Gündem Haberleri

  Antalya güneş tutulmasına hazırlanıyor

  Hürriyet Haber
  03.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya, 29 Mart'taki tam güneş tutulmasına hazırlanıyor. Dünyada en iyi Antalya'dan izlenebilecek tam güneş tutulması, bundan sonra Türkiye'de 54, Antalya'da da 657 yıl sonra gözlenebilecek.

  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden Uzman Araştırmacı Dr. Tuncay Özışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 29 Mart 2006'da gerçekleşecek tam güneş tutulmasının, Brezilya'dan Moğolistan'a kadar uzanan bir çizgide izlenebileceğini bildirdi. Tutulmanın Türkiye'de Antalya'dan Ordu'ya kadar 160 kilometre genişliğinde bir bölgede yaklaşık 3-4 dakika boyunca gözleneceğini anlatan Özışık, tam güneş tutulmasının dünyada en iyi Türkiye'de, Türkiye'de de en iyi Antalya'da izleneceğini vurguladı.

  Bundan sonra Türkiye'deki ilk tam güneş tutulmasının 54 yıl, Antalya'da ise 657 yıl sonra gözlenebileceğini ifade eden Özışık, buna rağmen yeteri kadar reklam yapılmadığını söyledi.

  Güneş tutulmasının birçok insanın belki hayatında bir defa görebileceği muhteşem bir doğa olayı olduğunu dile getiren Özışık, 11 Ağustos 1999'da meydana gelen tam güneş tutulmasından sonra Türkiye'nin bu fırsatı bir kez daha yakaladığına işaret etti.

  Yakalanan fırsatın iyi değerlendirilemediğini ve kentte konunun ”sıcak tutulamadığını” savunan Özışık, 29 Mart'ta özellikle Side ve Manavgat'ta yüzbinlerce kişinin aynı anda alanlarda olacağını vurguladı. Hiçbir turizm aktivitesinin bu kadar çok insanı kısa sürede bir bölgeye toplayamayacağına dikkati çeken Özışık, “Bu olayın özellikle turizm açısından önemi çok daha iyi anlaşılabilirdi” dedi.

  Antalya'da güneş tutulmasıyla ilgili son bir hafta hareketlenme yaşanacağını ancak bazı şeyler için geç kalınmış olacağını dile getiren Özışık, şunları söyledi:

  “Antalya ve çevresinin, tutulmanın dünyada gözlenebileceği diğer bölgelere göre mevsim, ulaşım ve konaklama açısından birçok avantaja sahip olması Batı Akdeniz Bölgesi'nin önemini arttırmıştı ancak güneş tutulması yerel yönetimler tarafından sahiplenilmedi.

  Tek sıkıntımız reklamdı. Turizm sezonunun reklam ve tanıtımla geçirilmesi gerekiyordu ama treni kaçırdılar. Antalya'ya gelen yaklaşık 7 milyon turiste, daha havalimanına indiklerinde tam güneş tutulmasıyla ilgili tanıtıcı broşürler verilmeliydi ama biz kendi imkanlarımızla tanıtmak zorunda kaldık.”

  Özışık, güneş tutulmasının turizm açısından değerlendirilmesi ve kurumlar arası işbirliğinin sağlanması amacıyla Antalya Valiliği bünyesinde oluşturulan Koordinasyon Kurulu'nun düzenli toplanamadığını savundu.

  Özışık, ABD, İran ve birçok Avrupa ülkesinden bilimsel gözlem yapmak ve canlı yayınlarla olayı aktarmak isteyen grupların Ulusal Gözlemevi'ne başvurduğunu, bunların dışında çok sayıda turistin de güneş tutulması için bölgeye geleceğini dile getirdi.

  “STOKLARI ARTIRIN” UYARISI

  Tam güneş tutulmasını halkın da rahatlıkla izleyebilmesi için stadyumlarda, parklarda, sahillerde, içinde seyyar tuvaletler ve büfelerin bulunduğu gözlem istasyonları kurulması gerektiğini belirten Özışık, Side ve Manavgat dahil, bölgedeki ilçe ve beldelerde bulunan market ve bakkallara o gün için stoklarını arttırmaları yönünde uyarılarda bulunduklarını sözlerine ekledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı