GeriGündem Anonim şirketlerde ibra kararı ne demek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anonim şirketlerde ibra kararı ne demek?

Anonim şirketlerde ibra kararı ne demek?

Son zamanlarda gündeme gelen 'ibra kararı' konusu internet kullanıcılarının merak ettiği konulardan biri olmaya başladı. TDK'da 'aklanmak' anlamına gelen ibra, anonim şirketlerde, alacaklının alacak hakkından vazgeçmesi sonucu borçlunun borcundan kurtulmasını da ele almaktadır. Peki ibra nedir ve anonim şirketlerde ibra kararı ne demek?

İbra, kelime manası ile belirli zamanlarda gündeme gelen kavramlar arasında yer alabilmektedir. Sözlük üzerinde 'temize çıkarılma', 'aklanma' gibi manaları içerisinde barındıran ibra, anonim şirketlerde farklı süreçlerde ele alınmaktadır. Peki, ibra nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler...

Türk hukukunda yerleşik bir uygulaması olan ibra kavramının sözlük anlamı “beri kılma, temize çıkarılma, aklanma, alacak verecek kalmadığını beyan, borçtan kurtarmak, sağlamlaştırmak; derneklerle ticari şirketlerin, organlarını, yönetim kurullarını sorumluluktan kurtarma, yaptıklarının doğru olduğunu kabul etme” demektir ve ibra kelimesi dilimize Arapçadan geçmiş olup -ber’- kökünden gelmektedir

HUKUKİ MANADA İBRA NE DEMEKTİR?

Hukuk terminolojisinde ibra ile kastedilen anlam, “borçluyu borcundan kurtarmak, alacaklının bir hakkından tamamen veya kısmen vazgeçmesi” şeklinde tarif edilebilir. Ancak ibranın anonim şirketler hukukunda tüzel kişiliğe özgü anlamı vardır. Anonim şirket, genel kurul aracılığıyla aldığı ibra kararı ile, karar sırasında bilinen bütün işlem ve faaliyet konularında, ilgilileri sorumluluktan kurtardığını ve bu konularda herhangi bir alacağının olmadığını ve dava da açmayacağını beyan eder.

ANONİM ŞİRKETLER İÇİN İBRA NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

İbra, iş görenlerin hesap verme ilkesine dayanır. Bu hesap verme belli bir hesap dönemi sonunda olur. Anonim şirketler açısından ibra, hesap dönemi sonunda yönetim kurulu üyelerinin ve yöneticilerin ilgili hesap dönemindeki yapıp ettikleri iş ve işlemler dolayısıyla ortaya çıkabilecek olası sorumluluklarından, yalnızca anonim şirketin zararları bakımından, genel kurulca kurtarılması ve onlara güven açıklaması şeklinde tarif edilebilir.

Burada ibranın iki fonksiyonu ön plana çıkmaktadır. Öncelikle ibra kararı ile yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerin olası sorumluluklarının dava edilmesinden vazgeçildiği beyan edilir. Diğer bir fonksiyon ise, bu kararla mevcut yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerin gelecek hesap dönemi için anonim şirket tarafından verilen bir güven açıklaması söz konusudur. Bu güven açıklaması ibra edilenler için görevlerini yaparken daha motivasyonlu çalışmalarını sağlarken aynı zamanda anonim şirketin iç ilişkileri açısından otorite ve prestijli yönetim gibi olumlu sonuçları da beraberinde getirir. İbra anonim şirketin dış ilişkileri açısından da önem arz eder. Çünkü anonim şirketle işlem yapacak üçüncü kişileri, anonim şirketi temsil edecek ve yapacakları iş ve işlemlerle anonim şirketi sorumluluk altına sokacak kişilere duyulan güvenle, ticari hayatta güvene dayalı iş birliğine teşvik edecektir. Bu yönüyle, alacaklılar açısından bir etkisi olmasa da, ibra kararlarının önemi inkar edilemez. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle