Gündem Haberleri

  Annede kalacak

  Gamze KOLCU / ANKARA
  12.07.2015 - 01:27 | Son Güncelleme:

  ANNESİ 26 yıl önce Hakkâri Yüksekova’daki bir çatışmada vurulan, kendisi ise bir asker tarafından bulunarak Kürtçe ‘öksüz kız çocuğu’ anlamına gelen ‘Meyvan’ adı verilen ayının yaşam yerine ilişkin 7 yıldır devam eden hukuk savaşı sona erdi.

  Hayvan Koruma Derneği’nin (HAYKOD) himayesinde Ankara’da yaşayan Meyvan’ın, Bursa Karacabey’e götürülmesi için Hayvan Hakları Federasyonu’nun (HAYTAP) açtığı davada son sözü Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu söyledi. Meyvan’ın bakıcısı 85 yaşındaki Hayriye Erkök’ün “Meyvan’ın kalbi nakil hazırlıklarına, benim kalbim ise evlat acısına dayanmaz” sözleriyle seslendiği Kurul, ayının Ankara’da kalmasına karar verdi.


  Öksüz ayının kaderi


  Hürriyet’in, ‘Öksüz ayının kaderi’ başlığıyla manşete taşıdığı Meyvan’ın hikâyesi ve bakıcısı Erkök’ün, başta hayvanseverler olmak üzere kamuoyuna yazdığı mektup, herkesi duygulandırmıştı. 26 yıl önce annesi vurulan, kendisini bulan er Mehmet’in ise terhis olduğu gün 8 arkadaşıyla bindiği otobüs pusuya düşürülünce Meyvan ikinci kez öksüz kaldı. Mehmet’in cebinden çıkan, “Canım anam, ölürsem sakın ağlama. Meyvan sana emanetimdir” mektubu dolayısıyla Ankara’ya gönderilen Meyvan, aile tarafından terk edilince, sokaklarda oynatıldı. Meyvan’ın doğal ortamına aykırı şartlarda tutulduğu iddiasıyla Bursa Karacabey’deki Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülmesi için HAYTAP 7 yıl önce dava açtı.
  İl Orman Müdürlüğü ve HAYKOD ise Meyvan’a nakil sırasında yaşı gereği uygulanacak anestezi nedeniyle hayati risk bulunduğu raporu üzerine bunu reddetti. HAYTAP ise Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde dava açarak, ret işleminin iptalini istedi. Mahkeme, Meyvan’ın kış uykusundan uyandıktan sonra Karacabey’e sevkine hükmetti. Kararın temyizi üzerine Danıştay esasa girmeden yürütmeyi durdurdu. Mahkeme kararında direnince dosya, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na taşındı. Meyvan davasında son sözü söyleyen Kurul, mahkeme kararını bozdu. ayının Ankara’da kalmasına karar verdi.

  Annede kalacak


  MANTIK VE ADALET


  Kararla birlikte yeniden doğduğunu, yedi yıldır akan göz yaşının dindiğini belirten Hayriye Erkök, “Bir anneye verilebilecek en büyük acı evladının ölüm kararı, en büyük mutluluk ise bu kararın bozulmasıdır. Meyvan çok yaşlı. Kanseri birlikte yendik. Eziyet haline gelen bu konunun, hukukun en üst mercinin mantık ve adaleti ile sonuçlanmasına çok sevindim” dedi. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun verdiği karar, kesin karar niteliği taşıyor.


  Danıştay çığlığı duydu


  Hayriye Erkök, “85 yıllık ömrümde hiç doğum günü kutlamadım. Bana verilen bu müjde doğum günlerimin toptan kutlaması oldu. Yeniden doğdum” sözleriyle sevincini dile getirdi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı