Gündem Haberleri

  Antalya polisine davranış ilkeleri rehberi

  A.A
  04.08.2006 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Antalya Emniyet Müdürlüğü polis-halk ilişkileri kapsamında halkın desteğini daha iyi sağlamak amacıyla personeline “Davranış İlkeleri Rehberi” dağıttı.

  Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan yaptığı yazılı açıklamada, Antalya'da kamu düzeni ve genel asayişin sağlanması, vatandaşların huzur ve güven ortamı içerisinde yaşaması için proje gerçekleştirildiğini bildirdi.

  “Toplum Destekli Polislik Projesi” kapsamında görev anlayışlarının “Polis Vatandaş El Ele, Antalya daha huzurlu günlere”, “Güven veren güler yüzlü polis” ve “Size yardımcı olabilmemiz için bize yardımcı olun” anlayışı olduğunu belirten Arslan, uygulanabilir polis-halk kaynaşması modellerinin sürekli geliştirilebilmesi bilinciyle hareket ettiklerini kaydetti.

  Teşkilat olarak halkın desteğinin sağlanması ve bu şekilde suçun önlenmesi amacıyla personelin görev anlayışı, tutum ve davranışlarına daha da dikkat etmeleri amacıyla hizmete özel “Polis-Halk İlişkileri ve Halkın Desteğini Sağlama” konulu davranış ilkeleri rehberi hazırladıklarını bildiren Arslan, rehberlerin 6 bin polise dağıtıldığını kaydetti.

  Kitapçıkta polisin vatandaşa nasıl davranması gerektiği, şöyle dile getiriliyor:

  “Vatandaşlarla iletişim halinde iken güleryüzlü ve nazik olmaya dikkat edin. Ağzınızda sigara veya sakız varken konuşmayın. Eliniz pantolon cebinde veya montunuzun düğmeleri açık ya da ileri-geri, sağa-sola giderek, bir masaya yaslanarak konuşmaktan kaçının. Görev gereği ilişkide bulunduğunuz insanlarla konuşmaya (Günaydın, iyi akşamlar, iyi günler) gibi sözlerle başlayın. Çevrenizde örnek davranışlar sergileyin vatandaşlara (Bayım, Bayan, Beyamca, Hanımteyze, Hanımanne, Peki kardeşim, Hayır Canım, Peki Canım, Peki olur, Peki abi, Olur abi” gibi hitaplardan kaçının.”

  Yeni kurulan Antalya Emniyet Müdürlüğü Rehberlik ve Danışma Büro Amirliği ve Personel Şube Müdürlüğünce ortaklaşa hazırlanan kitapçıkta personelin 10 temel ilkeye uyması istenerek, “Tarafsız olun, inandırıcı olun, güvenilir olun, sempatik olun, benzerlik kurun, ilgi kurun, işi çabuklaştırıp bitirin, terbiyeli ve nazik bir dil kullanın, medeni ve ciddi bir tavır takının” uyarısında bulunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı