GeriGündem Antalya ve çevresinde deprem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  45
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Antalya ve çevresinde deprem

Antalya ve çevresinde deprem
refid:25462100 ilişkili resim dosyası

Antalya'da dün sabah meydana gelen kazada minibüs dereye uçtu; 8 kişi öldü. Akşam 6 büyüklüğündeki deprem Antalyalıları sokağa döktü. Korku dolu anlar yaşandı. Son facia haberi ise bir işçi servisinden geldi; Minibüs kanala devrildi, 3 kişi de bu kazada hayatını kaybetti.

Antalya'da dün saat 17.21'de 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından kısa süreli panik yaşanırken Antalya ve çevresinde hissedilen depremin merkez üssünün Antalya körfez olduğu belirtildi. Deprem, Mersin, Adana ve Hatay'da da hissedildi.

Akdeniz Doğu Baseninde meydana gelen 6.0 büyüklügündeki depremin ardından Antalya, Adana, Mersin, Hatay ve Karaman illerinin Valilikleri, AFAD(Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) Müdürlükleri, Emniyet ve Jandarma Komutanlığı ile yapılan görüşmelerde herhangi olumsuz bir ihbar ile can ve mal kaybının olmadığı belirtildi.

HERHANGİ BİR HASAR YOK

Antalya Valiliği, dün saat 17.21'de meydana gelen depreme bağlı herhangi bir hasarın bildirilmediğini, can ve mal kaybı da yaşanmadığını açıkladı - İlk depremin ardından büyüklükleri 2.5 ile 3 arasında değişen 7 deprem daha kaydedildi.

DEPREM SONRASI ANTALYA'DAN İLK FOTOĞRAFLAR

CANLI YAYINDA DEPREM ANINI ANLATTILARANTALYA VALİSİ ÖZTÜRK: "BEN DE ÇOK HİSSETTİM"

Antalya Valisi Sabahattin Öztürk deprem sonrası şu sözleri kaydetti: "Ben de çok hissettim. Elimize ulaşan bir hasar bilgisi yok. Makam odada çalışıyordum, çok hissettim. 2. katta bu kadar hissettiysem yüksek apartmanlarda daha çok hissedilmiştir. Uzun sürdü, süre veremiyorum ama uzun sürdü. Antalya 2. derecede deprem bölgesi olarak belirlendi. Ancak eskiye dair binalarımızın gözden geçirilmesi lazım. Herkesin tedbirler alması gerekiyor."

DEPREM SONRASI İLK TEPKİLER

İTÜ Öğretim Üyesi Okan Tüysüz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti: "Verilen değer 5.9. Merkez Serik görünüyor. Derinlik 51 km. Oldukça derin bir rakam. Ama hasarın çok büyük olacağını düşünmüyorum. Artçıları 4.9 veya 5.0 büyüklüğünde artçı beklenebilir."

Deprem Uzmanı Ahmet Ercan şu sözleri kaydetti: Derin deprem bu. 43 km. Normalde 15-20 km'dir. Avrupa diliminin üzerinde gerçekleşti bu deprem. 6.1'lik deprem küçük bir deprem değil. 4 yıldır izliyoruz.

Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Şimşek deprem sonrası "Herhangi bir hasar bildirimi henüz yok. Ekiplerimiz hazırda bekliyor. 3-5 gün önce Ahmet Ercan hocamızın yazısı vardı sitesinde. İnşallah daha kötüsü olmaz. Önlemlerimiz alıyoruz." dedi.

AMERİKAN JEOLOJİK ARAŞTIRMALAR KURUMU: DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 5.8

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), depremin büyüklüğünü 5.8 olarak duyurdu. USGS, 51 kilometre derinliğindeki depremin Alanya’nın Avsallar beldesi açıklarında meydana geldiğini belirtti. USGS, depremin merkez üssünün, Avsallar'ın 80 kilometre güneybatısı olduğunu ifade etti.


İNTERNET KESİNTİLERİ YAŞANIYOR

Sarsıntı, Antalya çevresi ve ilçelerinde de hissedildi. Deprem sonrası bazı telefon şebekeleri çekmezken, internette de kısa süreli kesintiler oldu.

SERİK’TEKİ DEPREM

25 Aralık günü de saat 20.11’de Serik İlçesi’nde Kuşlar Köyü’nün 1.3 kilometre doğusunda ve yerin 120.4 kilometre derinliğindeki Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Bu deprem de can kaybı ve hasara yol açmamıştı.

ANTALYA’DA DEPREM.. İŞTE İLK GÖRÜNTÜLERAyrıntılar geliyor...

Yorumları Göster
Yorumları Gizle