Gündem Haberleri

  Annan: UAEK, Irak konusunda karar veremez

  A.A.
  25.01.2006 - 19:15 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran'ın BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilip edilmemesi konusunda şubat başındaki toplantısında karar alabileceğini sanmadığını söyledi.

  Annan, Davos'ta Reuters'a açıklamasında, UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin kurumun martta yapılacak düzenli Yönetim Kurulu toplantısına sunulmak üzere İran konusunda şubat sonundan önce bir rapor hazırlamayı beklemediğini belirtti. Annan, UAEK'nın, “Yönetim Kurulu'na rapor sunulmadan ve yönetim kurulu raporu değerlendirip bir karar almadan (İran'ı) Güvenlik Konseyi'ne göndermeye hazır olacağından emin değilim” dedi.
  UAEK'nın İran'ın nükleer dosyasıyla ilgili olarak 2 şubatta olağanüstü toplanması bekleniyor. Daha önce İran'dan krizi tırmandırmamasını istediğine işaret eden Annan, İran'ın Rusya'nın uranyum zenginleştirme konusunda yaptığı öneriye olumlu baktıklarını bildirmesinin “cesaret verici bir gelişme olduğunu” söyledi. İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, bugün Moskova'da yaptığı açıklamada, Rus hükümetinin İran'ın zenginleştirilmiş uranyumu Rusya'da üretme önerisinin olumlu bir gelişme olduğunu, ancak henüz bir anlaşmaya varılmadığını söylemişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı