Gündem Haberleri

  Annan, taraflardan referandum taahhüdü bekliyor

  Hürriyet Haber
  01.04.2004 - 10:47 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs planının son halini sunmasından sonra, bütün taraflardan 9 Nisan'a kadar yazılı taahhüt bekliyor.

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kıbrıs Türk ve Rum tarafları ile üç garantör ülke olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin 9 Nisan'a kadar BM'ye çeşitli taahhütleri yazılı olarak iletmesi gerekiyor.

    

  Ada'daki iki tarafın, ''bu planı referanduma götüreceklerine dair'', garantör ülkelerin de, ''bu planın referanduma götürülmesine onay verdikleri ve referandumlardan olumlu sonuç çıkması durumunda planı, onaylanması için ulusal parlamentolarına sunacakları'' taahhütlerini BM'ye vermeleri gerekiyor.

    

  BM Genel Sekreteri Annan'ın, bu taahhütleri, dün gece geç saatlerde tamamlanan görüşmeler sürecinin sonunda, kapanış töreninde almak istediği, ancak Rum kesimi ve Yunanistan'ın imza atmak istememesi nedeniyle bu amacına ulaşamadığı öğrenildi.

    

  Gelişmelerin böyle seyretmesi ve imza töreninin olmamasıüzerine, Ada'daki iki taraf ve garantör ülkelerden New York mutabakatında öngörüldüğü gibi 9 Nisan'a kadar yazılı taahhüt beklendiği bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı