GeriGündem Anne sesiyle yaşama döndü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne sesiyle yaşama döndü

ISPARTA'da beynindeki 5 santimetrelik tümör nedeniyle yoğun bakımda şuuru kapalı ilaçlı tedavi uygulanan 5 yaşındaki Beyzanur Karagür, annesinin ‘MP3' müzik çalara yüklenen sesini 6 ay boyunca dinleyerek hayata tutundu.

Isparta'da oturan Beyzanur Karagür, yaklaşık 6 ay önce şuuru tamamen kapalı ve hareketsizce annesi Esra ile öğretmen babası Hurşit Karagür tarafından Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi'ne getirildi. Yapılan tahlil ve tetkikler sonucu beyninde 5 santimetrelik tümör tespit edilen Beyzanur, yoğun bakıma alındı. Yaklaşık 6 ay boyunca şuuru kapalı olarak yoğun bakımda tutulan Beyzanur'a ilaçlı tedavinin yanı sıra, doktorların önerisiyle ‘MP3' çalara yüklenen annesinin sesi ve sevdiği şarkılarla psikolojik destek verildi. 6 ay süren tedaviye olumlu yanıt veren ve beynindeki tümör 2 santimetreye kadar küçülen Beyzanur, şimdi etrafındakilere tepki verebiliyor. SDÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rıfat Örmeci, “Hastayı, ameliyat edilemez, riskli bir durum deyip evine göndermedik. Mücadeleci bir tutum sergileyerek 6 ay boyunca yoğum bakımda beynindeki tümörün küçültülmesi için çalıştık” dedi.

İlaçlı tedavinin yanı sıra, psikolojik desteğe de önem verdiklerini belirten Örmeci, yoğun bakıma refakatçi alınamadığı için hastanın annesi Esra Karagür'ün sesini ‘MP3' müzik çalara kaydettiklerini söyledi. Annenin çocuğuna sevgi ve şefkat içerikli konuşmaları ile en sevdiği şarkıların yaşam mücadelesi veren Beyzanur’a dinletildiğini belirten Prof. Dr. Örmeci, şöyle konuştu:

“Tümörün ameliyat edilemeyecek bölgede olması nedeniyle durum riskliydi. 6 aylık ilaçlı tedavinin yanında verdiğimiz psikolojik destekle, 5 yaşındaki çocuğumuz yoğun bakımdan çıktı. Tedavisi serviste sürüyor. Geldiğinde şuuru tamamen kapalıydı. Şimdi gözü açık. Bizi, annesinin dokunuşunu, varlığını hissediyor. Geldiğinde 5 santim olan tümör, 6 aylık tedavi sonunda 2 santime kadar küçüldü, tedaviye devam edilecek. Hedef tümörü tamamen yok etmek.”

“ÇOK MUTLUYUM”

Anne Esra Karagür de kızının yeniden hayata dönmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Denge kaybı üzerine getirdikleri kızlarına beyin tümörü teşhisi konulunca çok üzüldüklerini belirten Karagür, “Burada Prof.Dr. Ahmet Rıfat Örmeci'nin tümörü küçültme tedavisine başlaması bizi umutlandırdı” dedi. 6 ay boyunca kendi sesini ve çok sevdiği İsmail YK'nın şarkılarını MP3 çalara yükleyerek kızına dinlettiklerini kaydeden Karagür, “Parmaklarına yüzük taktım, çok sevdiği tavşanını yanına koyduk. Yoğun bakımda ona bu şekilde moral verdik” dedi.

Anne Karagür, eşi Hurşit Karagür, KKTC'de görevde olduğu için hastanede 6 ay boyunca babası Ersun Okçu ile beklediklerini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle