Gündem Haberleri

  Annesinin öykülerini öksüz bırakmadı

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  07.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  REKABET Kurumu Hukuk Müşaviri Meltem Türkoğlu, geçen yaz Akbük sahilinde yüzerken, kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren annesi emekli hakim Gülşen Mutlu’nun yayımlanmamış öykülerini ‘Kıyıya Vuran Öyküler’ ismiyle kitap haline getirip, annesinin doğum gününde tanıttı. Gülşen Mutlu adına yayımlanan öykü kitabında, Mutlu’nun ayrıldığı eşi Yekta Türkoğlu’nun, kızı Meltem Türkoğlu ile edebiyatçı dostlarının ardından yazdıkları yazılarla küçük bir fotoğraf albümü de yeraldı. Annesinin kütüphanesini, doğduğu Nallıhan’a bağışladığını belirten Türkoğlu, kitabın gelirinin de yoksul öğrencilere burs verilmesi için Nallıhan Vakfı’na bağışlanacağını söyledi. Yüksek yargı organlarının başkanlarının, siyasetçi, edebiyatçı dostlarının katıldığı tanıtım kokteylinde, Mutlu için 71’inci yaş günü pastası kesildi.

  Başroldeki ilk Arap balerin

  BİRLEŞİK Arap Emirlikleri’nde 17 yaşındaki Alia El Neyadi, ülkenin başrolde oynayan ilk Arap balerini olmaya hazırlanıyor. Babası Arap, annesi Ukraynalı olan Alia, çarşamba günü Birleşik Arap Emirliklikleri Kültür Bakanlığı’nın sponsor olduğu Pisarev Bale Okulu’ndan uluslararası balerinlerin de katılacağı bir temsilin başrolünde sahneye çıkacak. Alia’nın başarısının ülkede ilk olduğu söyleniyor. The National gazetesine konuşan Alia, “Bu sahnede olmak için gerçekten çok çalıştım. Dans etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim” dedi.

  Faust’u bir gün Türkçe, bir gün Almanca oynuyor

  Zeynel LÜLE
  ALMANYA’nın bir çok kentinde kendinden söz ettiren tiyatrocu Haydar Zorlu, Goethe’nin ölümsüz eseri Faust’la şimdi de İstanbul’da alkışlanıyor. 80 dakika süren tek kişilik oyununu bir gün Türkçe ertesi gün Almanca oynayan Haydar Zorlu, İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki ‘Manzara İstanbul’da seyirci karşısına çıkıyor. Alman şair ve yazar Johan Wolfgang von Goethe’nin dünya klasikleri arasında yeralan ‘Faust’ adlı eserini Türkçe’ye çevirerek oynayan Haydar Zorlu, tek kişilik dramatik oyunda Faust, Mephisto ve Gretchen karakterlerinin yanı sıra dört karakteri daha canlandırıyor.
  Aranan aktör
  1979’dan beri Köln’de yaşayan Zorlu, 1988-1994 yılları arasında Köln Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nde Germanistik, İspanyolca, Siyasal Bilimler ve Pedagoji okudu. Zorlu’nun görev aldığı tiyatrolar arasında Oberhausen Şehir Tiyatrosu, Köln Arkadaş Tiyatrosu, Wupper Tiyatrosu, Kölner Künstler Tiyatrosu, Christallerie Wadgassen ve Freies Werkstat Theater Kön bulunuyor. 2009’dan beri başrolünü oynadığı Türk-Alman operası ‘Masalın İçindeki Masalın Masalı’ Dortmund Operası’nda 2011’de sahne almaya devam edecek. New York’ta sinema oyunculuğu eğitimi de alan Zorlu, Tatort-in der Falle (Olay yeri), Reise in die Nacht (Geceye Yolculuk), Ein starkes Team (Güçlü Bir Ekip) gibi filmlerin yanı sıra, Verschollen (Kayıp), Ein Fall für Zwei (Avukat ve Dedektif), Wilde Engel (Çılgın Melekler), Soko 5113 gibi dizilerde oynadı. 2006’dan beri Avusturya’ nın en başarılı dizisi olan ve ORF kanalında yayınlanan, Reinhard Schwabenitzky’nin yazdığı ve yönettiği ‘Oben Ohne’ adındaki dizide de başrol oynadı.

  Yalnızlara özel Sevgililer Günü

  SEVGİLİLER Günü’ne yalnızlar cephesinden bakmayı deneyen ‘Ustalara Saygı’ toplantısı bu akşam saat 20.00’den itibaren Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi), takip edilebilir. “Sevgililer Günü’ne Doğru Yalnızlar Rıhtımı” etkinliğinde müziğimizin efsane hanımlarının seslerini ve hikâyelerini günümüze taşıyan Sema, piyanist Genco Arın eşliğinde en sevilen yalnızlık tangolarını seslendirecek. Gecenin sunuculuğunu da üstlenen Tuna Egemen, ‘yalnızlık’ temalı şiirleri Ergün Işıldar ile birlikte yorumluyor. Kaleme aldığı farklı türlerdeki yapıtlarının ortak noktası ‘aşk’ olan Atilla Birkiye ile şair-yazar, oyuncu-rejisör kimliklerini birlikte taşıyan Orhan Alkaya da aşka ve yalnızlığa dair duygu, düşünce ve anılarını konuklarla paylaşacaklar.
  Akatlar Kültür Merkezi: 0 212 351 93 84

  Romanlara 1000 keman

  KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi ve Roman Federasyonları işbirliğiyle hazırlanan “1 Enstrüman, 1000 Roman Projesi” kapsamında dün Romanlar’a 1000 keman dağıtıldı. Keman dağıtılan 1000 kişilik bu ekip, “1’inci Uluslararası Roman Festivali” kapsamında 5- 8 Mayıs arası, Atatürk Spor Salonu’nda da konser verecek. Bu orkestra, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük Roman Orkestrası olacak.
  ? Ergün AYAZ/DHA


   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı