Gündem Haberleri

  Annelik meslek oluyor

  Hürriyet Haber
  20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollanda Anneler Birliği, anneliğin bir ‘‘meslek’’ olarak kabul edilmesini ve bu çerçevede 18 yaşın altındaki çocuklarına bakmak zorunda olan annelerin toplu sözleşme kapsamına alınarak, kendilerine maaş bağlanmasını istedi. Birlik, bu hakları elde edebilmek için, her salı günü parlamento binası önünde eylem yapma kararı da aldı.

  Giderek daha çok sayıda annenin çocuklarına bakabilmek için dışarıda çalışmak zorunda kaldığını savunan birlik, bu durumun hem annenin sağlığına zarar verdiğini, hem de annelerin çocuklarına daha fazla zaman ayırmalarına engel olduğunu savundu. Hollanda Anneler Birliği, evlerinde çocuklarına bakmak zorunda kalan annelerin, çocuk yuvalarında, bakım yurtlarında ya da hastanelerde çalışan yardımcı sağlık personeli ile eş düzeyde sayılmasını istiyor.

  Birliğin önerisine göre anneler, bakmak zorunda oldukları çocukları 18 yaşını doldurduktan sonra işsiz duruma düşmüş kabul edilecek ve iş bulamadıkları takdirde de 2 yıl süreyle işsizlik yardımı alacak. Hollanda Sendikalar Federasyonu'na bağlı Kadın Sendikası ise Anneler Birliği'nin önerisini saçma buldu ve bu girişimi, ‘‘saati geri çevirmeye’’ benzetti.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı