ : Hürrem Erman, Prof.Dr.Sami Şekeroğlu, Duygu Asena, Emin Gerçeker, Abdülkadir Kalender, Cüneyt Arkın, Fevzi Tuna, İsa Çelik, Burçak Evren, Doç.Dr.Zafer Doğan, Şerafettin Gür

30.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (17 -20 EKİM 1993)

1. FİLM : Mavi Sürgün (Erden Kıral)
2. FİLM : Gölge Oyunu (Yavuz Turgul)
3. FİLM : Yalancı (Osman Sınav)
YÖNETMEN : Erden Kıral (Mavi Sürgün)
ÖZGÜN SENARYO : Yavuz Turgul (Gölge Oyunu)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Vilko Flac (Çıplak)
ÖZGÜN MÜZİK : Can Hakgüder (Ay Vakti)
KADIN OYUNCU : Müjde Ar (Yolcu)
ERKEK OYUNCU : Mehmet Aslantuğ (Yalancı)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Demet Akbağ (Tersine Dünya)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Fikret Hakan (Yalancı)
KURGU : Şevket Uysal (Amerikalı)
SESLENDİRME : Yeni Lale (Çıplak, Mavi Sürgün)
LABORATUVAR : Sinefekt (Amerikalı, Ay Vakti, Çıplak)
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Ali Özgentürk (Çıplak)
JÜRİ ÜYELERİ : Tunç Başaran, Orhan Aksoy, Hülya Koçyiğit, İbrahim Karamemet, Engin Cezzar, Müfit Kayacan, Atilla Dorsay, Nedim Otyam, Naci Güçhan

31.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 1994)

1. FİLM : Yengeç Sepeti (Yavuz Özkan)
2. FİLM : Yumuşak Ten (Orhan Aksoy)
3. FİLM : Manisa Tarzanı (Orhan Oğuz)
YÖNETMEN : Yavuz Özkan (Yengeç Sepeti)
ÖZGÜN SENARYO : Nuray Oğuz (Manisa Tarzanı)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Uğur İçbak (İz)
ÖZGÜN MÜZİK : Serdar Kalafatoğlu (Bir Aşk Uğruna)
KADIN OYUNCU : Türkan Şoray (Bir Aşk Uğruna)
ERKEK OYUNCU : Sadri Alışık , Mehmet Aslantuğ (Yengeç Sepeti)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Derya Alabora (Yengeç Sepeti, İz)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Tuncel Kurtiz (Bir Aşk Uğruna), Oktay Kaynarca (Yengeç Sepeti)
KURGU : Serdar Karadeniz (Yengeç Sepeti)
LABORATUVAR : Şafak Film Stüdyosu (Yengeç Sepeti,
Gece, Melek ve Bizim Çocuklar)
JÜRİ ÜYELERİ : Tunç Başaran, Tanju Gürsu, Kenan Ormanlar, Şerif Sezer, Agah Özgüç, Prof.Dr.Zafer Doğan, Yrd.Doç.Alev İdrisoğlu

32.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 1995)

FİLM : Böcek (Ümit Elçi)
YÖNETMEN : Canan Gerede (Aşk Ölümden Soğuktur)
SENARYO : Aykut Tankuter, Artun Yeres (Özlem)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Jurgen Jurges (Aşk Ölümden Soğuktur) Ertunç Şenkay (Bir Kadının Anatomisi)
MÜZİK : Mazlum Çimen (Soğuk Geceler)
KADIN OYUNCU : Zuhal Gencer (Sekizinci Saat)
ERKEK OYUNCU : Halil Ergun (Böcek)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Tomris Oğuzalp (Gerilla)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Mustafa Avkıran (Sokaktaki Adam)
LABORATUVAR : Şafak Lab. ve Seslendirme Stüdyosu
T.C.KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖZEL ÖDÜLÜ : Aşk Ölümden Soğuktur (Canan Gerede)
DR.AVNİ TOLUNAY JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Özlem ,Düne , Bugüne , Yarına
BELGİN DORUK ÖZEL ÖDÜLÜ : Bir Kadının Anatomisi (Yavuz Özkan)
ONAT KUTLAR JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Şebnem Taçal (Özlem, Düne, Bugüne, Yarına)
SADRİ ALIŞIK ÖDÜLÜ : Sekizinci Saat (Cemal Gözütok)
JÜRİ ÜYELERİ : Hulki Saner, Müjde Ar, Şerif Gören, Zeynep Avcı, Burçak Evren, Prof.Ünsal Oskay, Latife Mamıkoğlu

33.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 1996)

FİLM : Tabutta Rövaşata (Derviş Zaim)
YÖNETMEN : Tunç Başaran (Sen de Gitme)
SENARYO : Derviş Zaim (Tabutta Rövaşata)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Tevfik Şenol, Yusuf Güven (Yaban)
MÜZİK : Yalçın Tura (Sen de Gitme)
KADIN OYUNCU : Yasemin Alkaya, Hande Ataizi (Mum Kokulu Kadınlar)
ERKEK OYUNCU : Ahmet Uğurlu (Tabutta Rövaşata)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Meriç Başaran (Sen de Gitme)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Cengiz Sezici (Kış Çiçeği)
KURGU : Mustafa Preşeva (Tabutta Rövaşata)
LABORATUVAR : İmaj (Sen de Gitme)
MUHSİN ERTUĞRUL ÖZEL ÖDÜLÜ : Mum Kokulu Kadınlar (İrfan Tözüm)
YILMAZ ZAFER ONUR ÖDÜLLERİ
KADIN OYUNCU :
Sermin Karaali (Işıklar Sönmesin)
ERKEK OYUNCU : Ruhi Sarı (Sen de Gitme)
DR.AVNİ TOLUNAY JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Sen de Gitme (Tunç Başaran)
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ : Atıf Yılmaz, Hülya Koçyiğit, Tarık Akan, Türkan Şoray
JÜRİ ÜYELERİ : Kadri Yurdatap, Errden Kıral, Şener Akıncılar, Selda Alkor, Sebahattin Çetin, Prof.Dr.Naci Güçhan, Ali Ulvi Uyanık, Doç.Dr.Oğuz Makal, Nur Sürer

34.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 1997)

FİLM : Hamam (Ferzan Özpetek)
YÖNETMEN : Ferzan Özpetek (Hamam)
SENARYO : Barış Pirhasan (Usta Beni Öldürsene)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Erdal Kahraman (Kuşatma Altında Aşk,
Nihavent Mucize)
MÜZİK : Pivio-Aldo D. Scaltzi (Hamam)
KADIN OYUNCU : Derya Alabora (Masumiyet)
ERKEK OYUNCU : Tanju Gürsu (Köpekler Adası)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Meral Çetinkaya (Solgun Bir Sarı Gül)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Haluk Bilginer (Masumiyet)
KURGU : Mevlüt Koçak (Nihavent Mucize, Kuşatma Altında Aşk)
LABORATUVAR : Şafak, Sinefekt, Fono
SANAT YÖNETMENİ : Ani G. Pertan (Kuşatma Altında Aşk)
DR.AVNİ TOLUNAY JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Masumiyet (Zeki Demirkubuz)
BEHLÜL DAL JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Usta Beni Öldürsene (Barış Pirhasan)
FALEZ OTELİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Solgun Bir Sarı Gül (Canan Evcimen İçöz)
JÜRİ ÖZEL MANSİYON : Kasaba (Nuri Bilge Ceylan)
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ : Fikret Hakan, Müjde Ar, Nejat Saydam, Yılmaz Duru
JÜRİ ÜYELERİ : Memduh Ün, Yılmaz Atadeniz, Cem Omdan, Rekin Teksoy, Abdurrahman Keskiner, Kami Suveren, Selma Güneri, Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Engin Cezzar

35.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 1998)

1. FİLM : Yara (Yılmaz Aslan)
2. FİLM : Gemide (Önder Çakar)
YÖNETMEN : Serdar Akar (Gemide)
SENARYO : Turgun Yasalar (Leoparın Kuyruğu)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ertunç Şenkay (Kaçıklık Diploması)
MÜZİK : Uğur Dikmen (Eski Fotoğraflar)
KADIN OYUNCU : Yelda Kaymakçı Reynaud (Yara)
ERKEK OYUNCU : Erkan Can (Gemide)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Sevda Ferdağ (Ağır Roman)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Mustafa Uğurlu (Ağır Roman)
KURGU : Nevzat Dişiaçık (Gemide) Bülent Özdemir (Karışık Pizza)
LABORATUVAR : Sinepekt (Karışık Pizza)
SANAT YÖNETMENİ : Mustafa Ziya Ülkenciler (Ağır Roman)
DR.AVNİ TOLUNAY JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Kaçıklık Diploması (Kadri Yurdatap)
BEHLÜL DAL JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Karışık Pizza (Faruk Aksoy)
TRT ÖZEL ÖDÜLÜ : Eski Fotoğraflar (Ahmet Uğurlu-Necef Uğurlu)
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ : Fatma Girik, Kemal Sunal, Memduh Ün
JÜRİ ÜYELERİ : Hülya Koçyiğit, Engin Ayçav, Menderes Samancılar, Enver Özer, Cengiz Ergun, Paşa Gündoğdu, Saim Yavuz, Doç. Yalçın Tura, Bülent Oran, Doç. Dr.Alev İdrisoğlu, Necmettin Varlı

36.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 1999)

FİLM : Salkım Hanımın Taneleri (Tomris Giritlioğlu)
YÖNETMEN : Nuri Bilge Ceylan (Mayıs Sıkıntısı)
SENARYO : Zeki Demirkubuz (Üçüncü Sayfa)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ali Utku (Üçüncü Sayfa)
MÜZİK : Tamer Çıray (Salkım Hanımın Taneleri)
KADIN OYUNCU : Başak Köklükaya (Üçüncü Sayfa)
ERKEK OYUNCU : Uğur Polat (Salkım Hanımın Taneleri)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Serra Yılmaz (Harem Suare)
Inge Keller (Lola ve Bilidikid)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Ercan Yazgan (Duruşma)
KURGU : Mevlüt Koçak (Salkım Hanımın Taneleri)
LABORATUVAR : Fono Film (Mayıs Sıkıntısı)
SANAT YÖNETMENİ : Mustafa Ziya Ülkenciler (Salkım Hanımın Taneleri)
DR.AVNİ TOLUNAY JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Mayıs Sıkıntısı (Nuri Bilge Ceylan)
BEHLÜL DAL JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Üçüncü Sayfa (Zeki Demirkubuz)
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ : Şerif Güren, Nedim Oytam, Cahit Berkay, Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın, Türker İnanoğlu, Osman Şahin, Hayati Hamzaoğlu
JÜRİ ÜYELERİ : Şener Akıncılar, Cahit Berkay, Atilla Dorsay, Kutay Köktürk, Çolpan İlhan, Ünsal Oksay, Işıl Özgentürk, Necip Sarıcıoğlu, Ahmet Soner, Mine Vargı, Fehmi Yaşar

37.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 2000)

FİLM : Güle Güle (Zeki Ökten)
YÖNETMEN : Derviş Zaim (Filler ve Çimen)
SENARYO : Fatih Altınöz (Güle Güle)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ali Utku (Melekler Evi)
MÜZİK : Cahit Berkay (Melekler Evi)
KADIN OYUNCU : Sanem Çelik (Filler ve Çimen)
ERKEK OYUNCU : Talat Bulut (Melekler Evi)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Nilüfer Aydan (Renkli Türkçe)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Şükran Güngör- Eşref Kolçak (GüleGüle)
KURGU : Mustafa Preşava (Filler ve Çimen)
LABORATUAR : Ödül Verilmedi
SANAT YÖNETMENİ : Mustafa Ziya Ülkenciler (Filler ve Çimen)
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Kutay Özcan (Eylül Fırtınası)
DR. AVNİ TOLUNAY JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Melekler Evi (Ömer Kavur)
BEHLÜL DAL JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Filler ve Çimen (Derviş Zaim )
TÜRVAK HALK JÜRİSİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Güle Güle (Zeki Ökten)
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ : Filiz(Köksal)Akın, Orhan Aksoy, Ekrem Bora, Orhan Günşiray,Kadir İnanır, Zülfü Livaneli, Sümer Tilmaç
JÜRİ ÜYELERİ : Orhan Günşiray, Prof.Dr. Yüksel Bingöl, Sabahattin Çetin, Celal Çimen, Doç. Dr. Ünlen Demiralp, Abdurrahman Keskiner, Tanju Gürsu, Nur Sürer, Yalçın Tura, Uğur Vardan, Artun Yeres

38.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 2001)

FİLM :
Büyük Adam Küçük Aşk (Handan İpekçi)
YÖNETMEN : Zeki Demirkubuz (Yazgı)
SENARYO : Handan İpekçi (Büyük Adam Küçük Aşk)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Ertunç Şenkay (Şarkıcı)
MÜZİK : Kardeş Türküler (Vizontele)
KADIN OYUNCU : Demet Akbağ (Vizontele), Yeşim Salkım (Şarkıcı)
ERKEK OYUNCU : Atlan Erkekli (Vizontele)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Füsun Demirel (Büyük Adam Küçük Aşk)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : İsmail Hakkı Şen (Büyük Adam Küçük Aşk)
KURGU : Adnan Elial (O da Beni Seviyor)
LABORATUAR : Fono Film (Şarkıcı)
SANAT YÖNETMENİ : Bahar Evgin (Yazgı)
JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Dilan Erçetin (Büyük Adam Küçük Aşk)
Ece Ekşi (O da Beni Seviyor)
Serdar Orçin (Yazgı)
DR. AVNİ TOLUNAY JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ : O da Beni Seviyor (Barış Pirhasan)
BEHLÜL DAL JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Yazgı (Zeki Demirkubuz)
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ : Ediz Hun, Suna Pekuysal, Bülent Oran, Sırrı Gültekin
JURİ ÜYELERİ : Tunca Arslan, Füruzan, Şerif Gören, İzzet Günay, Biket İlhan, Melih Kibar, Erkut Onart, Prof.Dr.Ünsal Oskay, Enver Özer, Menderes Samancılar, Ahmet Selim Servidal

39.ALTIN PORTAKAL FİLM YARIŞMASI (1 - 5 EKİM 2002)

FİLM : Uzak (Nuri Bilge Ceylan)
YÖNETMEN : Nuri Bilge Ceylan(Uzak)
SENARYO : Nuri Bilge Ceylan(Uzak)
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Tevfik Şenol (Deli Yürek), Erdal Kahramanlar (Sarı Günler)
MÜZİK : Mazlum Çimen (Gönlümdeki Köşk Olmasa)
KADIN OYUNCU : Meral Oğuz (Martılar Açken)
ERKEK OYUNCU : Fırat Danış (Sır Çocukları)
YARDIMCI KADIN OYUNCU : Sema Atalay (Yeşil Işık)
YARDIMCI ERKEK OYUNCU : Oktay Kaynarca (Deli Yürek)
Mehmet Emin Toprak (Uzak)
KURGU : Kemalettin Osmanlı (Deli Yürek)
LABAROTUAR : Fono Film (Uzak - Yeşil Işık)
SANAT YÖNETMENİ : Selda Ülkenciler (Sır Çocukları)
JURİ ÖZENDİRME ÖDÜLLERİ : Bora Akkaş (Gönlümdeki Köşk Olmasa) Sır Çocukları,  Deli Yürek (En İyi Ses Efekt)
DR.AVNİ TOLUNAY JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Sır Çocukları
BEHLÜL DAL JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Gönlümdeki Köşk Olmasa
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ : Selda Alkor, Kartal Tibet, İzzet Günay, Hulki Saner, Kenan Kurt
JURİ ÜYELERİ : Ekrem Bora, Erdoğan Tokatlı, Füsun Demirel, Hüseyin Kuzu, Mehmet Dinler, Murat Özer, Reis Çelik, Prof.Dr.Sezen Ünlü, Suavi, Veronica Divendal


Yorumları Göster
Yorumları Gizle