Gündem Haberleri

  Anne karnında ameliyat olan bebek dünyaya geldi

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / MANİSA, (DHA)
  19.01.2011 - 07:56 | Son Güncelleme:

  MANİSA’da anne karnındayken idrar yollarına stent takılan erkek bebek, erken doğum sonucu 7.5 aylık olarak dünyaya geldi. Bebek, kuvöze alındı.

  Uşak’ın Eşme İlçesi’nde oturan her ikisi de 25 yaşında olan Hatice- Ramazan Ok çifti, ilk bebeklerini 10 haftalıkken anne karnında kaybetti. Hatice Ok, ikinci kez hamile kaldı. Hamileliğin 18"inci haftasında, Eşme Devlet Hastanesi’nde yapılan kontrolde bebeğin karnının büyüdüğü farkedilerek, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevkedildi. Burada yapılan kontrolde, anne karnındaki bebeğin idrar kesesinden mesaneye giden yolun etle kapanması sonucu idrarını anne karnına atamadığı (Posterior üretral Valf) teşhisi konuldu. Erkek bebeklerde 5-6 binde bir görülen ve anne karnındaki sıvı oluşumunu da önleyen bu sorunun giderilmesi için doktorlar bebeğin anne karnında ameliyatına karar verdi.

  Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu ve ekibi, anneyi lokal anestezi ile uyuşturduktan sonra bebeğin karnında biriken idrarı bir boru ile boşalttı. Bebeğin idrarını yapabilmesi için küçük bir de stent takıldı.

  Sürekli kontrol altında tutukları bebeğin, 23’üncü haftada takılan stendi elleriye çıkardığını belirten Prof. Dr. Koyuncu, zamanında müdahale ile tekrar yerine takıp, bebeğin gelişimini beklediklerini anlattı. Bebeğin dokuz hafta sonra stenti bir kaz daha çıkarması üzerine erken doğum kararı aldıklarını belirten Koyuncu, "Doğumu bugün gerçekleştirdik. 1 kilo 830 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya geldi" dedi.

  Prof. Dr. Koyuncu, bebeğin ventilatöre girmesine ihtiyaç duyulmadan küvezde kontrol altında tutulduğunu belirterek, "Başından itibaren izlediğimiz tedavi yöntemi ile bebeği canlı olarak aileye teslim etme imkanımız oldu. Bundan sonrası için Yeni Doğan Ünitesi’nin gözetimi altında çocuk cerrahisi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde tamamlayıcı operasyonlar gerekecek. Bu operasyonlar bebeğin ameliyatı kaldırır tablosuna göre değerlendirilecek. Bu operasyonlarla bebeğin idrar kesesinde oluşan et parçasının tamamı alınacak. Bebek artık doğal yolla idrarını tamamen kendisi yapabilecek hale gelecek. Bunun için belki bir iki operasyon daha gerekebilir. Yaşanan bu olay 5 binde bir görülen bir hadisedir. Seyrek görülür. Ancak aile bazında olaya baktığımızda bir bebek o aile için çok önemli" diye konuştu.

  Yeni Doğan Servisi Yoğun Bakım Ünitesi’nden Uzm. Dr. Rengin Ayçiçek de 3 saat önce kendilerine gelen bebeğin kalp atışları ve solunumunun spontan olduğunu belirterek, "Akciğerleri tam olarak olgunlaşmamış. Onun için gerekli tedaviyi vereceğiz. Böbrekleri ile ilgili sorunları konusunda da çocuk cerrahı arkadaşlarımız operasyon düşünüyorlar. Bebek bu yapılanlardan sonra İnşallah iyi duruma gelecek" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı