Gündem Haberleri

  Annan'dan karikatür krizi uyarısı

  A.A.
  26.02.2006 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Katar'ın başkenti Doha'da bu sabah başlayan ve üç gün sürecek Medeniyetler İttifakı İkinci Yüksek Düzeyli Grup toplantısında gündemin ana konusu, karikatür krizi oldu.

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, toplantının açılış oturumunda yaptığı konuşmada, karikatür kriziyle toplumlarda aşırılık eğiliminin tırmandığını belirterek, “Karşısındakinin aşırı olduğunu düşünenler de fark etmeden uçlara doğru kayıyor” dedi.

  Annan, Medeniyetler İttifakı projesinin gündeme geldiğinde, uluslararası camiada resmi ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini amaçladıklarını belirtti. Annan, İslam dünyasıyla batı dünyası arasında yanlış anlamaları önlemek için Medeniyetler İttifakı projesi çalışmalarının önemli olduğunu kaydetti. Annan, Danimarka'da yayımlanan karikatürlerin diğer Avrupa ülkelerinde de yayımlanmasına değinerek, bu noktada Müslüman dünyasının Avrupa ya da batıyı bir bütün olarak görmeye başladığına dikkat çekti.

  Kofi Annan, şöyle konuştu: “Problem inanç sorunu değil. Ama küçük bir grup dindar insan ve aşırılar bu konuyu kendi düşüncelerini yaymada kullanıyor. Biz, azınlık olan bu aşırı grubun düşüncelerinin çoğunluk üzerinde egemenlik kurmalarını önlemeliyiz. Eğer bu konuda başarısız olursak kültürler ve toplumlar arasındaki kızgınlık ön plana çıkacak. Bu toplantılarda ortaya çıkan ana mesajların özellikle genç insanlara ulaştırılması çok önemlidir. Bu konuda çalışmalar yapılması gerekir.”

  UNESCO Kültür ve Barış Vakfı Başkanı Federico Mayor da yaptığı konuşmada, Hıristiyan ve Müslüman dünyasında anlayış ve işbirliği için yeni yollar bulunması, bunlar arasında kültürel, şehirler arası işbirliğinin olması gerektiğini söyledi. Mayor, Almanya'da Dünya Kupası'nda yapılacak futbol karşılaşmalarını 3 milyara yakın insanın izleyeceğini belirterek, bu organizasyondan faydalanmak gerektiğini de belirtti.
  Mayor, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, dünyada bir daha savaş ve yıkım olmaması için konulan ortak iradenin, yeniden güçlü bir sesle ortaya konulmasını istedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı