Gündem Haberleri

  Annan: Hariri raporunu teknik olmalı

  Hürriyet Haber
  17.10.2005 - 20:14 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastını araştıran Alman savcı Detlev Mehlis'in hazırlayacağı raporun, “politize olmaktan uzak, teknik bir rapor olmasını” umduğunu söyledi.

  Annan, bu raporun politize edilmeyeceğini umduğunu belirterek, “Bu konu hakkında pek çok siyasi yorum ve pek çok tartışma olduğunu biliyorum. Ama bulunduğum konum itibariyle ben, bu raporun mümkün olduğunca teknik bir rapor olmasında kararlıyım” dedi.

  Annan, Mehlis raporunun kapsamının genişletilerek Suriye İçişleri Bakanı'nın intiharının da dahil edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine, bu konuda basında pek çok şey okuduğunu söyledi ve “Ancak, sanırım bu konuda ciddi bir tartışmanın bulunduğunu söyleyemeyeceğim” diye konuştu.

  Detlev Mehlis'in hazırladığı raporun, kendisine 21 Ekim'de sunulmasını beklediğini ifade eden Annan, Lübnan hükümetinin talebi doğrultusunda Mehlis'in görev süresinin uzatılmasının söz konusu olup olmadığına dair bir başka soru üzerine ise şunları söyledi:

  “Mehlis'le konuştum, ancak görev süresinin uzatılıp uzatılmaması konusunda bir yargıya varabilmek için raporun tamamlanmasını bekleyeceğim. Şayet uzatılmasına karar verirsek, neleri kapsayacağını ve neler yapacaklarını da belirleyeceğiz. Ancak bu konuda, raporu teslim alacağım cuma gününe kadar tam bir cevap veremeyeceğim.”

  (a.a.)


  19:44 17/10/05
  "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı