GeriGündem Annesini ve kardeşini öldürdü, serbest bırakıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Annesini ve kardeşini öldürdü, serbest bırakıldı

SAMSUN’da 42 yaşındaki işsiz Ufuk Önem, 2008 yılı Haziran ayında 65 yaşındaki annesi Zeynep Önem’i ve 41 yaşındaki kız kardeşi Nurgül Önem’i bıçaklayarak öldürdü.

9 ay 11 gün cezaevinde kaldıktan sonra sanığın şizofren hastası ve cezai ehliyetinin olmadığı belirlenince mahkeme tarafından iyileşene kadar yüksek güvenlikli bir hastaneye gönderildi. 9 ay 10 gün de hastanede kalan Önem’e, tehlikeliliğinin önemli ölçüde azaldığı ve 10 yıl süreyle 6 ayda bir kontrolün uygun olduğu raporu verildi. Raporu dikkate alan mahkeme de annesi ve kız kardeşini öldüren sanığın serbest bırakılmasına karar verdi.

Olay geçen 2008 yılının yıl Haziran ayında meydana geldi. Yenidoğan Mahallesi’nde annesi ve kız kardeşiyle birlikte oturan Ufuk Önem, sabah kahvaltı yaptığı sırada nedensiz bir şekilde eline aldığı ekmek bıçağıyla namaz kılan annesi Zeynep Önem’in yanına gitti. Hiç bir şey söylemeden secdedeki annesinin karnına bıçağı sapladı. Zeynep Önem’in bağırması üzerine uyanan Nurgül Önem kardeşine engel olmaya çalıştı. Onu da bıçakla yaralayan Ufuk Önem, boğuşma sırasında elindeki bıçağı düşürdü. Bu sırada genç kadın evden çıkarak karşı dairelerinde oturan komşularının evine sığınmak istedi. Mutfaktan başka bir bıçak alan Önem de kız kardeşinin ardından komşularının dairesine gitti. Kapının kapatılmasını engelleyen Önem içeriye girerek kız kardeşini 16 yerinden bıçaklayarak yaraladı. Daha sonra kaçtı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan anne ve kızı, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatlarını kaybetti.

Ufuk Önem ise olaydan 4 saat sonra üzeri kan içinde elinde bıçakla sahilde gezerken polis tarafından yakalandı. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan saldırgan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Anne ve kız kardeşini kasten öldürmek suçundan 2 kez ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istemiyle yargılanan Ufuk Önem için 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Adli Tıp Kurumu 4’ncü İhtisas Kurulu’dan daha önceden de şizofren hastalığı bulunan ve tedavi gören sanığın cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının araştırılması istendi. 4’ncü İhtisas Kurulu gözetim altında tuttuğu sanığın şizofren hastası olduğunu ve cezai ehliyetinin bulunmadığını belirtmesi üzerine mahkeme geçen yıl Mart ayında 9 ay 11 gün cezaevinde kalan sanığa ceza vermeyerek, tam teşekküllü bir hastanede koruma ve tedavi amaçlı olarak iyileşene kadar tedavi edilmesine karar verdi.

Mahkemenin kararının ardından anne ve kız kardeşini öldüren Önem, Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne yerleştirildi. Kararın infazına başlanmasının ardından Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde kontrol edilen Ufuk Önem için geçen 21 Ocak tarihinde yeni bir rapor düzenlenerek mahkemeye gönderildi. Rapor da, sanığın ‘Toplum açısından tehlikeliliğinin önemli ölçüde azaldığı ve 10 yıl süreyle 6 ayda 1 kontrolünün uygun olduğu’ belirtildi.

Bunun üzerine Önem, dün bir kez daha hakim karşısına çıktı. Tam 9 ay 10 gün süren tedavisinin ardından mahkeme, hastanenin raporunu dikkate alarak sanığın 10 yıl süreyle 6 ayda 1 kontrole gitmek kaydıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Ufuk Önem daha önce yapılan yargılamalardaki ifadelerinde “Ne söyleyeyim ki. Biz 40 yaşında dünyaya geldik. Geldik gideceğiz. Ben niye 40 yaşında dünyaya geldim. 12-13 yaşında dünyaya gelmem gerekiyordu. Kuran-ı Kerim’i okudum. Şeriate göre gerekeni yaptım. Zira ruhumu çalıyorlardı. Söylenecek bir şey yok” diye ifade vermişti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle