Gündem Haberleri

  Annelerden özür dilesin

  Hürriyet Haber
  14.02.2006 - 01:02 | Son Güncelleme:

  MECLİS’in anne milletvekilleri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün çiftçi Mustafa Kemal Öncel ile tartışmasındaki "Ananı da al git" sözlerine tepki gösterdi. CHP’li milletvekilleri Başbakan’ı tüm annelerden özür dilemeye çağırdı.

  CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, tepkisini Başbakan’a mektup yazarak dile getirdi. "Hadi ananı al git buradan’ tehdit cümlesinin ardından gelebilecek bağlantı cümlesinin ne olabileceğini 72 milyon anlamıştır" diyen Arıtman şöyle dedi:

  "Osmanlı döneminde padişahlar bile kulları konumundaki vatandaşlara böylesine hakaret etmemiş, aşağılamamıştır. ’Köylü milletin efendisidir’ diyen Atatürk ise tüm yöneticilere köylüsüne, milletine saygılı olmanın örneğini göstermiştir. Devlet yönetimimizde bir örneği olmayan, olması zaten kabul edilemez olan bu davranışınızı derhal telafi etmeye çalışmalı, acilen özür dilemelisiniz. Millete, vatandaşa bu sözleri söyledikten sonra bu millete başbakanlık yapamayacağınız gerçeğini görerek başbakanlıktan istifa etmelisiniz."

  CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları da, Erdoğan’ın başta kendi annesi olmak üzere bütün kadınlardan özür dilemesi gerektiğini savundu.

  CHP İstanbul Milletvekili Güldal Okuducu ise "Kadın gazetecinin başına gelenler, Atatürk devrimlerinin Türk kadınına verdiği hakların birer birer geri alınmaya çalışıldığının en somut ve çarpıcı göstergesi oldu" dedi.

  ANAVATAN’lı Serpil Yıldız da Başbakan’ın üslubunu "Kamuoyuna duyulan saygısının yetersizliğinin göstergesi" olarak niteledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı