GeriGündem Anneler Günü ne zaman? | İşte Anneler Günü'nün tarihi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anneler Günü ne zaman? | İşte Anneler Günü'nün tarihi

Anneler Günü ne zaman? | İşte Anneler Günü'nün tarihi

Bahar aylarının gelmesiyle beraber Anneler Günü heyecanı da başladı. Evlatları için fedakarlık yapan anneler için önemli olan Annaler Günü'nün bu sene hangi tarihe denk geldiği internette son zamanlarda sıklıkla araştırılıp sorgulanıyor. Peki, Anneler Günü bu yıl hangi tarihte kutlanacak? Anneler Günü ne zaman? İşte, Anneler Günü ile ilgili merak edilenler...

Anneler, evlatlarına iyi bir gelecek hazırlamak için her türlü fedakarlıktan çekinmeyen en değerli varlıklarımızdır. Anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla dünyada farklı zamanlarda kutlanan Anneler Günü'nün bu yıl ülkemizde hangi tarihte olduğu ile ilgili araştırmalar son zamanlarda fazlasıyla araştırılıyor. İşte, 2019 yılı Anneler Günü tarihi ile ilgili bilgiler...

Anneler Günü hazırlıkları her yıl olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden başladı. Ülkelere göre kutlama tarihleri değişen bu anlamlı gün, Türkiye’de mayıs ayının ikinci haftasının pazar günü kutlanıyor. Yani bu yılki Anneler Günü 12 Mayıs'a denk geliyor.

ANNELER GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle