Gündem Haberleri

  Anneler Günü 2017 yılında da Google tarafından es geçilmedi! İşte, Anneler Günü sözleri ve mesajı

  Hürriyet Haber
  14.05.2017 - 00:05 | Son Güncelleme:

  Anneler Günü 2017, popüler arama motoru Google tarafından bu yıl da unutulmadı. Dünyanın güzelleşmesine iyi evlat yetiştirerek katkıda bulunan annelerimiz için özel bir görsel hazırlayan Google, Anneler Günü 2017 başlığı altında kullanıcılarının erişimine sundu. İşte, büyük hassasiyetin olduğu bu özel günde annelerimizle paylaşabileceğimiz en güzel Anneler Günü sözleri, mesajı derlemesi ve bu özel günün tarihi incelemesi

  Anneler Günü, dev arama motoru Google tarafından yine unutulmadı ve Doodle oldu. Anneler Günü, her yıl mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan bir gelenek haline gelmiştir. birçok vatandaş ise Anneler Gününün neden ortaya çıktığını ve neden kutlandığını merak etmektedir. Peki, Anneler Günü neden kutlanır? İşte, Anneler günü tarihçesi ve Anneler Günü mesajları.

  Anneler günü bugün Google tarafından Doodle oldu. Bugün Google'a giren kullanıcılar anneler günü Doodle'ı ile karşılaştı. Peki en değerli varlığımız olan annelerimizin 'anneler günü' ilk olarak ne zaman kutlandı? Anneler günü kutlama geleneği nereden geliyor. Haberimizde ayrıca 'anneler günü' mesajlarını da bulabilirsiniz.

  ANNELER GÜNÜ'NÜ KUTLAYAN İLK KADIN; ANNA JARVİS

  ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi.

  Anneler Günü Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır. Bu özel günde hayatımızın en değerli parçası olan annelerimizi bir nebze olsun mutlu etmek onların yüzünde tebessüme sebep olmak bizide mutlu edecektir. Peki Anneler günü ilk defa ne zaman ortaya çıkmıştır? Anneler günü 2016 yılında 08 Mayıs 2016 Pazar gününde kutlanacak. Tüm annelerin anneler gününü kutlar mutlu bir Anneler günü geçirmenizi dileriz. Anneler Gününüz kutlu olsun!

  ANNELER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

  Anneler gününün nereden kaynaklandığını anlatanlar günün yaratıcısı olarak hep annesini kaybetmiş olan küçük bir kızdan bahsederler. Gerçekte ise bu fikri hayata geçiren Anna Jarvis annesini 1905 yılında kaybettiğinde 41 yaşındaydı.

  Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de, Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905'de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldükten sonra "Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği"ne inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu.

  İki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı. Fikir kabul gördü, anneler memnun kaldı, babalar itiraz etmedi, Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı.

  İlk anneler günü Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908'de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı. Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi. O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi.

  Sıra anneler gününü "milli bir gün" olarak kabul ettirmeye gelmişti. Jarvis, tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından işadamlarına, devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletti. Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki, Senato onaylamadan çok önce, bir çok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayri resmi olarak başlatılmıştı bile.

  Sonunda 8 Mayıs 1914'de Senato'nun onayı, Başkan Wilson'ın da imzası ile Mayıs'ın ikinci pazarı 'Anneler Günü' olarak resmen ilan edildi. Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılan bu gün çiçek ve tebrik kartı satışlarının tavana vurduğu bir gün oldu.

  Anna Jarvis sonunda muradına ermiş, kampanyasını başarı ile sonuçlandırmıştı ama kendi hayatı pek mutlu sonla bitmedi. Yoğun çalışmadan evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya fırsat bulamadı. Her anneler günü onun için bu yönden acı oldu.

  Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği'nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü 'Anneler Günü' olarak kutlanmaktadır.

  Anneler Günü 2017 yılında da Google tarafından es geçilmedi İşte, Anneler Günü sözleri ve mesajı

  ANNELER GÜNÜ MESAJLARI:

  Anne güllerin bezemesi, gülden deste anne, sözümde tutuklu, tarifsiz beste anne, yanar yürek, can bitkin kafeste, anne hasret bağırda, anne içimde aheste. Seni çok seviyorum anne, anneler günün kutlu olsun.

  Gücüme güç, umuduma umut katan annem. Seni çok ama çok seviyorum. Anneler günün kutlu olsun!

  Gözyaşlarımı dindiren, beni hayata getiren ve hayata bağlayan canım annem. Anneler günün kutlu olsun.

  Dünyada kimseyi seni sevdiğim kadar sevemem, bağlanamam. Anneler günün kutlu olsun canım annem.

  Canım anneciğim kim giderse gitsin benden, sen yanımda olduktan sonra benim için son yok, aksine her gün yeni umut, her gün yeni mutluluk. Canım annem anneler günün kutlu olsun.

  Benim bitanecik tatlı annem, senin çocuğun olduğum için her zaman gurur duydum. Ellerinden öperim.

  Sınırsız bir sevgi, anlatılmaz bir sevgiyle beni seven annem, sana layık olmak için yaşıyorum. Anneler günün kutlu olsun.

  Penceresiz odamda, ışıkların en nadidesiydin. Akıl hocam, hayat danışmanımdın. Yollar ayrıldı ama kalpler asla. Seni seven yavrun anneler gününü unutmadı. İyi ki varsın annem. Anneler günün kutlu olsun!

  Biricik annem.. Anneler günün kutlu olsun. Her zaman senin küçük bebeğinim.. Anneler günün kutlu olsun!

  Anneler çiçek gibidir, onları hep mis kokulu yerlerde görebilirsin, senin için her zaman varolduklarını ve seni düşündüklerini bilirsin. Anneler günün kutlu olsun canım annem. Anneler günün kutlu olsun!

  Senin kucağın, senin merhametin beni yaşama bağlıyor sevgili anneciğim. Anneler günün kutlu olsun.

  Geleceğini oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerine uygun ve seni mutlu edecek şekilde olmasını dilerim. Anneler günün kutlu olsun benim melek annem. Anneler günün kutlu olsun!

  Annem senin sevgin dünyamı ısıtan tek güneştir. Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum. Varlığınla mutluyum. Anneler günün kutlu olsun sevgili annem.

  Meğer dilimdeki ve beynimdeki en güzel kelime senin adınmış. Sana her seslenişimde ya acım dinmiyor ya da sevgim coşuyor… Anneler günün kutlu olsun Anneciğim.

  Nur yüzlü, kalbi çocukları için çarpan güzeller güzeli kadın seni çok ama çok seviyorum. Anneler Günün Kutlu Olsun biricik annem.

  Eğer bana gözlerınle değil de kalbinle bakmış olsaydın, seni ne kadar sevdiğimi çok iyi anlardın... Anneler günün kutlu olsun...

  Ah o tatlı gülüşüne, sevecen gözlerine, şefkatli yüreğine, hele birde yavrum deyişine ölürüm senin Annem. Anneler Günün Kutlu Olsun canım anneciğim.

  Beni başkası ağlatırken derdime derman olansın, başkası bırakırken her an yeniden sahip çıkansın. Seni çok seviyorum anneciğim. Anneler günün kutlu olsun.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı