GeriGündem Anne ben nereden geldim?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne ben nereden geldim?

Pilot il İstanbul'un ilköğretim okullarında ‘‘Ergenlik Döneminde Değişim’’ programı başlatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim okullarındaki 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri için öngördüğü ‘‘Ergenlik Döneminde Değişim’’ adı altındaki cinsel eğitim programı, pilot il seçilen İstanbul'da başlatıldı. 22 formatör hoca, bir hafta boyunca gördükleri eğitim sonunda, üreme ve ergenlik dönemi hakkında öğrencileri bilgilendiriyor. Ardından konuyla ilgili yapılacak bir anket sonucunda ‘‘Ergenlik Döneminde Değişim’’ programı müfredata alınacak.

Hazırlanan kitaptan bölümler

KLİTORİS

Kadın cinsel organının üst bölümünde, küçük dudakların bittiği yerde bulunur. Cinsel ilişki sırasında sertleşir ve duyarlılığı sağlar.

PENİS

İdrarın ve erkek tohum hücrelerinin dışarı boşalımını sağlar.

PENİSTE SERTLEŞME VE BOŞALMA

Sertleşen penis yukarı kalkar. Sertleşmediği zaman aşağı doğru durur. Ergenliğe yeni giren erkeklerde zaman zaman gece boşalması olur.

MASTÜRBASYON

Mastürbasyon bireyin cinsel doyumunu kendi başına sağlamasıdır. Yaşamın her döneminde doğal bir eylemdir. Mastürbasyon cinsel yaşamın bir parçası olduğundan, çok özel bir yaşantı olup başkalarının önünde yapılmamalıdır.

Bir tabu yıkılıyor

Prof. Dr. Cengiz Güleç (Psikiyatrist)

Çağdaşlaşma adına yararlı

Öncelikle bunun adı cinsel eğitim değil, ergenlik eğitimi. Ben bu girişimi, ergenlik çağı sorunlarıyla ilgilenen bir ruh hekimi olarak çok destekliyorum.

Müfredatı henüz görmedim, programın içeriğini bilmiyorum. Eğitimi verecek kişilerin ne kadar eğitildiğini bilmediğimden ihtiyatla konuşmak gerekir. Ancak ülkemizde ergenlik çağına gelen gençlerin ciddi psiko-sosyal ve psiko-seksüel kimlik sorunları yaşadıkları da bir gerçektir. 13-14'te başlayıp 22-24 yaşa kadar uzayabilen adolesans diliminde, biyolojik gelişme ve olgunlaşma, yani cinsel (genital) gelişmenin erişkin insanlardaki işlevlere ulaşması, ciddi ruhsal ve sosyal uyum açısından sorunlar yaratabiliyor. Dolayısıyla bu cinsel olgunlaşmaya ilişkin doğru ve sağlıklı bilgilerin aktarılması, bir cinsel eğitimden çok kişilik eğitimidir. Tabii bu okullarda sağlanamaz tek başına. Burada ailelere ve toplumsal diğer kurumlara muhakkak ki çok iş düşüyor.

Mustafa Ruhi Şirin (Çocuk Vakfı Başkanı)

Bilgiyi kim verecek?

Çocuğun kendini tanıması, yeteneklerini keşfetmesi gelişme ve büyüme evrelerine göre yapılmadıkça çocukluğun kozası yanlış örülür. Çocuk soru sormaya başladığı evrede biçimlenmeye başlar. Cinsiyet bilgileri çocuğun en az bildiği, buna karşılık en çarpıcı sorularından oluşur. Bu sorular başladığında, çocuğun bilgilendirilmesi de mutlu bir çocukluk için zorunludur. Bu soruları sormayan çocuğun erken uyandırılması ise çocuğun psikolojisinde kırılmalara neden olabilir. Cinsiyet bilgilerinin kim tarafından ve hangi ortamlarda verileceği de önemlidir. Genel bilgiler toplu verilebilir ancak çocuğun biricikliği ve incinebilirliğine dikkat edilerek bu eğitimin verilmesi gerekir. İlk defa yapılacak bu uygulamanın düzeyi, yönetim ve uzmanların birikimi bilinmeden yorumlar yapılıyor. Bence yapılacak ilk uygulamadan sonra çocukların ne düşündüğü önem taşımalı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey

Kadro uzmanlardan oluştu

Milli Eğitim 1994'ten beri bu proje üzerinde çalışıyordu. Bu çalışmada çeşitli üniversitelerin Ana-Çocuk Bilim Dalı, Çocuk Gelişimi, Psikoloji bölümlerinde danışman hocalar yer aldı. Kitabı da onlar hazırladı zaten. Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı ve müsteşar yardımcısı bu projeye destek verdiler. Sağlık Dairesi Başkanı İsmail Karataş çalışmayı koordine etti. Ardından seçilen 22 formatör öğretmen 1 hafta süreyle konu üzerinde uzmanlar tarafından eğitildiler. Bu öğretmenlerin çoğu Sağlık Eğitim Fakültesi ya da Yüksek Hemşirelik Okulu'ndan. Şimdi bu öğretmenler en fazla 100 kişilik en az 40 kişilik gruplar halindeki çocuklarımıza bir kereye mahsus, 45 dakikalık bir eğitim verecekler. Çocuklar için bir önbilgilenme olacak bu. Amacımız çocukların, sokaklarda gizli müfredat dediğimiz, cahil insanlardan öğrendiği şeylerin önüne geçip, doğruların öğretilmesi. Bu 45 dakikalık eğitimden sonra bir anket yapılacak ve faydaları, zararları saptanacak. Bu anketten sonra da esas eğitim başlayacak. Şimdilik pilot il İstanbul. Bu arada ailelere de mektuplar yazıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle