Gündem Haberleri

  Annesi enkaz altında emzirmiş

  Tahsin GÜNER- Ümit KOZAN/VAN, (DHA)
  25.10.2011 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Türkiye’yi yasa boğan Van’daki Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki depremde daha 14 günlükken enkaz altında kalan bebeğin isminin Azra olduğu öğrenildi. Azra bebek 47 saat sonra kurtarma ekipleri tarafından yıkıntılar arasından sağ çıkarıldı. Ekipler, bebeği kurtardıktan 3 saat sonra annesini babannesini de sağ olarak kurtardı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, Azra Bebek ve annesinin sağlık durumu hakkında açıklama yaptı. Çom "Anne ve bebeğin göçük altında bu zamana kadar dayanmalarının çok sevindirici olduğunu belirterek, bunda annesinin bebeğine verdiği desteğin büyük olduğuna dikkati çekti. Çom, “Annesinin, bebeğine verdiği destekle, bebeğini emzirmesiyle, sütü bitince kendi tükürüğüyle bebeği susuz kalmaktan kurtarmasıyla ve annenin büyük metanetiyle bebeğimiz ve annemiz hamdolsun sağ olarak kurtarılmıştır” diye konuştu.

  Erciş’te yıkılan yüzlerce binadan Cezaevi karşısında çöken 5 katlı binanın enkazında bugün öğle saatlerinde bir mucize gerçekleşti. Enkazda, Jandarma Arama Kurtarma Timi başta olmak üzere çeşitli illerden gelen ekipler çalışırken, dinleme cihazlarıyla canlı olduğu saptandı. Çalışmalar hızlandırıldı, yıkılan binada oturan Karaduman Ailesi fertlerinden, tavan ve taban arasında kanepelerin arkasında oluşan yaşam alanında yaşayanlar olduğu saptandı. İzmir’den gelen Sivil Savuma Arama ve Kurtarma ekibi açılan bölümden içeri girdi.

  ANNE SEMİHA KARADUMAN: BEBEĞİMİ TÜKÜRÜĞÜMLE BESLEDİM

  ...VE AZRA BEBEK ÇIKARILDI

  Zamanla yarışan ekipler, Azra bebekle annesi Semiha ve babaannesi Saadet Karaduman’ın bulunduğu yaşam alanına ulaştı. Ekipler depremden tam 47 saat sonra, 14 günlükken altında kaldığı enkazdan 16 günlükken çıkartılan minik Azra’yı kucaklayıp gün yüzüne kavuştururken, enkaz başında bir alkış koptu, sevinç gözyaşları döküldü.

  İĞNE DELİĞİNDEN BEBEĞİ BÖYLE KURTARDI / WEB TV 

  AZRA BEBEK HAYATA TUTUNDU / FOTO GALERİ

  AZRA BEBEK KUVÖZDE

  Sahra hastanesine getirilen Azra bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu sadece sıvı kaybı yaşadığı ve üşüdüğü belirtildi. Doktorlar yaptıkları ilk muayeneden sonra Azra bebeği kuvöze aldı. Sağlık ekiplerinin yakından ilgilendiği bebeğin, su kaybı yaşadığı belirlendi. Minik bebeğe serum takviyesi yapılırken, biberonla süt verildi.

  14 GÜNLÜK BEBEK ENKAZDAN BÖYLE ÇIKARILDI / WEB TV

  AZRA BEBEĞİN ANNESİ VE BABANNESİ DE KURTARILDI

  Hazır bekleyen ambulansla sahra hastanesine götürülen Azra bebeğin halen enkaz altında bulunan annesi Semiha ve babaannesi Saadet Karaduman’ın yaşadığı saptandı, ancak babası Sinan’dan ses alınamadı. Ekipler, Semiha ve Saadet Karaduman’a enkaz altında ilk tıbbi müdahale yapıldıktan sonra çıkartılması için çalışma başlattı. Azra bebek çıkarıldıktan 3 saat sonra annesi Semiha Karaduman ve ardından babaannesi Gülsaadet Karaduman da enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

  AZRA BEBEĞİN ANNESİ BÖYLE KURTARILDI / WEB TV

  AZRA BEBEĞİN BABAANNESİ DE ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILDI / WEB TV

  Azra bebeği enkazdan çıkaran ekibin başındaki İzmir Arama Kurtarma Birliği Müdür Yardımcısı Ercan Toprak, "İlk günden beri aramalarımızı bu bölgede sürdürüyoruz. Dinleme cihazlarıyla ses aldık. İki kişinin hayatta olduğunu belirledik. Bebek küçük olduğu için çıkarması kolay oldu. Diğerlerini çıkaracağız" dedi.

  SİVAS’TAN DOKTOR DEDESİNE GELMİŞTİ  

  Sivas’ta oturan Semiha ve Sinan Karaduman çiftinin kızları Azra, 9 Ekim günü prematüre dünyaya geldi. Henüz tam gelişmeden 2 kilo 300 gram doğan Azra, hastanede tedaviye alındı.

  Erciş’te çocuk hastalıkları uzmanı olarak görev yapan dedesi Dr. Ahmet Karaduman, "Torunumun sağlığıyla ben daha iyi ilgilenirim" diyerek oğlu Sinan ve gelinini yanına çağırdı. Azra bebek annesi ve babasıyla dedesinin ve babaannesinin evinde misafirlikteyken, büyük depreme yakalandı.

  Ailenin tüm fertlerini evdeyken yakalayan deprem sırasında, Dr. Ahmet Karaduman yıkılan kolonun savurmasıyla kendini dışarıda buldu. Azra bebek, annesi, babası ve babaannesi enkaz altında kaldı.

  Bir yandan görevini yaparken bir yandan da gözünü kırpmadan enkaz kaldırma çalışmalarını izleyen Dr. Ahmet Karaduman, torununun kurtarılması, eşi ve gelinin sağ olduğun belirlemesiyle oğlu Sinan için de umutlandı.

  Dr. Ahmet Karaduman duygularını DHA muhabirine anlatırken, "Eşim, gelinim ve torunum aynı odadaydık. Oğlum Sinan diğer odadaydı. Sarsıntıyla bir kolunun çarpmasıyla kendimi dışarıda buldum. Onlar içerde kaldı. Hiç umudum yoktu ama Azra kurtuldu, gelinim ve eşim yaşıyor, oğlumun yaşaması için dua ediyorum" dedi.

   AZRA BEBEK VE ANNESİ ANKARA'DA

  Azra Bebek ve annesi Semiha Karaduman, Ankara'da tedavi görecekleri hastanelere getirildi. Anne ve bebeği taşıyan Sağlık Bakanlığı'na ait uçak ambulans, saat 19.30 sularında Esenboğa Havalimanı'na indi.

  Azra bebek, Doktor Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne ulaştırıldı. Azra bebek, küvez içerisinde ambulanstan indirilerek hastaneye getirilirken, çevredeki vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı.

  AZRA VE ANNESİNİN SAĞLIK DURUMU İYİ

  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, Azra Bebek ve annesinin sağlık durumu hakkında açıklama yaptı. Çom "Anne ve bebeğin göçük altında bu zamana kadar dayanmalarının çok sevindirici olduğunu belirterek, bunda annesinin bebeğine verdiği desteğin büyük olduğuna dikkati çekti. Çom, “Annesinin, bebeğine verdiği destekle, bebeğini emzirmesiyle, sütü bitince kendi tükürüğüyle bebeği susuz kalmaktan kurtarmasıyla ve annenin büyük metanetiyle bebeğimiz ve annemiz hamdolsun sağ olarak kurtarılmıştır” diye konuştu.

  6 AYLIK BEBEĞİN MUCİZE KURTULUŞU  

  Van'da iki gün önce meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremden en çok etkilenen yerlerden biri olan merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunan 200 haneli Alaköyde, 11 kişi enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi. Betonarme yapılarının büyük bölümünün sağlam kaldığı köyde, sadece kerpiç yapıların yıkıldığı gözlendi. Deprem sırasında, anneannesi ve 5 yaşındaki kuzeniyle bulunduğu kerpiç yapılı evin yıkılmasıyla enkaz altında kalan 6 aylık Muhammet Enes Karael de tavan döşemesi olarak kullanılan kereste sayesinde yaşama tutundu.Baba Necmettin Karael,  olaydan 5 dakika sonra enkaz aralığından bebeğin ağlama sesinin geldiğini, çöken tavan döşemesinin bebeği yıkıntıdan koruduğunu belirtti. Karael, bebeği kısa sürede enkazdan çıkardığını, yüzünde ufak bir çizik ve morarma olduğunu anlattı.

   DEPREM ANINI CEP TELEFONUYLA BÖYLE GÖRÜNTÜLEDİ / WEB TV

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı